Anasayfa / FLAŞ HABER / SELÇUKLULARIN İZİNDE  200 ESER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

SELÇUKLULARIN İZİNDE  200 ESER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerinin hazırladığı “Selçukluların İzinde Sanat ve Süsleme” adlı sergi Bodrum’da açıldı.  Semazenle gösterisi ile açılışı yapılan sergide 150 kursiyerin 9 eğitmenle birlikte hazırladığı 200 eseri görücüye çıktı.

Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile eşi Cihan Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Bodrum Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Ünal, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen, eğitmenler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Kaymakam Yılmaz, duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Eşimle birlikte bu güzel serginin açılışında bulunmaktan son derece mutluyum. Milletleri millet yapan sanatı, kültürü, sosyal birikimidir. Bu her zaman Selçukluyla, Osmanlıyla gurur duyuyoruz. Onların izlerinin torunları olarak her alanda taşıyoruz. Geçmişteki sanatsal değerler ayrı güzel. Biz eşimle Konya’da 3 yıl çalıştık. Selçuklunun Konya’daki izlerini çok yakından görme imkanımız oldu. Şimdi bize düşen bu değerleri yaşatabilmek. Dolayısıyla yapılan bu etkinliği çok anlamlı ve değerli buluyorum. Emeği geçen herkese ve bizi yalnız bırakmayan misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’ın konuşmasının ardından semazen gösterisi sunuldu. Daha sonra çini, seramik, mozaik, tezhip, keçe ve resimlerden oluşan serginin açılışı yapıldı.

Açılı öncesi de bir konuşma yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, “3 yıl Konya’da kaldığım süre boyunca Mevleviliğin hakkında biraz bilgi sahibi oldum. Sema olayı farklı bir olaydır. Düğünlerde derneklerde açılışlarda gösteri şeklinde yapılması çok uygun değildir. Mevleviler bunu çok uygun görmez. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, bu işi iyi niyetle yapıyorlar ama bunun böyle yapılmasını uygun bulmadığımı da bilgi mahiyetinde söylemek istiyorum. Biz bunu bir dans gibi görüyorum ama yanlış” dedi.

Açılışın ardından davetliler eserleri yakından inceledi. Kursiyerlerin yaptığı eserler, katılımcıların beğenisini topladı.

Sergi hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Bodrum Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Ünal,”Anadolu Selçuklu Devleti zamanında eserlerin üzerlerine işlenmiş olan sivil ve dini mimaride camilerimizin, medreselerimizin, saraylarımızın, süslenmesinde kullanılan figürleri günümüze yansıtmayı düşündük. Öğretmenlerimiz, kursiyerlerimiz bu amaç doğrultusunda birinci dönemde bu çalışmaları gerçekleştirdiler. Şu anda da vatandaşlarımızın beğenisine sunduk. Halk Eğitimi’nin bir amacı da eski kültürümüzü günümüze yansıtmak ve o bütünlüğü sağlamaktır. Anadolu’ya Türkleri 1071’de gelmesiyle beraber getirdikleri kültür ve medeniyeti bütün şehirlerdeki mimari eserler üzerine nakşetmişlerdir. Bu nakışları da sergimiz vesilesiyle vatandaşlarımızın beğenisine sunduk” şeklinde konuştu.

Selçukluların izinde adlı serginin tanıtım filminin yönetmenliğini ve serginin sanat yönetmenliğini sanatçı eğitmen Fatoş Ötenen tarafından  yapıldı.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ 13. ETAP BİLGİLENDİRME SUNUMU BODTO’DA GERÇEKLEŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi ...