Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR’IN YAZISI: BİR YANGINI SEYREDEN OLMAK

ALİ DİZDAR’IN YAZISI: BİR YANGINI SEYREDEN OLMAK

Bağla’ya inen yol kenarında başlayan bu kaçıncı yangın. Her yıl iki-üç kez aynı yerden başlayan bu yangınların nedenini bulmak için fazla yorulmayın.

İlk bakışta yine imara açılacak alan yangını gibi algılansa da öyle bir alan değil. İnsan ya da hayvan vasıflarına girmeyen mahlûkatların arabanın penceresinden fırlattığı sigara izmaritinin ya da içtiği biranın şişesini fırlattığı yol kenarlarından başlayan yangınlar. Çok can yakıyor çooook.

Hemen yol kenarında başlayan küçük bir ateş, ormanı olmayan seyrek makilik alanda kuruyan otlar araziye barut serpiştirilmiş gibi olunca kuvvetli rüzgârın üflemesiyle büyük bir alanda yangına dönüşüyor. İlk bakışta meskûn mahalleri tehdit etmez görünen arazi yangını çok kısa zamanda konutların yığıldığı bölgelerin içine doğru hızla seyrediyor.

Ben, Camel Beach diye sonradan isim takılan Kargı Koyunda zamanının çoğunluğunu geçiren bir teknenin kaptanlığını yaptığımdan her yıl bu yangınları en az iki kez seyreder oldum. Her seferinde felaketin ucundan döner olduk.

Helikopter ve uçak ile müdahale sonrasında söndürülen, kişilere veya hanelere minimum zararla atlatılan yangında telef olan börtü böceği düşününce küfretmeden lanetlemeden duramıyorum.

Bir mahlûkun içtiği ve arabasının kül tablası kirlenmesin diye pencereden dışarı fırlattığı sigara izmariti yüzünden.

Yangına maruz kalan 23 hektar alanda kaç bin böcek, arı, kaplumbağa, kirpi, kuş yanıp gitti kim bilir.

1 ilk müdahale aracı, 3 pikap, 4 arozöz, 2 su ikmal aracı, 1 uçak, 2 helikopter olmak üzere 13 araç, 3 teknik eleman, 1 memur, 45 söndürme işçisi, 150 gönüllü olmak üzere 199 kişi ile etrafta malını mülkünü korumaya çalışan bir dolu insan canhıraş yangını söndürmeye çalışıyordu. Yangınla burun buruna gelen sitelerde neler yaşandığını siz tahmin edin.

Yangını fark edip ilk fotoğrafını çektiğim saat 15:36 arkadaşım Bodrum Güncel Haber Gazete sahibi basın mensubu Zeki Özkeskin’i arayıp haber verdiğim saat 15:40.

Helikopter gelmese ne felaketler yaşanırdı bilemiyorum diyeceğim kritik dakikada helikopterin ilk müdahalesi saat 16:18 uçak ile müdahale saat 16:48. Ohhhh be nihayet diyerek rahata erdiğimiz saat 17:16 ve soğutma çalışmaları yarım saat daha devam etti.

Yol kenarında başlayan meskûn mahalleri tehdit etmez görünen küçücük ateş parçasının nelere sebep olduğunu sizlere fotoğraflarla anlatmaya çalışıyorum. Bir de geceye kalan yangın olursa hepten felaket

Hayvanlar zaten yangın çıkarmaz, doğal yangın çıkması bizim burada olmaz, insanlar dikkat ederse yangın çıkmaz ancak mahlûkata söyleyecek söz bulamıyorum. Yetkililer daha ne önlem almaları gerektiğini aralarında konuşsalar iyi olur.

Yangın alanında görevli ve gönüllü her bir kişiye binlerce teşekkür ederim sizlerin adına da.

Yetkililere de bir sözümüz var “ EL EMEĞİ TEŞEKKÜRLE ÖDENMEZ”

Saygılarımla Ali Dizdar 15 Temmuz 2018

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ali Dizdar’ın yazısı; Cennet ve Cinnet

Mavi Yolculuğun ilk kaptanlarını saygıyla anıyorum, 1965-70 arası başladıkları bu işe ivme ...