Anasayfa / FLAŞ HABER / Kadınlardan yelkenle barış çağrısı

Kadınlardan yelkenle barış çağrısı

Barışa yelken

Akdeniz’e kadın eli

Kadın yelkenciler, 19 Mayıs’ta çıkacakları Doğu Akdeniz- Kıbrıs  Barış Seyri’ne hazırlanıyor

Denize ve yelkene gönül veren dört kadından kurulu Deniz Tutkusu Seyirde ekibi, barış çağrısı yapmak için 44 günlük yelken yolculuğuna hazırlanıyor.

Bodrum’dan 19 Mayıs’ta yola çıkacak kadın yelkenciler, 22 liman uğrağıyla 12 Haziran’da Girne’ye varacak. Dönüş yolculuğu ise 1 Temmuz’da Bodrum’da sona erecek.

Bodrum’da yelken antrenmanlarını sürdüren Tutkumm teknesinde; Neşe Hasipek’in kaptanlığında Ceyda Güleçyüz, Şule Kükrer ve Ferda Volkan yer alıyor.

Hasipek ve Güleçyüz, geçen yıl 70 günlük Adriyatik seyrini başarıyla tamamladı ve üç denizde 2 bin 100 deniz mili yelken yaptı.

Bodrum Marina çıkışlı antrenmanlara; Akdeniz seyrine dönüşümlü olarak katılarak yelken eğitimi alacak kadınlar da katılıyor.

Ferda Volkan ve Şule Kükrer, 44 gün sürecek bin 300 millik seyir fotoğraflarıyla Girne ve Bodrum’da ortak fotoğraf sergisi açacak.

Tutkumm ekibi

Tutkumm ekibi 2016 yılında “Barışa Yolculuk ” projesiyle kuruldu. İlk yıl Adriyatik’te 70 günde, 55 farklı noktaya uğrayarak, 2 bin 100 deniz mili katetti.

Her biri kendi alanında meslek ve kariyer sahibi olan Tutkumm ekibi; 19 Mayıs’ta başlayacak Doğu Akdeniz- Kıbrıs Barış Seyri’nde bin 300 mil yelken yapacak.

Milta Bodrum Marina’dan başlayacak seyir, Akdeniz’de İskenderun’a kadar sürecek. Taşucu’na dönerek 11 Haziran’da Kıbrıs’a ulaşacak ekip, Kıbrıs’ta 4 gün konaklamanın ardından aynı rotayla Bodrum’a ulaşacak.

Yolculuk sırasında her limanda değişik karşılama törenleri ve seyir sunumları yapılacak. Kükrer ve Volkan’ın vizöründen yolculuk fotoğrafları da Kıbrıs ve Bodrum’da sergilenecek.

Barış için yelken

Kadının toplum ve denizdeki yerinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefleyen Tutkumm ekibi, yelkenle barış çağrısı yapacak. Tutkumm ekibi; çocuk ve kadınların özgür ve şiddetten uzak yaşaması gereğine dikkat çekecek.

Cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan, kadının toplumdaki gücünü denize de taşımak isteyen Tutkumm ekibi, bu zorlu yelken seyriyle kadınların yaratıcı ve güçlü duruşuna destek sağlamayı hedefliyor.

Kadın yelkenciler

Tutkumm ekibine, seyir süresince dönüşümlü olarak yirmi kadın destek verecek. Mesleklerinin yanı sıra zengin hobi birikimine de sahip olan kadınlar, uğranılan limanlarda kadın yelkenciler tarafından karşılanacak.

Bu yolla; kadınların ortak yaşam,  dayanışma  ve güç birliğinin önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor. Etkinlikler, güncel olarak deniztutkususeyirde adresiyle sosyal medyadan da duyurulacak.

Tutkumm ekibinin Doğu Akdeniz- Kıbrıs seyrine; Milta Bodrum Marina, Bodrum Belediyesi, Doğu Akdeniz Marinaları, Kırçiçeği, Kılıç, Başarı Sigorta Hakan Zorlu, BODTÜM, Halikarnas Radyo ve Resrfid Necmettin Can da destek sağlıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir Okulları Dezenfekte Ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ...