Anasayfa / FLAŞ HABER / ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ŞEHİTLERİ KONSERLE ANILDI

ERTUĞRUL FIRKATEYNİ ŞEHİTLERİ KONSERLE ANILDI

16 Eylül 1890’da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batan Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan 550 Türk denizci Bodrum’da düzenlenen konserle anıldı.

Bodrum Karya Kültür Sanat Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Muğla Büyükşehir Belediyesinin iş birliği ile Özel Marmara Koleji’nde gerçekleştirilen anma etkinliğinden Büyükşehir Belediye Orkestrası konser verdi.

Konser öncesinde bir konuşma yapan BOSAV ve Ertuğrul Fırkateyni Kazı Başkanı Tufan Turanlı, “Kayalıklara çarpan Ertuğrul Fırkateyni’nin 609 kişilik mürettebatından sadece 609 kişi kurtuldu ve 550 kişi şehit oldu. bu 69 kişi, o anda oldukça fakir olan adaya çıktıklarında, oradaki Japonlar ellerinden geleni yapıp bu askerlerimizi, denizcilerimizi hayatta tutmak, yaralarını sarmak için ellerinden geleni yaptılar. Bu elim kaza, üzücü olay aynı zamanda çok güzel bir başlangıcı oluşturdu. Türk-Japon dostluğunun temel taşı oldu.” dedi.

Ertuğrul Fırkateyni’nin kaptanı Ali Bey’in torununun kızı ve Köy Enstitülerinin kurucusu Hasan Ali Yücel’in kızı Gülümser Yücel de etkinliğe katıldı. Yücel burada yaptığı konuşmada “Bizim Türklere Japonlar o kadar yakınlık göstermişler ki kurulan dostluk bugünlere kadar geldi. Ben Japon halkına bu vesileyle teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası konser verdi.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BODTO MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRMESİNE DEVAM EDİYOR

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ...