FLAŞ HABERSANAT KÜLTÜRYURTTAN HABERLER

Kartal’da mezarı başında, Sarıyer de kültür etkinliğiyle anıldı,  

Neyzen türküleri seslendirildi,  

Sarıyer Neyzen Tevfik’i andı
 
‘Neyzen Deli mi Veli mi’ isimli oyun Sarıyerli izleyicisiyle buluştu.Tiyatro sanatçısı Hüseyin Poyraz’ın Neyzen Tevfik’in hayatından derlediği oyunda Neyzen Tevfik’in hayatı, Atatürk ve Cumhuriyete olan bağlılığı, kesitler halinde izleyiciyle paylaşıldı ve ölüm yıldönümünde Neyzen unutulmayarak anılmış oldu.  Sanatçı Adem Aslandoğan’ın verdiği konserde Neyzen türküleri seslendirildi.  
Şair aktör Hüseyin Poyraz’ın Neyzen Tevfik’in hayatından derlediği ve iki perde olarak sahnelenen ‘Neyzen: Deli mi, Veli mi’ isimli tiyatro oyunu Sarıyer’de Neyzen severlerle buluştu. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen galada Neyzen Tevfik’in hayatından çarpıcı kesitler izleyiciye sunuldu. Oyunda Neyzen Tevfik’in hayatı, Atatürk ve Cumhuriyete olan bağlılığı, felsefesi, sanatı ve anılarından kesitler aktarıldı. Şiirlerini kendi sesinden okuyarak zenginleştiren Poyraz, ayakta alkışlandı.  Sanatçı Adem Aslandoğan’ın verdiği konserde Neyzen türküleri seslendirildi.  
HEDEF OYUNU TÜRKİYE’DE SAHNELEMEK
Neyzen Tevfik’e duyduğu hayranlığı anlatan Poyraz, hedeflerinin oyunu tüm Türkiye’de sahnelemek olduğunu söyledi. Poyraz, “Neyzen hakkında o kadar çok bilgi vardı ki. Bunların içinden derleme yapmam gerekiyordu. Uzun süren çalışma sonrasında derlemeleri yaptım. Daha sonra sahne düzenlemesi ve kostüm seçimine kadar her detayı titizlikle takip ettim. Oyunumuzu İlk olarak Kemer’de sahneledik. Hedefimiz şimdi oyunumuzu tüm Türkiye’de sahnelemek” dedi.
Attila Güvenç
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. NEYZEN TEVFİK ÖLÜMÜNÜN 65. YIL DÖNÜMÜNDE

    KARTAL’DA MEZARI BAŞINDA BİR KEZ DAHA ANILDI

    Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum’lu ney ustası, hiciv’in önemli ismi şair Neyzen Tevfik, vefatının 65. yıl dönümünde Kartal’da mezarı başında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törende dualarla anıldı.Neyzen Tevfik’in Kartal Mezarlığı’ndaki kabri başındaki dualarla yapılan anma programına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Gülcemal Fidan, Mustafa Fehmi Okay, Gökhan Yüksel, Cengiz Türkmen, Anadolu Samsun Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Metin Şenel, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Yöneticileri, Kartal Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu