Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM’DA BASINA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİLER

BODRUM’DA BASINA YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİLER

TMMOB ve Gazeteci Cemiyetleri’nden gazeteci Yaşar Anter’e saldırıya sert tepki

 

 

Bodrum’un Ortakent Mahallesi’ndeki bir grosmarketin istinad duvarının dün akşam saatlerinde göçmesi nedeniyle haber yapmak için kamuya açık alandan çekim yaparken bir alışveriş merkezinin güvenlik görevlilerinin Sözcü Gazetesi Muhabiri ve anterhaber.com haber sitesinin yöneticisi Yaşar Anter’e sözlü ve fiziki saldırıda bulunup makinasını elinden almak istemeleri üzerine çıkan arbade sonrası Bodrumlu STK’lar ve gazeteci örgütlerinin tepkisi sert oldu.

BODRUMLU GAZETECİLER ASLA YALNIZ DEĞİLDİR
TMMOB Bodrum İKK Sözcüsü Mustafa Erdoğan akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Son dönem basın emekçilerine yönelik saldırılarda ciddi bir artış dikkat çekmektedir. Ancak bu genel durumdan bugün itibarı ile Bodrum da payını almıştır. Daha öncesinde de yine ilçemizde basının görevini yaparken engellenmesi girişimlerine tanık olmuştuk. Ancak ilk kez bir AVM’nin özel güvenlik görevlilerinin doğrudan fiili müdahalesi ve saldırısı söz konusu olmuştur. AVM’ler deki ya da başka yerlerdeki özel güvenlik görevlileri bir bodyguard gibi hareket edemezler. Onların da bağlı olduğu yasalar, yönetmelikler mevcut.

Özel güvenlik; AVM’ye giden vatandaşın da, müşterinin de güvenliğinden sorumludur. Ayrıca kamuya açık alanda görevini yapmakta olan basın emekçisinin de güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Görevi bu olması gereken özel güvenlik bugün Midtown Alışveriş Merkezi’nde Bodrumlu basın emekçisi Yaşar Anter’in güvenliğini tehdit etmiştir.
Gazeteci Yaşar Anter, Midtown Alışveriş Merkezi ile Metro Gross Market arasındaki çöken istinat duvarının haberini yaparken anlamsız bir saldırıya uğramıştır. Anlamsızdır; çünkü gazetecinin bunu haber yapması diyelim ki; engellendi. O duvar çökmemiş mi olacaktı? Darp edilen Anter’in, fotoğraf makinesine de el konulmaya çalışılmıştır. Bilinen bir alışveriş merkezinde üstelik güvenliği sağlamakla mükellef unsurların aktörü olduğu bu trajik durumun izahı ve affı olmaz. Unutulmasın ki; basın emekçileri de kamu görevi yapmaktadırlar. Üstelik de halkın haber alma hakkının güvencesidirler. Bu saldırı sadece basına değil, kamuoyunun gerçekleri öğrenme hakkına da yönelik olmuştur. Anter’e görevi başında saldıranlar, kamuya karşı da suç işlemişlerdir. Unutulmasın ki; Bodrumlu basın emekçileri, basın emekçileri yalnız ve sahipsiz değildir. Bodrumlu mimar, mühendis ve şehir plancıları olarak Bodrum’un barış ve hoşgörü iklimine asla yakışmayan bu saldırıyı kınıyoruz. Saldırıya uğrayan Yaşar Anter arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, sürecin de takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşmayı toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Basının özgür olmadığı, özgürce haber yapamadığı koşullarda toplumda özgür olamaz. Kamuoyuna saygılarımızla.

TMMOB BODRUM ILÇE KOORDİNASYON KURULU SEKRETERİ
MUSTAFA ERDOĞAN

 

 

MUĞLA GAZETECİLER CEMİYETİ: HER ZAMAN MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Yaşar Anter’e yapılan saldırıya tepki. Bodrum’da yıllardır görev yapan Gazeteci Yaşar Anter, dün gece Bodrum Ortakent Mahallesindeki bir AVM’nin özel güvenlik ekipleri olduğunu söyleyen, sivil giyimli şahıslar tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğramıştır. Yaşar Anter’e yapılan bu saldırıyı kınarken, ilgili kurum yetkililerine de saldırının faillerinin tespit etmeleri ve haklarında yasal işlem başlatmaları için çağrıda bulunuyoruz.
Konu ile ilgili olarak gerek Muğla Gazeteciler Cemiyeti, gerekse cemiyetimizin Bodrum temsilciliği tarafından ilgili makamlarla temasa geçilerek gerekli yasal işlemlerin başlatılması için girişimlerde bulunulacaktır. Saldıraya mağruz kalan meslektaşlarımız gazetecilerin her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini, ilgili kurum yetkililerinin de bu saldırının faillerinin tespitini ve haklarında gerekli yasal işlem başlatmaları için çağrıda bulunuyoruz. Konunun takipçisi olacağız..
Süleyman Akbulut
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
Ercan Vuranlar
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yön. Kurulu Üyesi
Selda Öztürk
Muğla Gazeteciler Cemiyeti Bodrum Temsilcisi

CEM KAYTAN’DAN YAŞAR ANTER’E YAPILAN SALDIRIYA TEPKİ

 

Bodrum’da uzun yıllar başarı ile görev yapan Gazeteci Yaşar Anter, Bodrum Ortakent Mahallesinde bir AVM’nin özel güvenlik ekipleri ve bazı sivil giyimli şahıslar tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğradı.,

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cem Kaytan, Yaşar Anter’e yapılan bu saldırıyı kınarken, ilgili kurum yetkililerine de saldırının faillerinin tespit edilmesi ve haklarında yasal işlem başlatılması için çağrıda bulundu.
Konu ile ilgili olarak gerek Muğla Büyükşehir Gazeteciler derneği gerekse derneğimizi Bodrum temsilciliği tarafından ilgili makamlarla temasa geçilirek gerekli yasal işlemlerin başlatılması için gereken yapılacaktır.

Saldıraya uğrayan meslektaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu anımsatırken, ilgili kurumların yetkililerine de bu saldırının faillerinin tespiti ve haklarında gerekli yasal işlemlerin başlatılması için çağrıda bulunuyor ve konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haberi Kaçırmayın

Tirhandiller, Kuzey Rüzgârına Takıldı…

  Tırhandil Cup Oktay Tüfek Trofesi, 18-19 Mart tarihlerinde parkura çıkıp bu ...