Anasayfa / FLAŞ HABER / Düşünüyorsan bil ki hayattasın….

Düşünüyorsan bil ki hayattasın….


“Düşüncenle hayatına kalıcılık kazandırırsın, düşüncesizlikle ölüme sürüklenirsin”
GAUTAMA BUDDHA.
Düşünmek bizi biz yapan en önemli özelliktir. Düşünmek tanımsal olarak olgular, nesneler ile şuur arasında ilişki kurmak olsa da buna yön veren duygularımızdır. Bize tesir eden dış dünya, ilişki içerisinde bulunduğumuz canlılar, nesneler ve hatta tüm öğrenmelerimizdir çerçevemizi oluşturan. Zevklerimiz, isteklerimiz ve beklentilerimiz bu yolda cevap buluyor. Burada devreye zaman zaman yanlılık devreye girerek sevdiğimiz ve istediğimiz bize zevk veren ya da bizden taraf olduğunu saptadığımız düşünceler daha yakın geliyor ve kabullenmekte daha az zorlanıyoruz. Diğerlerine ise direnç gösteriyoruz.
Ancak daha iyi, daha huzurlu bir yaşam için düşünmek ve makul çözümler üretmek iyidir. İnsanın kendini gerçekleştirme yolunda doğallığa ulaşması için gereken yegane olgu yaşadıklarından ders çıkarıp yarınlara umutla hareket edebilmeyi sağlayacak yollar üretebilmektir. Tabi ki düşünürken konunun ölçüsünü kaçırarak anksiyete sahibi de olmamak gerekir. Bunun için neyi neden düşündüğünü bilmek, doğru stratejiler belirlemek gerekir. Anlamsız yapılan düşünme eylemi karışmış bir ip yumağına benzer. Doğru karar alma mekanizmasını kullanmaz iseniz asla işin içinden çıkamazsınız.
Doğru karar almak istiyorsak;
-Olası seçenekleri belirleme
-Her seçenekte izlenecek yolu belirleme
-Bu belirlenen yolların size uygun olup olmadığının tespiti
-Sonuçların istenirliğini belirleme
-Sonuçlar karşısındaki sorumluğu alıp alamayacağınızın tespiti gibi bir yol izlemeniz size faydalı olacak bir yol haritası niteliği taşıyabilir. Hayatınızda pişman olmayacağınız kararlar vermeniz dileğiyle mutlu günler dilerim.
Uzman Psikolog Melisa Küçük Dedeoğlu / www.bodrumpsikologu.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Hayaller Gerçek Olsa-“Sanal Yaşam”

Uzman Psikolog Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU  www.bodrumpsikologu.com Gerçekle hayaller arasındaki savaş insanı hayata ...