ÇEVRE - DOĞAFLAŞ HABER

Bodrum da Geleneksel Zeytin Hasat Günleri

Sea Garden da yerel zeytin üretimine destek artarak sürüyor

Bodrum’un eşsiz koylarından Yalıçiftlik’te bulunan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum Türkiye’de zeytin ve zeytinciliği yaşatmak, yerli, sürdürülebilir ve doğal üretime destek olmak amacıyla her yıl düzenlediği Zeytin Günleri’nin beşincisini gerçekleştirdi.


‘Doğadan ilham aldık’ sloganıyla, sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde yerel ve doğal değerleri desteklemeyi sürdüren Bodrum da, bu yıl beşincisi düzenlenen ‘ Zeytin Hasat Günleri’ kapsamında yerel zeytin üreticileri ve zeytin profesyonellerini Yalıçiftlik’teki tesisinde bir araya getirdi. 5. Hasat Günleri’nin açılışında Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum İlçe Tarım Müdürü Durmuş Çakır ve Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer zeytine ve zeytinciliğin önemine dair konuşmalar gerçekleştirdi.
24 Ekim günü gerçekleştirilen organizasyonda akademisyenler, şefler ve üreticilerle panellerin yanı sıra zeytinyağı tadım workshop’u de düzenlendi. Panellere, Tarım ve Gıda Yazarı & Araştırmacısı Bilge Keykubat, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mücahit Taha Özkaya, İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Betül Öztürk, Gurme-Yazar Süreyya Üzmez, Oleolog Pelin Omuroğlu, Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Atilla Totoş, Sözen Organizasyon CEO’su Gökmen Sözen, Danışman Şef Aylin Yazıcıoğlu, Danışman & Eğitmen Şef Elif Edes ve Hapimag Sea Garden Resort Bodrum Executive Şefi Orhan Demirok katıldı.

Etkinlikte Orhan Demirok ve yönetimindeki ‘ Gastro Team’ tarafından zeytin ve zeytinyağı ile hazırlanan özel ikramlar servis edildi.
Faaliyete geçtikleri günden bu yana yerel değerlere hak ettikleri önemin gösterilmesi için öncü rol üstlendiklerini hatırlatan Hapimag Türkiye, İspanya, Hollanda, Portekiz Operasyonları Ülke Direktörü Kerem Demirkol, “Ülkemiz zeytin konusunda dünyanın lider üreticilerinden biri. Yerel üreticilerimizin ve Türk mutfağının önde gelen isimlerinin zeytin ve zeytinyağıyla ilgili gerçekleştirdikleri çalışmaların daha fazla insana ulaşması için 5 yıldır ‘Hasat Günleri’ etkinliklerimizi düzenliyoruz. Etkinliğimizi sürdürülebilir hale getirmekten dolayı mutluyuz. Önümüzdeki yıllarda da bu alandaki faaliyetlerimizi ve bölgemizdeki yerel üreticileri desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Altın madalyaya sahip zeytinyağı
Kendi zeytinyağlarını üreten  tesis, kendi zeytininden ürettiği yağıyla 2020 yılında 200 üretici arasından altın madalyaya değer görülen tek turizm işletmesi olmuştu. Sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yerel ürün üretimi desteklenirken, bu ürünleri mutfaklarında hazırlanan yemeklerle misafirlerinin beğenisine sunulan  Bodrum, geleneksel zeytin hasadıyla ürettiği Bodrum zeytinlerinin yanında mandalina reçelleriyle de misafirlerini yerel lezzetlerle buluşturuyor. Yerel ürünler arasında keçiboynuzu kurabiyesi ve karakılçık buğdayı ekmeği de yer alıyor.


Sofralık zeytinde dünya lideriyiz
Türkiye, 2022 rakamlarına göre sofralık zeytin üretiminde dünya lideri, zeytinyağı üretiminde ise İspanya’dan sonra ikincisi konumda. 2022’de yüzde 71 artış ile 2 milyon 976 bin 654 ton olan zeytin ve yüzde 79 artış ile 421 bin 717 tona ulaşan zeytinyağı üretimi, tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. Bu yükselişte zeytin ağacı varlığındaki artışın etkisi büyük. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere sağladığı destekler de üretimin artmasında önemli rol oynadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu