Anasayfa / FLAŞ HABER / Başkan Aras: Misafirlerimiz uçakla geliyorlar ve gidiyorlar, sokakta göremiyoruz

Başkan Aras: Misafirlerimiz uçakla geliyorlar ve gidiyorlar, sokakta göremiyoruz

Bodrum Uluslararası Turgutreis Kültür Sanat ve Turizm Panelinin açılışında konuşan Kaymakam Yılmaz, Bodrum’da çok sayıda etkinliğin olduğunu bunların bir takvim içinde değerlendirilmesi gerektiğini ve Bodrum’a gerçekten faydalı olacak festivallerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Bodrum’da ilk turizm faaliyetlerinin 1969 yılında ilk seyahat acentesinin kurulmasıyla başladığını ve o yıllara kadar yarımadanın süngercilik ve çiftçilikle geçimini sağladığını hatırlatan Başkan Aras, şunları söyledi: “Aslında Bodrum’u ilk keşfeden daha çok yabancı misafirler olmuş çünkü Bodrum tarihiyle kültürüyle Karya, Leleg,Doğu Roma, eski Yunan ve Helenistik dönemden kalan tarihiyle zaten dünyada özellikle Avrupa’ da bilinen bir yer. Ancak bunun turizme evrilmesi 1970’leri buluyor. Daha sonra yavaş yavaş Bodrum’un ev pansiyonculuğu başlıyor.”

İlk dönemlerde Bodrum’un kendine özgü yerel değerlerinin turizmle buluşturulduğunu ancak zaman içinde sektörün şekil değiştirdiğini belirten Başkan Aras, sözlerine şöyle devam etti:
“1980’lerde turizm teşvikleriyle beraber yatırımlar başladı. Bodrum’da artık daha büyük oteller dönemi başlayınca bu sefer ev pansiyonculuğu yavaş yavaş azaldı. Şu anda inanılmaz kaliteli oteller belki de Akdeniz’in en kaliteli otelleri Bodrum’da. Ama maalesef onlar genel pazara hitap etmiyor, çok özel bir pazar. Misafirlerimiz uçakla geliyorlar ve gidiyorlar, biz onları pek sokakta göremiyoruz

Yerli turistlerin 3-4 ay kalıp döndüğünü ifade eden Aras, “Turizm tesisleri bu işten çok fazla para kazanamıyor çünkü çok ev oluştu. Bodrum daha önceleri turizm kentiyken, daha sonra sadece yazlık olarak nitelendirilen siteler varken, şimdi o sitelerde yaz kış yaşayan birçok insan oluştu. Bu da aynı zamanda hormonlu bir büyüme önümüzde getirdi.” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmin her 5 yılda katlandığını ve rekorların artarak süreceğini bildirdi.

TURSAB Başkanı Bağlıkaya, Bodrum Uluslararası Turgutreis Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında, Turgutreis Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’nde düzenlenen turizm panelinde yaptığı konuşmada sektöre umut verdi.
Bağlıkaya yaptığı konuşmada, turizmin, cari açığın yüzde 50’sini kapatan bir sektör olduğunu söyledi.
Olumsuzluklara rağmen hemen geri dönüş yapan sektörün turizm olduğunu açıklayan Bağlıkaya, ” 2017 korkunç bir sezondu. 2018’de rekor kırıldı. Turizm ülke için son derece dinamik bir sektör, önemli bir kazanım oldu. Getirdiği dövizle ve dışarıya bağımlılığı az olan başka bir sektör yok. İhracatçılarımızla da övünüyoruz ve gurur duyuyoruz ama sonuçta her ihraç edilen mal karşısında yüzde 75-80 ithal ediliyor. Turizm öyle bir şey değil.” Dedi.

İlk kitle turizminin 1990’lı yıllarda başladığını ifade eden Bağlıkaya, turizm sektörünün 5 yılda ikiye katladığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü :
“1990’da Türkiye’ye gelen turist sayısı 5 milyon. 2000 yılında yani 10 yıl sonra 10 milyon, 2005’te ise 20 milyon. Yani 5 yılda ikiye katlıyor. Dünyada kişi başı ortalama bin dolar gelir elde eden ülke sayısı iki ya da üç. Bunlar da kitle turizmi yapan, deniz turizmi yapan ülkeler değil, şehir turizmi yapan ülkeler, kültür turizmi yapan ülkeler. Kim onlar? Amerika. Neden? New York’u var, Los Angeles’i var, Las Vegas’ı var. Bilmediğimiz bir şehri var mı? Yok. Fransa. Ne var? Paris0’i var. İtalya, Roma’sı var, Milano’su var. Gidiyorsunuz 4 yıldızlı otelde 700 avro verip kalıyorsunuz. Bizim kendi konumumuzu iyi belirlememiz lazım. Biz kitle turizmi yapan bir ülkeyiz. Kiminle mukayese edilebiliriz? İspanya ve Yunanistan ile. Onlara baktığımız zaman da aramızda kişi başı bir gelir farkı falan yok.”

Türkiye’nin çok zor süreçlerden geçtiğini ve bunun altından çok rahat bir şekilde kalktığını aktaran Bağlıkaya, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Son 20 yıla baktığınız zaman Türkiye’nin başına gelenleri şöyle bir sıralasak herhalde üç sayfa liste olur. Bizim rakibimiz olan ülkelerin başına hiç böyle bir şey gelmiyor. O ülkelerin hiçbirinde ihtilal olmadı, bu tür kalkışmalar, hainlikler olmadı. O ülkelerin hiçbirisinin etrafında bu kadar savaş, kan, terör olmadı. Buna rağmen sektörün geldiği yere bakarsak inanılmaz bir başarı öyküsü var.
Kamusuyla, özel sektörüyle, STK’leriyle. Geldiğimiz yeri küçümsememiz lazım. Türkiye’nin dünyada bu kadar dinamik hizmet sektörü anlamında bakıldığında ilk 5’e girdiği hangi sektör var, ben bilmiyorum. Gayet iyi bir yerdeyiz. Önümüze bir engel çıkmadığı takdirde, güven ve huzur ortamı devam ettiği sürece, rekorlar artarak devam edecek. Gelen turist sayısı da her geçen gün artacak.”

Çeşitli sanatçıların da yer aldığı festival kapsamında Turgutreis Atatürk Meydanı ve ŞevkeT Sabancı Parkı’nda kortej yürüyüşü de yapıldı.

Festivalin çeşitli etkinliklerle 30 Haziran’a kadar devam edecek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir’den Bodrum’a Müjde  

Büyükşehir’den Bodrum’a Bir Müjde Daha    Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum ilçesi için ...