BODRUM KENT HABERLERİFLAŞ HABERHABERLER

“Sadece Mandalin Festivali” Basın Açıklaması

Bodrum Kent Konseyi  Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu – Bodrum Mandalin Hareketi

 

 

SADECE MANDALİN FESTİVALİ VE SONUÇ BİLDİRGESİ HAZIRLIĞI

 

BODRUM MANDALİN HAREKETİ’NİN TABANI GENİŞLEDİ

Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu’nun Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası ile birlikte Mart 2022’de başlattığı Bodrum Mandalin Hareketi, 2022 yılında dört önemli etkinliğe imza atmıştı. “Sadece Mandalin Festivali” etkinliğinde de Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü, Bodrum Ziraat Odası, Bitez Muhtarlığı ve BİTAV’ın da kurumsal olarak desteklediği, Bodrumluların daha geniş bir kesiminin haberdar ve dahil olduğu bir harekete dönüştü.

AGROHOMEOPATİ İLE ZEHİRSİZ TARIM MÜMKÜN SÖYLEŞİSİ

Festival kapsamında 28 Ocak 2023 Cumartesi günü BODTO Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Agrohomeopati ile Zehirsiz Tarım Mümkün” konulu söyleşide, Ziraat Mühendisi Gıda ve Tarım Yazarı Bilge Keykubat’ın moderatörlüğünde, Agrohomeopat Önder Mergan konuk oldu. Katılımcıların da bol bol söz aldığı söyleşi oldukça verimli geçti. Söyleşi öncesi ve sonrasındaki günlerde Agrohomeopat Önder Mergan bazı Mandalin bahçelerinde inceleme ve tespitlerde bulundu.

FESTİVAL HER YÖNÜYLE ETKİLİYDİ

Bitez Köy içinde 29 Ocak 2023 Pazar günü yapılan “Sadece Mandalin Festivali” katılımcıları ve destekçileri memnun eden bir seviyede geçti. Bodrum Mandalini kullanılarak yapılan katma değerli ürünlerin çeşidinin ve üretim miktarlarının artmasını, en başta Bodrum’da olmak üzere restoran, kafe, bar ve otellerin menülerinde yer alması hedefleniyor. Festivale katılan şefler Bodrum Mandalini’nin gastronomik değeri ve kullanım alanlarını paylaştı. Etkinlik kapsamında yapılan “Mandalinli Tarifler Yarışması” fark yaratan ve ilham veren tariflerin çoğalmasına yönelik önemli bir adımdı. Yapılan konuşmalar, Mandalin konusunda verimliliği en yüksek noktaya ulaştırmak üzere emek ve teknolojiyi üst seviyede kullanarak bir endüstriyel tarım ürünü haline dönüştürmek adına umut vericiydi.

KATILIMCI VE KATKI KOYANLARA TEŞEKKÜR

“Sadece Mandalin Festivali”ne coşku katan yerel sanatçılarımıza, BOFAD Halk Oyunları ekibine ve Bodrum Türküleri Korosuna, etkinlik alanın hazırlanması için emek veren Bodrum Belediyesi ekiplerine, ev sahipliği yapan Bitez Muhtarlığı ve Bitezlilere, organizasyonda görev alan tüm ekiplere, Mandalin üreticilerimiz ile söyleşiyi yöneten Bilge Keykubat’a, “Mandalinli Tarifler Yarışması”nı kurgulayan, ekibiyle yöneten, katılımcı şeflerle Mandalin’in gastronomik değeri ve kullanım alanları söyleşini yöneten Şef Pelin Dumanlı’ya, etkinliği ateşleyen Sunucu Ateş’e, festival alanını gün boyu dolduran katılımcılara ve etkinliğe destek olan Bodrum Hijyen, Bodrum Dondurmacısı, Birdcage33, Digiboard, Gastro Mutfak, Securitas ve Yağhane Bodrum işletmelerine teşekkür ediyoruz. 

SONUÇ BİLDİRGESİ HAZIRLANIYOR

“Bodrum Mandalin Hareketi” paydaşları festival sonrasında bir sonuç bildirgesi hazırlığı içinde. Önümüzdeki günlerde sonuç bildirgesi de kamuoyu ile paylaşılacak.

 

Bodrum Kent Konseyi | Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu

Bodrum Mandalin Hareketi

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu