Anasayfa / FLAŞ HABER / Sınav Kaygısına Psikolog Önerileri…

Sınav Kaygısına Psikolog Önerileri…

Bodrum Marmara Koleji’nde düzenlenen Kariyer Günleri kapsamında 9.,10.,11. ve 12. Sınıf öğrencileri ile Marmara Eğitim Kurumları mezunları bir araya geldiler ve kariyer planlaması, hedef belirleme, üniversite ile iş hayatına dair görüş ve tecrübelerini paylaştılar. Maltepe Üniversitesi Psikoloji ve Klinik Psikoloji mezunu olan Uzman Klinik Psikolog Bihter Merey’de öğrencilerin sınav döneminde yaşadıkları stresle başa çıkabilmeleri ve meslek seçimleri konularında önerilerde bulundu.

Öğrencilerin yaşadıkları sınav kaygısına dair, “Kaygının, karşılaştığımız tehlikenin büyük, başa çıkabilme becerimizin ise küçük olduğunu düşündüğümüz durumlarda ortaya çıktığını” söyleyen Uzman Klinik Psikolog, “bu tür olumsuz beklentilerin performansı etkileyip, kişinin potansiyelini kullanmasını engellediğini” belirtti.

Öğrencilerle meslek seçimi ve başarı konusunda “kendilerini kimseyle kıyaslamamaları gerektiğini ve herkesin özelliklerinin, yatkınlıklarının, yeteneklerinin, zevklerinin farklı olduğunu” paylaşan Uzman Klinik Psikolog ve Psikoterapist Bihter Merey, “kendini tanımanın, ne istediğini farketmenin, güçlü yanlarını, farklılıklarını keşfetmenin ve bunları güçlendirip, parlatmanın; başarıya giden çok değerli bir yol” olacağını aktardı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BİLİM ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Bodrum’da okullarda gerçekleştirilen Bilim Şenlikleri başladı. Bodrum Çırkan Mahallesi’ndeki Şehit Mahmut Coşkunsu ...