Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / ÖĞRENCİLER SAHİLDE TEMİZLİK YAPTI

ÖĞRENCİLER SAHİLDE TEMİZLİK YAPTI

Avrupa Birliği’nin tüm Dünya’da olduğu gibi Bodrum’da da “Sahil Temizleme Etkinliği” gerçekleştirdi.

Avrupa Birliği İklim Diplomasi Haftası kapsamında Bodrum’da AB Türkiye Delegasyonu ve Bodrum Belediyesi tarafından bir çalıştay ve kıyı temizliği etkinliği gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Trafo Kafe’de gerçekleştirilen “Batı Akdeniz Havza Yönetim Planı, İklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturma ve halkı bilgilendirme” çalıştayının ardından öğleden sonra Paşatarlası sahilinde çok sayıda öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla çevre temizliği yapıldı.

Tişörtleri giyip ellerine eldivenlerini, başlarına şapkaları takan öğrenciler, sahilde temizlik çalışması yaptı. Etkinliğe ayrıca AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz da katıldı. Öğrenciler, sahilde denize girip güneşlenen vatandaşların meraklı bakışları arasında çöp topladı.

Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Fatma Demirci, “Denizden gelen çöpleri yerden topladık. Bu etkinlik çok güzel oldu. Çocuklar da böylelikle bilinçleniyor. Bence çevre temiz tutulmalı.” diye konuştu.

AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Amacımız çevre ile ilgili sorunlara ve iklim değişikliğine dikkat çekmek. Bu konuda farkındalığı arttırmak. Bugün özel olarak buraya gelip sahil temizleme faaliyeti yapıyoruz. Çocuklarla birlikte buraya geldik. Amacımız sahili temizleyip bireylerin de çevrenin korunması ve iklim değişikliğinde fark yaratabileceğini göstermek. Bu etkinlik sadece Türkiye’de değil, AB’nin Dünya’nın pek çok ülkesinde düzenlediği bir etkinliktir. Hem Avrupa Birliği içerisinde yapıyoruz hem de Dünya’nın farklı ülkelerinde düzenliyoruz. Bu şekilde çevrenin korunması gibi son derece önemli bir konuda farkındalığı arttırıyoruz. Türkiye’de Bodrum dışında Ankara ve İstanbul’da da yapıyoruz.”

Etkinlik kapsamında Bodrum Belediyesi’nde görevli dalgıçlar da deniz dibi temizliği yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Muğla OBM Araç Parkına Taze Kan

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü araç parkına ormancılık faaliyetleri ve orman yangınlarıyla ...