Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / BALIK BOYLARINA DİKKAT

BALIK BOYLARINA DİKKAT

 

Bodrum’da balıkçıların tezgahlarındaki balıklar Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından teker teker boyları ölçüldü.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile Bodrum’da gelen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak yavru balık tutanların gözünün yaşına bakmayacaklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatı ile Bodrum’a gelen Muğla İl Tarım ve Orman Barış Saylak ve su ürünleri yetkilileri ilçede tezgahları süsleyen balıkları teker teker metre ile ölçtü. Mezura ile ölçüm yapan yetkililer boyutundan ufak olan balıkları tezgahlarında satan esnafa cezai işlem uyguladı. Yurt dışından ithal edilen balıkların ve su ürünlerinin belgeleri de kontrol edildi.

Göltükbükü mahallesinde bulunan balıkçıları denetleyen Muğla İl Tarım ve Orman Barış Saylak avlanma sezonunda yeterli büyüklüğe erişmemiş balıkların avlanmasına karşı mücadele başlattıklarını belirterek “1380 sayılı su ürünleri yasasının bize verdiği yetkiye dayanarak avcılığın başladığı 1 Eylül tarihinden itibaren Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bağlı su ürünleri görevlilerimizce bu denetimleri periyodik olarak yapmaktayız.  Bu denetimlerdeki amacımız özellike bu avlanma sezonunda henüz yeterli büyüklüğe erişmemiş Bakanlığımızın belirlemiş olduğu boyutlarda olmayan küçük balık avcılığının önüne geçmek. Bu günde bu denetimi buradan başlatıp, gece boyunca sürdüreceğiz. Burada hedefimiz en azından belli bir boyuta gelmeden avlanmanın önüne geçmek. O küçük balıkların bir nesil yumurtlayarak, yavru çıkararak sürdürüle bilir su ürünleri avcılığının devamına katkı sağlamak. Balıklar standartların altında ise hemen burada yüzde 5 oranında küçük balığımız varsa, ölçülere uymayan balığımız varsa görevlilerimiz balıklara el koyuyor ve balık unu fabrikalarına gönderiyoruz. Eğer gönderemiyorsak mutlaka imha ediyoruz. İlk sefer yakalamada 5 bin lira, 2’cisinde ise 10 bin lira işletme sahibine balıkçımıza ceza kesiyoruz. İthal balıkları ve ıstakozların belgelerini kontrol ediyoruz” dedi.

Ege bölgesinde av sezonunun başlamasıyla denetlemelerde özellikle boy yasağın da olan barbun 13 cm, palamut 45 cm, lahoz 50 cm, sinarit 35 santimetrenin altında olmaması gerektiği öğrenildi.

T.AYHAN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

FUTGOLF TURNUVASI BODRUM’DA YAPILIYOR

  Futgolf Turu’nun dördüncü turnuvası, Bodrum’da gerçekleştiriliyor. Futgolf, golf sahasında futbol topu ...