Anasayfa / FLAŞ HABER /     Öğrencinin  değerlisi, kıymetlisi…ÖĞRETMENLERİMİZ

    Öğrencinin  değerlisi, kıymetlisi…ÖĞRETMENLERİMİZ

Öğrencinin  değerlisi, kıymetlisi…ÖĞRETMENLERİMİZ

 

*** Uzm.Psikolog  Melisa Küçük Dedeoğlu***

 

Hafta başı hepimizin gündeminde önemli bir gün vardı. Değerli öğretmenlerimize minnettarlığımızı göstermek için  24 Kasım Öğretmenler Günü’nü coşkuyla kutluyoruz.

 

Öğretmen denince birçoğumuzun anılarında olumlu – olumsuz duygu ve durumlar canlanır. Her iki durumda da yüzümüzden gülümseme  eksik olmaz. Bugün bu anılardan yola çıkarak, çocuğun eğitimi söz konusu olunca tartışılan konulardan birini;  yani eğitimin ailede mi yoksa okulda mı başladığını değerlendirelim.

 

Eğitim çocuğun doğumundan itibaren anne kucağında başlar. Her söylenen sözcük çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır. Aile kurumunun ana işlevlerinden birisidir çocuğun eğitimi. Sağlıklı toplumların oluşmasının ilk basamağı ailede atılır. Toplum olarak sağlıklı düşünen, soran, sorgulayan, araştıran, sorumluluk sahibi, özgüveni olan, girişimci ve bunun gibi birçok olumlu özelliklere sahip bireylerin yetişmesinin temeli ailede atılır. İlk temel eğitimin verildiği yerdir. Eski zamanlarda daha çok okul ve öğretmenin rolü ilköğretim çağlarına denk gelirken modern toplum koşullarında erken eğitimin ihtiyaç duyulması nedeniyle çocuklarımız artık ailelerinde öğrenmesi gerekenleri tamamen okul öncesi ortamda öğretmenlerinden öğrenmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle çağımızda çocuğun karakterinin oluşumunda aileden daha çok öğretmenlerimizin rol aldığı söylenebilir. Sağlıklı bir çocuk gelişiminin ana temelleri öğretmenin tek başına eğitimi söz konusu olamaz. Öğretmen mutlaka ailenin desteğini almalı ve onlarla iyi ilişkiler kurmalı, çocuk hakkında öznel bilgiler edinmeli ve kendi yaptığı çalışmalar hakkında aileyi bilinçlendirilmelidir. Böyle bir çalışma ortamında öğretmenin yaratacağı fark inanılmaz derecede farkedilir düzeyde olacaktır. Sağlıklı toplumların yetişmesinde öğretmenlerimiz hafife alınmamalı, önemi her daim göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle çalışmak zorunda kalan aileler düşünüldüğünde öğrencilerine huzurlu ve sevgi dolu bir okul ortamı sunan öğretmen, koşullar nedeniyle bu sevgi ve ilgiye özlem duyan çocukların duygusal anlamda duyurulmasına da katkıda bulunur.

 

İnsanın tüm davranışları çocukluğunun ürünüdür. Bu nedenle çocuk üzerine yerleştirilen tüm kalıp davranışlar onun gelecek dönemlerdeki asıl karakter ve davranışlarını belirler. Nasıl bir insan olacağı, değer yargıları, hayata bakış açısı, yaşam biçimi işte tüm bu davranış kalıpları ile belirlenir. İşte bütün bu yazılanları tekrar değerlendirdiğimizde öğretmen demek aile demek öğretmen demek toplumun geleceği demek sonucuna ulaşabiliriz.

 

Çocuk birlikte zaman geçirdiği kişiye rol model olarak benimser. Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen eğitim alanındaki yapılan inkilaplar sayesinde modern ve kültür dolu bir toplum yaratmak öğretmenlerimizin elinde. Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi “Öğretmenler!…Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” Ne söylemişse güzel söylemiş değil mi? Tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü, Öğretmenler Gününü kutlar gereken değeri görmelerini içtenlikle dilerim.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AŞIRI DOZ KALP , GÜL ve AYICIKTAN UZAK DURUN….

Sevgililer günü arifesinde yine bizi her yerde kalp, gül ve ayıcıklar istila ...