FLAŞ HABERSANAT KÜLTÜR

Kırık Ney Sahnede

Şebnem Pişkin’in “ney-neyzenlik” meşki yolunda kaleme aldığı ve Neyzen Tevfik’in yaşam hikayesinden kesitlere yer verdiği romanı

Kırık Ney” tiyatro oyunu oldu. Kırık Ney sezon boyunca Tiyatro Ak’la Kara Bodrum’da Payidar Tüfekçioğlu anısına sahnelenecek.

 

Şebnem Pişkin’in yazdığı ve Kerem Kobanbay’ın yönettiği Kırık Ney adlı duygusal oyun, hakikat yolunda gerçek aşkı arayanların hikayesiyle Neyzen Tevfik’in Hiç’lik yolundaki son durağını kesiştiriyor.

Tiyatro seyircisini Neyzen Tevfik’in sıra dışı hayatı, kalıplara sığmayan taşkın kişiliği ve şiirleri ile  buluşturan Tiyatro Ak’la Kara Bodrum’un yeni  oyunu Kırık Ney  sezon boyunca Payidar Tüfekçioğlu anısına sahnelenecek. Neyzen Tevfik’in cenaze töreniyle başlayan oyunda  Aslı Kobanbay, Kerem Kobanbay, Ömer Özkoca, Nihan Sakal, Funda Sayın’ın rol alıyor. 

“Hüzünlüdür Ney, hüznü sever. Bu yüzdendir belki, hep hüzünlü insanlar Ney üfler. Ayrılıklardan şikayet edenler, hiç’liğe kucak açanlar, mukaddes bir azab’ı olanlar sever en çok Ney’i. Bilinmezin ve erişilmezin özlemiyle gönülleri tutuşan ezeli yenikler için bir sırdaş, bir yoldaş, bir dert ortağıdır adeta Ney. Ruhu ipek bir kumaş gibi örseleniveren fanilerin dermanıdır. Dünyayı tahammül edilemez bir gurbet bilenlerin tek kurtuluş noktasıdır.”

 

KIRIK NEY OYUN HAKKINDA 

 

28 Ocak 1953… Oyunumuz Neyzen Tevfik’in cenaze töreniyle başlar. Nevbahar ve Vildan, Sinan Paşa Camii’nin önünde törene tanık olurlar. Nevbahar, Neyzen Tevfik’in şiirlerini okuyup ney plaklarını dinlemeye başlar. Üzerine bir de Ney Ustası Ateş’le tanışınca hayatı değişir. Artık tek soru şudur; Evli olan Ateş Usta’ya aşk mı beslemektedir, yoksa hakikat yolundaki aşka doğru giderken Ateş Usta ona rehber midir? 

 

Yazan: Şebnem Pişkin 

Yöneten: Kerem Kobanbay 

Rezervasyon Tel☎️: 0543 5414358

Kırık Ney her Cuma 20:30’da Payidar Tüfekçioğlu’nun değerli anısına oynanacaktır.

Video: https://youtu.be/HPfCFHvQ174?si=3dGB6nZ-vHEw0GpH 

Sosyal Medya Linkleri:

Instagram:Tiyatro Ak’la Kara Bodrum @tiyatroaklakarabodrum

Facebook: https://www.facebook.com/tiyatroaklakarabodrum/ 

 

YAZAR ve KİTAPLARI HAKKINDA

 

Romanlarını sade ve akıcı bir dil ile kaleme alan Şebnem Pişkin, tasavvuf, tarih ve fantastik kurgu türlerinde yazıyor. Tasavvufun anlaşılması zor konularını kullandığı sade dil ile okuyucusu için anlaşılır kılmaya özen gösteren yazar, ilk kitabı BİR (2006)  ile Türkiye’nin en iyi on kişisel gelişim yazarından biri seçildi. 

Bodrum’un bilinmeyen tarihini Halikarnassos Masalı ile roman sayfalarına taşıyan Şebnem Pişkin, İsrafil’in Aynası’nda ruhun ezelde başlamış olan serüvenini, Gece Taşı’nda Hazreti Peygamberimizi evrenin bir hafızası olan taşların dilinden anlatıyor. Celaleddin’de okuyucusunu aşk ilmiyle cihanı aydınlatan Hz.Mevlana ve Hz. Şems’in gönüllere dokunan hikayesine konuk eden yazar, Mehmed’e Gönderilmeyen Mektuplar’da aşk’ın mecazi ve ilahi boyutunu şiirsel bir dilde  anlatıyor. 

Biyografi, fantazya ve felsefe türlerinin bir sentezi niteliğindeki romanı “Kayıp Mona Lisa”da  tüm zamanların en ünlü dâhisi Leonardo da Vinci’nin gizemlerle dolu hayat hikayesinden kesitlerle okuyucuyu resmin, bilimin ve anatominin efsane insanı Da Vinci’nin kendine has hayatına, zihninde kopan fırtınalara ve meşhur Mona Lisa tablosunun yapım aşamasına götürüyor. 

Tuğra’da sıra dışı bir antikacı dükkanındaki tuğra koleksiyonu ve II.Abdülhamit döneminde yaşanan efsanevi aşkı konu eden yazar, kurgusu ve sunduğu sıra dışı bilgilerle dikkat çeken Efsun’da ünlü tasavvuf âlimlerinden İbn Arabi’nin anlaşılması güç “harfler alemi” bilgisi üzerine kurgulanmış hikayesini  son derece ilginç metafizik gerçekler üzerinden okuyucuya sunuyor.  Şebnem Pişkin’in 2021 yılında basılan son romanı Suzidil, müzik makamları üzerinden sanatkâr, besteci Barbaros Hakkı Bey ile  sisteme köşe yazılarıyla kafa tutan gazeteci  Minâ’nın sıradışı ilişkisini anlatıyor. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yazarlar Okullarda projesi kapsamında İstanbul ve Anadolu’daki okullarda ortaokul ve lise öğrencileriyle buluşan Şebnem Pişkin’in  Kaptan Fellini- Efsane Kramponlar, Başımın Belası Bobo, Susturun Şu Ayıcığı, Oyuncak Kutusu, Çizmeli Kedinin Torunu, Buzda Şaka, Saray Masalları, Masallarla Değer Eğitimi Seti, Eyvah Oyuncak Ayım Konuşuyor,  Zaman Koridoru, Zamanın Bekçileri, Gizli Dünyalar Geçidi gibi çocuk ve gençlere yönelik çok sayıda kitabı bulunuyor. 

 

 YAZAR HAKKINDA

 

İstek Vakfı Acıbadem Lisesi ve Kadıköy Kız Lisesi’nden sonra lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı (1999).  Otomotiv, bilişim ve turizm sektörlerinde satış ve pazarlama alanında çalışan yazarın ilk kitabı BİR  2006 yılında yayımlandı.  Bodrum’da ikamet eden  yazarın yayımlanmış kitapları:

 

Bir (2006)

Tuğra (2008)

İsrafil’in Aynası (2009)

Kırklar Diyarı (2010)

Efsun (2011)

Sevgili Abdülhamit Han (2011)

Celâleddin (2012)

Gece Taşı (2013)

Avucumda Açan Us Çiçekleri (2014) (Şiir)

6 Üstü Hikaye 

Mehmed’e Gönderilmeyen Mektuplar (2015)

Kayıp Mona Lisa (2016)

Kudüs Kırmızısı (2017)

Halikarnassos Masalı (2018)

Organik Kitap (2019)

Kırık Ney ( 2020) 

Suzidil (2021)

 

Çocuk Kitapları : Kaptan Fellini- Efsane Kramponlar, Başımın Belası Bobo, Susturun Şu Ayıcığı, Oyuncak Kutusu, Çizmeli Kedinin Torunu, Buzda Şaka, Saray Masalları, Masallarla Değer Eğitimi Seti, Eyvah Oyuncak Ayım Konuşuyor,  

Zaman Koridoru, Zamanın Bekçileri, Gizli Dünyalar Geçidi

İletişim için: Pınar Pişkin  

pinarpiskin06@gmail.com 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu