Anasayfa / FLAŞ HABER / 17. ULUSLARARASI BALE FESTİVALİ FRİDA İLE BAŞLADI

17. ULUSLARARASI BALE FESTİVALİ FRİDA İLE BAŞLADI

17, Uluslararası Bodrum Bale Festivalinin açılış gösterisinde konuşan Bakan Ersoy “51 hatta 52 milyon turist sayısını yakalayacağız gibi gözüküyor.” dedi.

Bodrum’a eski canlılığını getirmek istediklerini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Amacımıza ulaştık” dedi. Bakan Ersoy Bodrum Kalesi tadilatıyla ilgili verdikleri bu yıla yetiştirme sözünü de, yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bakan Ersoy, Bodrum da katıldığı 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali açılışında, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burada öncelikli amacımız Bodrum’un içine o eski canlılığını getirmede bir faydamız olsun. Bu olumlu gelişmelere bir taşta biz koyalım diye düşünmüştük. Amacımıza da ulaştık. Kale içinde haftada en az iki kez organizasyon gerçekleştiriyoruz. İnşallah Bodrum Kalesi’nin ikinci kalan kısmını da Eylül’de ihalesini tamamlayıp, söz verdiğimiz gibi 18 Mayıs 2020’de ikinci etabı da açarak kaledeki restorasyon çalışmasını tamamlamış olacağız. Ve bu gösterilere özel sektöründe katılacağı daha geniş programlar şeklinde devam edeceğiz. Bodrum merkezine eski canlılığını tekrar getireceğiz.“ dedi.

Turist sayısında ciddi artış var

Bakan Ersoy, Kurban Bayramı tatili konusunda sorulan bir soruyu şöyle cevapladı.” Biliyorsunuz bu sezon Kurban Bayramı tam yüksek sezonun ortasına denk geldi. 9 gün olması, 5 gün olması bir şey ifade etmiyor, değişmiyor. Zaten yerlerin çoğu da dolu. Ben öğrendim otelci arkadaşlardan. Öyle bir ihtiyaç olduğunu da sanmıyorum. Kabinenin vereceği bir karar, benim şahsen bakanlık olarak karar verebileceğim bir konu değil. Ama ihtiyaçta kaldığını sanmıyorum. Zaten otellerin hepsi dolu Bodrum’da. Sıkıntı yaşanmayacak bu bayramda doluluklarda. Turist sayısında çok ciddi artış var. Bu sene inşallah ortalamada yüzde 13-15 arası turist sayısında bir artış karşılayacağız gibi gösteriyor rakamlar. 50 milyon hedefini aştık, aşacağız gibi gözüküyor. 51 hatta 52 milyon turist sayısını yakalayacağız gibi gözüküyor. Bizim bundan sonraki hedefimiz, 2023’e koyduğumuz iddialı hedefimiz var biliyorsunuz 75 milyon turist hedefimiz var.”
Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansıyla birlikte bu hedeflerle ilgili, çok ciddi çalışmalarımız olacak. Kasım ayı itibariyle de bu çalışmalara yoğun bir şekilde başlayacağız. Türkiye’nin global tanıtımıyla ilgili. Hem turist pazarlarında çeşitlemeyi ön plana çıkartacağız, hem nitelikli turiste daha yoğunlaşarak bir tanıtım yaparak mevcut potansiyelimizi de koruyacağız. İnşallah Türkiye 2023 hedeflerine emin adımlarla gidiyor, başaracağız.”

ilk hedef sezonu uzatmak, ikinci hedef 12 aya yaymak

Bale gösterisi başlamadan basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, Bodrum da 12 ay turizm yapılmasına ilişkin çalıştıklarını belirterek, Bodrum’un yapılaşmasından kaynaklanan, 2-3 aya sınırlanan bir turizm potansiyeli olduğunu, bunu gerçek turizme kazandırıp ilk hedeflerinin sezonu uzatmak, ikinci hedeflerinin de 12 aya yaymak olduğunu, bununla ilgili de bütün çalışmaları yapacaklarını aktardı.

Bodrum’da 12 ay turizm yapılabildiği takdirde, çalışanların da sektörde kalmasının sağlandığına dikkati çeken Ersoy, “Kaliteli personelin yetişmesini sağlıyorsunuz, yetişmiş kaliteli personeli de sektörde kalarak başka bir sektöre geçmesini engellemiş oluyorsunuz. Bodrum bizim göz bebeğimiz, çok önemli bir markamız. Ama yerelde çok önemli markamız. Biz onu uluslararası bir marka yapmak istiyoruz. Hak ettiği yere gelmesini istiyoruz. 2-3 aylık bir sezonla kısıtlı değil, 8 aylık, 12 aylık sezona yayılmış bir Bodrum görmek istiyoruz. Bodrum çok önemli bir kasaba ancak yakında kasaba olmaktan da çıkacak. Kış nüfusu da çok yüksek. Hava trafiği de onu gösteriyor zaten. Ama amacımız burayı sadece Türklerle sınırlamamak, yabancı turistinde olduğu çok güzel karma bir tatil merkezi haline getirmek.”

Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl onyedincisi başlayan “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile de yoluna devam ediyor.

Yaklaşık bin ikiyüz kişinin izlediği Frida; modern dans repertuvarının beğenilen eserlerinden. Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Frida” eseri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor. Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma tutkusu anlatılan gösteri, iki perdelik modern dans eseri.

6-7 Ağustos ta Dünyanın en profesyonel dans topluluğu Gürcistan Sukhıshvılı Ulusal Balesi, Kafkas kültürünün binbir rengi, ihtişamı ve zarafeti ile iki akşam Bodrum Kalesi’nde olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir’den Bodrum’a Müjde  

Büyükşehir’den Bodrum’a Bir Müjde Daha    Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum ilçesi için ...