Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR IN YAZISI ‘ÇOK BEKLERSİNİZ’

ALİ DİZDAR IN YAZISI ‘ÇOK BEKLERSİNİZ’

Günün birinde Rodos’un turistik koylarından birinde demirlemiştim tekneyle, bildiğiniz gibi ben kaptanım. Etrafı seyrederken kıyıdaki plaj tesislerinden bir botun çektiği yan yana dizayn edilmiş ikili muz üzerinde 14 kişi geziye çıkmışlardı. Bizim bildiğimiz banana (muz) çeken botlar 6-8 kişiye hoş vakit geçirip bir de devirerek atraksiyon olsun diye yapılır. Bu ikili muzda nasıl bir atraksiyon yapacaklar diye merakla beklerken yavaş bir hızla koydan dışarı yöneldi ve koyun çıkışındaki kayalık bir burun önünde durdu. Bottaki adam oradaki kayayı göstererek belki 10 dakika boyunca bir şeyler anlattı ve bottakiler ayran ayran izlediler ve dinlediler baktıkları kupkuru bir kaya. Ne olabilirdi ki bu kayanın öyküsü duyamamıştım. Tahmin edeyim, ya mitolojik birileri o kayanın tepesinde aşk yaşamışlardı, ya da kavuşamayan âşıklar orada hayatlarına son vermişlerdi belki de denizkızı oturup birilerine el sallamıştı. Uydur uydurabildiğin kadar.

Diyeceğim hiçbir tarihi eseri olmayan vasat bir koyda bir hikâye ile insanları cezbedecek, orada bulunmaktan hoşnut olabileceği bir sunum buluna biliniyor. Akıl ya da kurnazlık ya da değerlendirebilme yetisi.

Bu yıl Bodrum’a 2 Kuşadası’na 37 Kurvaziyer gemi yanaşmış haberini okumuşsunuzdur. Okumadıysanız aşağıda linki var.

Peki, nedenini düşündünüz mü hiç, gemi iskelesi yaptık diye bütün gemiler Bodrum’a mı uğrayacak sanıyordunuz.

Niye uğrasınlar, neyimiz var ki? Ya da sunamadığımız neyimiz yok ki? Niye sunmuyoruz ki? Sunmazsanız niye gelsinler ki?

Kuşadası’na uğrayanlar dünyaca ünlü Efes Harabelerini gezmeye gidiyorlar. Bizde nereye gidecekler. Gemi iskelesinden Çarşıya yürüyüp geri dönecekler imitasyon dükkânlarını seyrederek hem de bu sıcakta. Bunun için mi Bodrum’u seçecekler, aklınıza yatıyor mu?

Bir tek Kale vardı o da kapalı,

Ünlü bir Plajınız var mı?

Dünyaya ün salmış meşhur bir koyunuz var mı? Vazgeçtim kıyısına otel yapılmamış koyunuz var mı?

Mozoleye taksi veya otobüsle gelinecek, önünde durulacak olanak var mı? Yürüyerek gidilebiliyor mu? Yürüme yolu var mı? Bilen var mı? Gemi iskelesinden Mozoleye yürünür mü?

Şehir turu yaptıracak bir sistem kurdunuz mu? Gemi geldiğinde önünde kuyruklar oluşturan otobüsler şehir turu için hazır mı? Gerçi rezaletler haricinde gösterebileceğimiz pek bir şeylerimiz kalmadı.

Ben sayayım gösterebileceğimiz nelerimiz varda sunamıyoruz.

Yokuşbaşı’ndan Bodrum manzarası ancak yok ettik seyredilemiyor artık,

Antik tiyatro,

Yarımadanın her yanında kıyamet kadar kaya mezarları, evlerin arka bahçelerinde, süpermarketin içinde ya da otellerin altında kaldı. Hala Gündoğan tepelerinde muhteşemleri duruyor. Google amcaya sorun “Bodrum’un kaya mezarları” diye bakın size neler gösterip anlatacak.

Mindos Kapısı,

Pedesa Kalesi ve yerleşkesi,

Yalıkavak Koyunbaba da antik taş ocağı,

Kadıkalesinde eski kilise ve birçok yörede şapeller, yarımadamızda 40 kadar tahmin edilen 25 kadarı Mehmet Uyargil tarafından kayda alınıp gösterimi yapılmaya hazırlanan dini alanları var kilise, şapel gibi. Yeter ki iste neler var neler

Yarımadanın her yöresinde Un değirmenleri, su kümbetleri, yığınla,

Mars mabeti, (görünecek şeyleri ortaya çıkarırsak)

Mozole, (önüne otobüslerin durup kalkabileceği otopark yaparsak)

Hipodrom (ortaya çıkarabilirsek)

Ve nihayetinde Bodrum Kalesi.

Birçok dahasını sizler de ekleyebilirsiniz. Yeter ki bunları sunacak akıllı insanlar bulabilelim ve düzenleme yapabilelim. Aklımız kıyılara otel yapmak bar ve restoran açmaktan öteye çalışmıyor ondan sonra da gemi bekliyoruz. Ne diyeyim, daha çok beklersiniz.

Saygılarımla. Ali Dizdar 26 Haziran 2018

http://www.bodrumageldik.com/haberler/121169/ilk-5-ayda-bodrum-a-2-kusadasina-37-kruvaziyer

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ali Dizdar’ın yazısı; Cennet ve Cinnet

Mavi Yolculuğun ilk kaptanlarını saygıyla anıyorum, 1965-70 arası başladıkları bu işe ivme ...