Anasayfa / FLAŞ HABER / Korkulan oldu yangın büyüdü 40 hektar kül oldu

Korkulan oldu yangın büyüdü 40 hektar kül oldu

Bodrum da öğlen saatlerinde çıkan yangın 8 saattir devam ediyor. Tatil sitelerine 20 metre yaklaşan alevlere tatilciler, kürek, süpürge ve taşlarla müdahale etti.

Bodrum’un Gürece mahallesinde çıkan yangın rüzgarında etkisiyle bir anda büyüdü. İslamhaneleri ve Bağla mahallesinde kadar ulaşan alevle çok sayıda itfaiye, orman ekibi, Muğla 911 arama kurtarma ekipleri, Akut ekipleri ve tatilciler müdahale etti. Muğla Büyükşehir belediyesine bağlı 13 araç, 55 itfaiye eri, Orman ekiplerine ait 3 arazöz, 15 orman işçisi, 911 Arama kurtarma ekiplerinde 10 gönüllü, Akut ekiplerinde 5 gönüllüsü yangına müdahale etti. 112 ekipleri de bölgede hazır bulundu.

3 helikopter havadan müdahale etti

Saatte 40 kilometre hızla esen rüzgarın ters dönmesiyle birlikte alevler zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgeye kadar ulaştı. Karadan müdahale edilemeyen bölgeye gönderilen 1 helikopter müdahale etmeye başladı. Daha sonra hızın arttıran rüzgarla birlikte geniş bir alana yayılan yangın için 2 helikopter daha geldi. Akşam hava kararana kadar bazı bölgeleri söndüren 3 helikopter daha sonra hava kararmasıyla piste dönmek zorunda kaldı.

40 hektar alan kül oldu

Yangının bir anda büyümesiyle 3 mahalleye yayılan alevler otluk ve makilik alanları küle çevirdi. Hızlı bir şekilde yayılan alevler şimdiye kadar yaklaşık 40 hektarlık bir alanda etkili oldu. Yangının bir kısmı söndürülürken bir kısmı ise Bağla mahallesinde ilerlemeye devam ediyor.

Tatilciler alevleri taşladı

Bağla bölgesine kadar ulaşan yangın bazı tatil sitelerine tehdit etti. Alevler tatil sitelerine 20 metre kadar yaklaştı. Alevleri gören tatilciler ellerine aldıkları kazma, küreklerle yangına müdahale etmeye çalıştı. Alevlerin boyu metrelerce yüksekliğe ulaşınca ellerindeki kazma kürekleri bırakan tatilciler alevlerin içerisine taş atmaya başladı. Uzun süre alevleri taşlayan tatilciler yangını söndürmeyi başaramayınca çareyi bölgeden kaçmakta buldu.

T.AYHAN

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ELAZIĞ ÜŞÜME ASİ TAYFA SENİNLE

Bodrumspor taraftarları, Elazığ’daki depremzedelere ulaşması için atkı ve berelerini saha kenarından topladılar. ...