Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM’DA 30 YILLIK HAYAL OLAN SEBZE MEYVE HALİ GERÇEK OLDU

BODRUM’DA 30 YILLIK HAYAL OLAN SEBZE MEYVE HALİ GERÇEK OLDU

Bodrum Meyve Sebze Hali hizmete girdi. Kılıçlar A.Ş. tarafından işletilecek özel toptancı hali, Karova bölgesinde tarımsal üretimi kalkındırmayı amaçlıyor. Hedefte, Bodrum’da üretilen sebze ve meyvenin Yunanistan’ın Kos adasına gönderilmesi var…

Bodrum Karaova-Der’in de katkılarıyla projelendirilerek bir süre önce yapımına başlanan toptancı halinin açılışına Bodrum İlçe Tarım Müdürü Fahrettin Doğan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, BODER Başkanı Halil Özyurt ve Karaova Der Başkanı Ali Öztürk katıldı. Toptancı halinin yapımını ve işletmesini üstlenen Kılıçlar A.Ş.’nin sahibi İzzet Kılıç, açılış öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum Toptancı Hali’nin Bodrum için ve Bodrum üreticisi için çok önemli bir girişim olduğunu belirterek, “Artık üretimde kaçak engellenmiş olacak. Bunun dışında Bodrum ve Muğla Büyükşehir Belediyelerine de çok büyük bir gelir sağlanacak. Tüketici, malların nerede ve nasıl üretildiğini künyesinden görebilecek. Denetimler çok sıkı bir şekilde yapılacak. En önemlisi de vatandaşlarımız bundan böyle çok daha uygun fiyata ürünlerini temin edebilecek.” dedi. Kılıç, ilk hedeflerinin Bodrum’da üretilen sebze ve meyveyi Kos’a ihraç etmek olduğunu söyledi.

Toptancı Halinin 30 sene önceye dayanan bir proje olduğunu hatırlatan İzzet Kılıç, “Senelerdir yapılması gereken bir şeydi. Bodrum’a böyle bir hal kazandırılması gerekiyordu. 30 sene önce bir kooperatif kurulmş ancak kimse geliştirmemiş. Bu da bize nasip oldu. Bodrum için ve üretici için çok hayırlı bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Burası bir tüketim yeri. Karaova’da üretim var, Milas’ta üretim var. Biz de üretimle ilgili çalışma yapmayı düşünüyoruz. Çünkü Bodrum’un çok ciddi bir potansiyeli var. Çiftçinin özellikle buraya gelmesi geliyor. Üretirse ve satarsa gelir. Onun için böyle bir şey başlattık.” diye konuştu.

KARAOVA’DA BÜYÜK BİR ÜRETİM PATLAMASI BEKLİYORUZ

Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk de Bodrum Toptancı Hali’nin Karaova’daki tarımsal üretimi büyük ölçüde artıracağını söyledi. Dernek olarak Karaova bölgesinde dört yıl önce başlattıkları kırsal kalkınma projesinin amacının “üreten insanların hak ettiği yere gelmesini sağlamak” olarak belirlendiğini hatırlatan Öztürk, “Çok heyecanlıyız. Bu hedefimiz doğrultusunda dört yıldır çalışıyoruz. İzzet Kılıç da bu tesisi yaparak bu projeye çok büyük katkı sağladı. Buranın tüm problemlerinin aşılması konusunda biz de üzerimize düşeni yaptık. Diğer yandan büyük bir heyecan duyuyorum. Karaova’da büyük bir üretim patlaması bekliyoruz. Bodrum için çalışmış ve üretmiş olacak insanlarımız. Bodrum da daha sağlıklı besinler tüketecek. Kimin ve nasıl ürettiğini görecek. Karaova Bodrum’a yeter diyorduk. Önümüzdeki yıllarda bunun hayata geçirildiğini inşallah hepimiz göreceiz. Bölgede üretim için her türlü desteği sağlayacağız. Her platformda çalışacağız.” ifadeerini kullandı.

Bodrum ve Milas’a hizmet verecek olan Özel Kılıçlar Toptancı Hali, Bodrum’un Torba mahallesinde açıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet verecek olan toptancı halinde, yaş sebze ve meyve üreticileri, üretici birlikleri, sebze ve meyve komisyoncularından oluşan toplam 30 adet dükkan bulunuyor. Bölgede yetişen her türlü ürünün arz ve talep doğrultusunda serbest rekabet şartlarına göre fiyatlandırılacağı toptancı hali, Bodrum ve Milas bölgesindeki üreticilerin tüketici ile doğrudan buluşmasını hedefliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

DENİZLERİ KORUMAYA EVİNİN ÖNÜNDEN BAŞLA!

  TURMEPA öncülüğünde temizlik seferberliği “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ...