Anasayfa / FLAŞ HABER / DERE YATAKLARI TEMİZLENİYOR

DERE YATAKLARI TEMİZLENİYOR

FELAKET GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ

 

Bodrum’da geçtiğimiz hafta yaşanan şiddetli yağışta taşkına neden olan Alyan Deresinde temizleme çalışmaları sürerken, dere yatağından 100’lerce kamyon taş toprak çıktı. Yağışta yıkılarak dere yatağının dolmasına sebep olan dere kenarındaki istinat duvarının 2015 yılında hasar aldığı ve onarılmadığı iddia edildi.

 

Şiddetli yağışta selin en çok vurduğu yerlerden biri Gümbet Kavşağı ve Oasis AVM civarıydı. Bölgeden geçen dere, yukarı kısımda istinat duvarının yıkılmasının da etkisiyle gelen taş ve toprakla tıkandı. Yatağı kimi yerlerde 2 metreye kadar yükselen derede geçtiğimiz haftadan bu yana Muğla Büyükşehir Belediyesi temizlik çalışması sürdürüyor.

 

Temizlik çalışmaları esnasında bazı köprülerin altına iş makineleri giremedi. İş makinelerinin altına giremediği köprüler, yıkılarak temizlik çalışması sürdürülebiliyor. Dere yatağından çıkarılıp bölgeye yığılan 100’lerce kamyon toprak, derenin ne kadar tıkalı olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Bazı kısımlarda dere yatağından paralel ve dikey olarak geçen borular ve kabloların da derenin taşkınlara etkisi olduğunu ifade ediliyor.

Bahse konu dere kenarında yıkılan duvarın ise 2015 yılında yaşanan selde hasar aldığı ve onarılmadığı iddia edildi. 2015 yılında hasar alan duvara müdahale edilmediğinden geçen hafta yaşanan selde yıkıldı. Duvardan gelen taş ve toprak, dere yatağının dolmasına sebep olarak taşkına sebebiyet verdi.

KENT HABER HAMDİ YÖRÜR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ADABOĞAZI’NDAN KUMBAHÇE’YE YÜZDÜLER

Bodrum’da 2 genç yüzücü, “Halikarnassos İki Yaka Kültür Sanat Festivali” kapsamında Adaboğazı’ndan ...