ALİ DİZDARFLAŞ HABERHABERLERKÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız

AKLINI PEYNİR EKMEKLE Mİ YEDİN…

 

Başlıkta kullandığım fotoğrafı garipsediniz değil mi? Evet biliyorum ancak beklentim var. Birisi de çıkıp söyle rant yaratmayacak, doğamızı bozmayacak şöyle bir yol yapsak nasıl olur demeyecek mi?

Bu güne kadar Bodrum’un başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir herhalde, onca alt yapı noksanlığının tamamlanmasını, üst yapı istilasının durdurulmasını beklerken bir de 18 km 5 tünelli çevre yolu belasını sardılar başımıza.

 

Neymiş efendim mevcut yollar yetmiyormuş. Yetmez tabi. Trafik sıkışıyor dediğiniz Bodrum ile Ortakent arasındaki 10 km lik yol üzerine Bodrum’da var olan ne kadar iş merkezi, resmi daire, okul, eğlence ve alışveriş merkezleri, sağlık kuruluşu, sanayi sitesi, mega marketi yığarsan olacağı budur. Ortakent – Turgutreis yolu niye sıkışmıyor? Torba – Yalıkavak arası neden sıkışmıyor? Sıkışmıyor çünkü o yol üzerinde neredeyse hiç alışveriş merkezi veya mağazası yok da ondan.

Trafik sıkışıyor dediğiniz bu 10 km lik yol üzerinde 3 adet AVM var, biri kapanan ve biri yapım aşamasında 4 Hastane 3 klinik, 4 özel okul, Konacık Sanayi sitesi, araç muayene istasyonu, trafik sınav ve eğitim parkuru, oto galerileri, Bodrum’un inşaat, elektrik, elektronik, ev eşyası, dekorasyon, peyzaj, giyim ihtiyaçlarını karşılayacak tüm mağazaları, Maliye, Adalet Sarayı, Tapu Dairesi, Muski, elektrik ve telefon dağıtım şirketleri, Emniyet Merkezi, Jandarma Merkezi, Deniz Ticaret Odası, Ticaret Odası, Büyük Restaurant ve Lokantalar fastfood dükkanları say say bitmez bu 10 km lik yol adeta devasa bir AVM her şey O yol üstünde ve hatta beton üretimi de yapılan iki adet Taş ocağı bile o yol üzerinde. Bunlar zaten trafik sıkışıklığı sebebi, bir de buna ilave adet olarak nüfusundan fazla bina inşa edilen bir yörede ortalıkta dolaşan iş makineleri, iş koşturan elemanların yarattığı trafiğe bir de keyfi araç kullanma sevdalıları eklendiğinde hiçbir yol yetmez. 

Alternatif yol yapsan ne fark edecek ki her şey bu yol üzerinde. Kimsenin, yapacağın yeni yol üzerinde bir işi yok.

Sadece bu gününü düşünenler, gelecekte yeni rant kapılarından nemalanacaklarını sezenler, yeni imarlı arsalarla, yeni inşaatlarla inşaat sektörünün önünün açılacağını bilenler, bu ballı böreği kaçırmamak için elinden geleni yapacaklardır.

Ancak Bodrum’a ve Bodrum’da yaşamayı seçenlere en büyük kötülük böyle yapılır. 180 bin olan kış nüfusunda bile trafik sorunları yaşayabilen Bodrum’un trafiği kilitlemeyen akılcı ve kesin kendine has kuralları olmalıdır. Nasıl 70 li yıllarda alınan kararlarla çok katlı inşaatlara kısıtlama getirilmiş ve bu sayede bugün gökdelenlerin arasında boğulmuyorsak. Trafik için de özel kuralları olmalıdır Bodrum’un.

“Hadi söyle o zaman” demeyin, elbette bende onlarca fikir var, düşünürseniz sizin de aklınıza gelecektir ancak bu fikirlerin doğruluğu uygulanabilirliği ve olgunlaşması için otoritelerin önderlik yapması, diyalog başlatması önerilerin bir masaya yatırılıp tartışılması gerekiyor tüm toplumun kabullenebileceği ve hep beraber uygulayabileceğimiz kurallara sahip olmalıyız. Bu trafiği sıkışan yol üzerindeki uğrak yerlerini azaltmayı düşünmeye başlasak nasıl olur.

Önce bizim huzurla yaşayacağımız bir kent kurgulamalıyız. Gelecek turisti düşünerek kendimize yaptığımız işkenceye artık son verelim. Biz huzurlu ve rahat bir yaşam döngüsü tutturursak zaten turist de rahat edecektir.

Yapılacak çevre yolunun getireceği olumsuzlukları sıralayalım

1… Tünelleri öne sürüp yolun doğaya az zarar vereceği pompalanıyor ancak bu yolun 5 km si tinel 13 km araziyi tıraşlayacaklar o tahribatı görünce oturur hüngür hüngür ağlarsınız. İstanbul hava alanına yapılan yolu hatırlıyorsunuz değil mi?

 

 

 

2… 5 kilometre tünel kazacaklar bu tünellerden çıkan devasa hafriyatı yok edemeyeceğiz yüzlerce dönüm bitki örtüsünün üzerine, doğaya sereceğiz. Kıytırık inşaat artıklarını dökecek yerimiz yok, otel site yapan vatandaş hafriyatını ya denize ya da inşaatının yanına kaktırıyor.

 

 

 

3… Yolların geçtiği yerlerin civarını imara açacağız yeni evler siteler inşa edilecek, zaten kapasiteyi çok aşan bir binaya sahibiz, bu konuda ünlüyüz nüfus sayısından fazla binası olan bir Bodrum yaptık ve bu yetmeyecek devasa bir bina sayısına ulaşacağız. 

4… Gerek yol inşaatı gerek yol bitimiyle birlikte bir göç başlayacak, bu göç yeni yapılan inşaatlarla birlikte katlanarak büyüyecek bu gün 180 bin olan nüfus kısa zamanda 360 bin ya da 500 bine doğru yol alacak. Bu yapılacak yeni yol yine yetmeyecek. O zaman ne yapacağız yol yapacak arazimiz de kalmayacak.

5… Geliri turizm üzerine kurgulanmış bir kentte sürekli inşaat görüntüsü ve ıstırabı kentin turizm olgusunu sürekli baltalıyor ve geriliyoruz ki bu görülüyor, bayramda anormal bir nüfusa eren yöre diğer zamanlarda turist görmüyor.

6… Maliyeti çok yüksek bir yol olacak bu yeni yapılan yola harcanan parayı kimden tahsil edecekler muhtemelen yap işlet usulü paralı yol olacak. Otoparka 10 lira vermemek için arabasını yol kenarına park eden millet paralı yolu tercih eder mi sizce? Ya da vergilerimizden ödenecek. Bu parayı su hatlarına, çöp bertaraf istasyonlarına harcasak daha iyi olmaz mı?

Kendi arabasıyla Bodrum’a gelenlerin çoğunluğu bu yolu tercih etmeyecek hazır gelmişken bir de Bodrum Turu atıp etrafı görelim neler olmuş neler bitmiş bir görelim, biraz da alışveriş yapalım öyle evimize gidelim diye düşünecekler ve şehir içine dalacaklar.

Peki bu yol kime hizmet edecek.

….Akyarlar, Gümüşlük, Turgutreis, Ortakent’te oturanların hava alanına gidecek olanlarını Ortakent’ten sonra ve Bitez’de oturanların hava alanına gidecek olanlarını Konacık’tan sonra şu andaki yol güzergahından çıkarmaya yarayacak. Yani kış aylarından pek bir işe yaramayacak. Yaz aylarında en çok 3 ay işe yarayacak o kadar.

Bu kadar bir fayda sağlamak için intihar etmeye gerek var mı? Aklını peynir ekmekle mi yedin demezler mi Bodrumluya.

Saygılarımla Ali Dizdar 26 Eylül 2020

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu