Anasayfa / FLAŞ HABER / TURGUTREİS KÜLTÜRÜN SANAT VE TURİZM FESTİVALİ BAŞLADI

TURGUTREİS KÜLTÜRÜN SANAT VE TURİZM FESTİVALİ BAŞLADI

Bir çok dernek, turizmci, sivil toplum örgütü ve sanatçıların bir araya gelmesiyle oluşan, Festival Komitesinin organizasyonu ile hayata geçirilen “Turgutreis Kültür Sanat ve Turizm Festivali” başladı.
Bu yıl ilki düzenlenen Bodrum Uluslararası Turgutreis Festivali sabah saatlerinde Turgutreis meydanından kortej yürüyüşü ile başladı. Daha sonra, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, bazı belediye meclis üyeleri, festival komitesi, sanatçılar ve vatandaşların katılımıyla Turgutreis Şevket Sabancı Parkında kurulan sergi alanının açılışı gerçekleştirildi.
Çok sayıda sanatçının ve sivil toplum örgütlerine ait eserlerin sergilendiği Parkı ziyaret eden protokol üyeleri daha sonra Turgutreis Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen panele katıldılar. Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesinde düzenlenen Turizm Panelinin açılışında konuşan Kaymakam Yılmaz, Bodrum’da çok sayıda etkinliğin olduğunu bunların bir takvim içinde değerlendirilmesi gerektiğini ve Bodrum’a gerçekten faydalı olacak festivallerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.
Turizm Panelinde Bodrumun dünü ve bugünün sorunlarına çözüm arandı…
SİANJİ Otel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır festivalin oluşumundaki iki önemli temel taş olan Turder başkanı Mahmut Kaya ve Artoros Derneği başkanı Gülsen Cengiz’e teşekkür etti. Recai Çakır , moderatörlüğünü yaptığı panele katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Bodrum turizminin dünü ve bugününü üç önemli noktaya bağlayarak konuştular.

Son geçtiğimiz 30 yılda nereden nereye geldik

Buraya gelirken nasıl ne hatalar yaptık geldik pozitif yanlarımız ne negatif yanlarımız ne
Önümüze bakarken neler yapmamız lazım Türk turizmini nasıl dünyada ilk 3 sıraya sokabiliriz nasıl 100 milyar dolarları yakalayabiliriz…
Bodrum’da ilk turizm faaliyetlerinin 1969 yılında ilk turizm acentesinin kurulmasıyla başladığını hatırlatarak sözlerine başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras o yıllara kadar yarımadanın denizcilik, süngercilik ve çiftçilikle geçimini sağladığını belirterek şunları söyledi: “Aslında Bodrum’u ilk keşfeden daha çok yabancı misafirler olmuş çünkü Bodrum tarihiyle kültürüyle Karya, Leleg, Doğu Roma, eski Yunan ve Helenistik dönemden kalan tarihiyle zaten dünyada özellikle Avrupa’ da bilinen bir yer. Ancak bunun turizme evrilmesi 1970’leri buluyor. Daha sonra yavaş yavaş Bodrum’un ev pansiyonculuğu dönemi başlıyor. Günümüzde kullanılan Airbnb denilen dijital ev kiralama internet sitesi sayesinde Bodrum da ki 1970 lerde başlayan ev pansiyonculuğu günümüze taşınmıştır.” Diye ekleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras bu sayede Bodrum’un dünya tarihine geçmiş olduğunu ve Bodrum turizm tarihinin oldukça eski olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

İlk dönemlerde Bodrum’un kendine özgü yerel değerlerinin turizmle buluşturulduğunu ve Bodrum’lu yerel halkın turizme yatkın yapısının zaman içinde sektörün şekil değiştirmesiyle değiştiğini belirten Başkan Aras, sözlerine şöyle devam etti:
“1980’lerde turizm teşvikleriyle beraber yatırımlar başladı. Bodrum’da artık daha büyük oteller dönemi başlayınca bu sefer ev pansiyonculuğu yavaş yavaş azaldı. Şu anda inanılmaz kaliteli oteller belki de Akdeniz’in en kaliteli otelleri Bodrum’da. Ama maalesef onlar genel pazara hitap etmiyor, çok özel bir pazar. Misafirlerimiz uçakla geliyorlar ve gidiyorlar, biz onları pek sokakta göremiyoruz.”

Bağlıkaya “daha çok turistin gelmesi için yerel yönetimlere iş düşüyor”

Turizm sektörünün çok inişli çıkışlı yıllardan geçtiğini ancak gelinen noktada Dünya sıralamasında 6. Basamakta yer aldığını ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise sektörün gelişmesi daha çok turistin gelmesi ve sezonun uzaması için yerel yönetimlere çok iş düştüğünü söyledi.
Bu tür organizasyonların sezon dışında yapılmasında fayda olduğunu söyleyen Bağlıkaya, o zaman turizmi bu bölgelerde daha uzun bir zaman dilimine de yaymış oluruz. Böylelikle sürdürebilir bir turizm elde etmiş oluruz dedi.

Ülkemizin şu anda geldiği noktaya bakarsak, turizmin cari açığımızın yüzde ellisini kapatan bir sektör olduğunu görürsünüz. O kadar olumsuzluklara rağmen bakın 2016’da neler yaşadığımızı ve akabinde 2017’de sektörün durumunu hepimiz biliyoruz. 2018’e geldiğimizde turizmde rekor kırdığımızı görüyoruz. Turizm sektörü son derece dinamik ve hemen toparlanabilen bir sektördür dedi.
90’lı yıllarda 5 milyon turistin geldiğini belirten Bağlıkaya, ülkemizin dünyadaki konumuna, komşularımızda yaşanan savaşları, ülkemizin içinde yaşanan olumsuzlukları gördüğümüzde dünyadaki diğer turizm destinasyonlarının koşullarını da ele alarak bugüne baktığımızda önemli rakamlardan söz edebiliyoruz dedi.
Turizm panelinde Bodrum’un altyapı sorunlarına değinen Başkan Aras, öncelikli olarak kanalizasyon problemlerinin çözüm beklediğini, görev süresi boyunca hazırlanan projelerle bu sorunun aşılacağını ayrıca özellikle yaz aylarında hat safhaya çıkan trafik sorununun çözümü için mevcut yeni güzergahlar üzerinde projelerin tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 2 saat süren panel katılımcıların soruları yanıtlamasıyla son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir Okulları Dezenfekte Ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ...