Anasayfa / FLAŞ HABER /  PROF. DR.TANER BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

 PROF. DR.TANER BERKSOY SEÇİM SÜRECİNDE EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

Bodrum Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği(BESİAD)’ın Geleneksel Perşembe Toplantısı’na konuk olan Ekonomist Prof. Dr.Taner Berksoy, “Seçim Sürecinde Ekonomi ve Sonrası” başlıklı konuşma yaptı.

Öğle saatlerinde Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Musto isimli restoranda yoğun katılımla yapılan toplantı öncesi basın mensuplarına bir açıklama yapan BESİAD Başkanı Emre Köroğlu, şöyle dedi:

“BESİAD olarak hedeflediğimiz işlerden bir tanesi ekonomi ile ilgili duayenleri Bodrum’da misafir etmek. Onları ekonomiyi değerlendirmeleri için davet ediyoruz. Bugün çok değerli bir konuğumuz var. Ona sizin aracılığınız ile teşekkür ediyoruz.”

Toplantının başında söz alan BESiAD Başkan Yardımcısı Neslihan Nazlıoğlu, TÜSİAD ve TÜRKONFED işbirliğinde, KOBİ’lerin rekabet gücünü arttırılması, büyümesi ve güçlenmesi amacıyla hayata geçirilen BORGİP Projesi hakkında bilgiler verdi.

Ekonomist Prof. Dr.Taner Berksoy ise “Seçim Sürecinde Ekonomi ve Sonrası” başlıklı konuşma yaptı. Berksoy, şöyle dedi:

“Seçim, niteliği gereği belirsizlik demektir. Belirsizlik olduğu zaman ona bağlı olarak risk de vardır, ona bağı olarak insanların risk algısı vardır. Kendi kararlarını değiştirirler. Bazı seçimlerde seçimin sonucu seçmenler tarafından kestirilir ve dolayısıyla seçimin getirdiği belirsizlik en aza iner. Bazı durumlarda da tam çok fazla mümkün olmaz. Bu tür seçimler mutlaka belirsizlik getirir. Şimdi bizim önümüzdeki seçim bana kalırsa 2’inci tip seçim. Yani seçim sonucunu kestirmek çok mümkün değil gibi görünüyor. Nereden biliyorsunuz derseniz, anketleri takip ediyorum, siyasilerin konuşmalarını, davranışlarını izliyorum. Bir telaş var. Kendileri emin değil, böyle olduğu zaman halk da emin değil. Dolayısıyla ciddi belirsizlikler ve riskler üretiliyor.”

Seçime gittiğimiz süreçte ekonomiyi de değerlendiren Ekonomist Prof. Dr.Taner Berksoy “Ekonominin bugünkü hali çok hal değil. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Hepiniz ekonominin içinde dolaşan, karar alan kişilersiniz. Mesela büyüme performansımız gayet iyi. Ama büyümeyi sürükleyen etkenlere bakarsanız çoğu sürdürülebilir nitelikte değil, yani dışarıdan enjeksiyonla. Dolayısıyla bu performansın önümüzdeki dönem ne olacağı ile ilgili bir belirsizlik var. Enflasyon çok yüksek. Şu anda enflasyon Avrupa Birliği ülkelerinde binde 2’li seviyelerde dolaşıyor. Bizde yüzde 11 civarında. Eğer ekonomi ileri doğru hareket edecek ise bunun aşılması lazım. İşsizlik aynı düzeyde, katılaşmış vaziyette. Bu iktidar, iktidara geldikten sonra bana kalırsa bir dönem başarılı işler yaptı. En başarılı olanı da mali disipline sahip çıkmasıydı. Bu biraz IMF’nin dayatmasıyla oldu, biraz Kemal Derviş’in itelemesiyle oldu ama bir mali disiplin geldi ve çok yakın zamana kadar da o şekilde sürdürüldü. Mali disiplin ekonominin çıpasıdır. Geçtiğimiz bir yılı aşkın süreçte bu disiplin yavaş yavaş kayboldu ve bütçede bayağı bir yırtılma var gibi görünüyor.” dedi.

Ekonomide bir restorasyona ihtiyaç olduğunu savunan Ekonomist Prof. Dr.Taner Berksoy “Eğer düzenli gideceksek, belirsizliği ve riski azaltacaksak ekonomide ciddi bir restorasyona ihtiyacımız olacak. Enflasyonu mutlaka yavaşlatacağız, işsizliği mutlaka azaltacağız. Bu ikisi bir araya geldiğinde çok katmanlı bir problem haline geliyor, yapılması çok zor bir şey. Orada bir siyasi tercih yapılacak, ondan sonra cari açık ile uğraşacağız. Bütçe çıpasını yeniden çıpalayabilecek hale getireceğiz.” İfadelerini kullandı.

Toplantı sonunda 24 Haziran Seçimleri’nde CHP Muğla Milletvekili aday adayı olan Dr. Kerim Cangır da Bodrum’un 1987 yılından beri milletvekili çıkaramadığına işaret ederek işadamlarından sanal ortamdaki “Bodrum’dan bir milletvekili istiyoruz” adlı kampanyaya destek istedi.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum’a iki yeni DoubleTree by Hilton Oteli

DoubleTree by Hilton Bodrum’daki iki otelin yönetimini devraldı 1955 yılından bu yana ...