Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ tüm yazılar için fotografa tıklayınız / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR YAZDI: BİR MUSİBET Mİ?  BİN NASİHAT MI?
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG

ALİ DİZDAR YAZDI: BİR MUSİBET Mİ?  BİN NASİHAT MI?

 

Yakında hizmete gireceği söyleniyor “Yaktın Beni Otogar” yazımda sorduğum sorulara cevap bulamadım, sormaya devam ediyorum. Bir vatandaş olarak da dilim döndüğünce “zararın neresinden dönersek kardır” demeye çalışıyorum. 

Henüz otogarımız yokken ve ardından meydanımızı otogara çevirdiğimiz zamanlarda Bodrum’a gelen otobüsler Bodrum girişinden yani bu günkü otogarın hemen yanındaki akaryakıt istasyonundan itibaren Bodrum’a klakson çalarak girer, bu “BİZ GELDİK” haykırışını bütün Bodrum duyardı.

Yolcu bekleyenler yolcusunu karşılamaya, turist bekleyenler pansiyonunu pazarlamaya, paket (kargo) bekleyenler paketini ya da eşyasını almaya koşardı, beklentisi olmayanlar bile kasabamıza kimler geldi merakından karşılamaya koşar otobüsün başı ana baba gününe dönerdi. Gelenler arasında tanıdık varsa hoş geldin temennileri ile selamlanır, bu kalabalık karşılama insana keyif verir Bodrum’a gelme ayrıcalığı yaşanırdı.

Bu seremoniyi otogarı şimdiki yerine taşıdığımızda kaybettik otobüsler bir süre daha klakson çalarak otogara girdilerse de zamanla unutuldu. 

Otobüs yolculuğu yapanlar ile uçak yolcuları alandan sonra Bodrum’a otobüs ile gelirken Güvercinlik’ten itibaren denizi seyrederek mest olur yolculukta olası çektiğin sıkıntıları unuturlar. Yokuşbaşı’nda Cevat Şakir’in yazısını okuyup ardından Bodrum’un Körfezi ve Kalesiyle birlikte neredeyse kuşbakışı bir bakışla karşılanırsınız. İlk kez gelenler heyecanlanır, bilenler bir ohhhh çekerek hasretlik giderir, Bodrum’a geldiğin zihnine kazınır, ağzın kulaklarında otogara girersin. Cevat Şakir’in dediği gibi sen artık bir daha eski sen olamayacaksın kaderi çizilirdi.

Bu fotoğraftaki güzelliği artık seyredemiyor olsanız da hala cazibesini kaybetmiş değil. Altın çamura da düşse değerini kaybetmez.

Günümüzde yol kenarına yapılan evler nedeniyle bu seyir ancak otobüsten yapılabiliyor görüş yüksekliği nedeniyle. Yeni otogardan sonra bu görsel sürprizi de ortadan kaldıracağız, bu ayrıcalığı silmeye hakkınız var mı?

Fotoğraftaki bu eski otogarı yenisiyle değiştirdiğimizde bu şirin kasabaya büyük kötülük ettik. Yeniden otogarı taşıdığımızda daha neleri kaybedeceğimizi biliyor muyuz?

 

Bu fotoğraf Turgutreis İlkokulu’ndan Adliye Cami’sine doğru çekilmiştir.

 

Bu fotoğraf Adliye Cami minaresinden Turgutreis İlkokuluna doğru çekilmiştir.

 

Her iki fotoğraf da aynı yerden şu anki otogarın girişinden çekilmiştir.

 

Bodrum’a bu kötülüğü iyilikmiş gibi yapmadan önce çok fazla düşünmek gerek. Şekilsel değişimler konusunda bir öngörüde bulunamasam da gördüklerimden ötürü korkularım var.

Anında hissedeceğimiz yaşama dair etkileri bile korkunç, anlatmaya çalıştığım bu.

Sadece otobüsleri yeni otogara taşıyacak olursanız “Yaktın Beni Otogar” yazımda anlattığım gibi çok fazla olumsuzluk yaşanacak. Dolmuş duraklarını da yeni otogara taşıyacak olursanız toplu taşıma da arapsaçına dönecek.

Bodrum’da şehir merkezinde oturuyor ya da turist olarak konaklıyorsam otogara ya da otogardan evime, otelime hatta tekneme veya teknelere yürüyerek rahatça gidebiliyorum, benden bu kolaylığı almaya hakkınız var mı?

Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uzak ya da yakın köy ve mahallelerden dolmuşa binip Bodrum Merkeze pazar yapmaya gidebiliyorum pazardan torbalarla rahatça dolmuşa binip evime köyüme dönebiliyorum, dolmuşları yeni otogara taşırsanız bunu da elimden alacaksınız buna hakkınız var mı? Pazar esnafı bundan etkilenmez mi? Hiç düşündünüz mü?

Bodrum’u gezmek isteyen civar köylerde (mahallelerde) oturan, dolmuşa binip neredeyse Bodrum’un merkezinde inip yürüyerek Bodrum’u gezip alışverişini de yapıp, geri aynı rahatlıkla dönebilen halka eziyet ederseniz, merkeze gitmek yerine AVM yi tercih etmez mi? Bodrum esnafı etkilenmez mi?

Toplu taşıma yolculuğunu eziyet haline dönüştürürseniz civar yörelerde konaklayan turist otelin servis koymasını beklemeden özgürce, istediği zaman otelin önünden ya da yakınından geçen dolmuşa binip Bodrum Merkeze gitmek ister mi? Bundan turist bekleyen esnaf etkilenmez mi?

Kış günlerinde okuldan çıkan liseli öğrenciler evlerine gitmek için dolmuş hareket edene kadar dolmuş içinde oturup bekleyecek iken duraklara erken gelen diğer yolcularla birlikte yığılıp bekleşecekler, güzel havalarda tamam da kötü havalarda bu eziyet değil mi?

Otogardan kalkan dolmuş yeterince yolcu alıp kalkarsa Bodrum’dan binecekler sıkış-tepiş doluşmak zorunda kalmaz mı? Sığamazsa bir sonraki dolmuşa kalmak eziyet değil mi? 

Dolmuş duraklarını da yeni otogara taşıdığınızda oluşacak kargaşa hakkında İki örnek genel sorum var.

1.Soru… İçmeler’den Gümüşlük’e kadar olan yörelerden dolmuşlara Cuma pazarına ya da Bodrum Merkeze gitmek isteyenler ile otogara gitmek isteyenler binecektir. Mecburen dolmuş şehir içine girip isteyeni pazar yerine ya da eski otogar civarında bir yerde indirecek ve devam edecek şehir dışına çıkıp diğerlerini de otogara götürecek. Otogardan kalkan pazarda ve merkezde dolmuş bekleyenleri almak için mecburen şehir içine girip çıkacak ve yöresine gidecek. Yani İçmeler, Bardakçı, Gümbet, Konacık, Bitez, Ortakent, Yaka, Bağla, Yalıkavak, Gümüşlük, Dereköy, Akyarlar, Turgutreis, dolmuşlarına Eski Otogar – Torba kavşağı arasındaki 2 km lik yol ( gidiş-geliş 4 km ) ilave edilmiş olacak. Bu trafiği hafifletmek için akılcı bir yol mudur?

2.Soru… Torba, Gölköy, Türkbükü, Gündoğan yani Bodrum’un kuzey yakası ve Yalıçiftlik, Mazı, Çamlık, Mumcular, Meşelik, Milas dolmuşlarına binip otogara ve Bodrum ve pazarına gitmek isteyenler için mecburen önce otogara girecek ardından Bodrum’a devam edecek Bodrum’da yolcu indi bindisinden sonra tekrar otogara dönecek ve sıraya girecek yolcuları sırası gelen dolmuşa aktaracak. Bu da bir eziyet değil mi? Üstelik trafiği hafifletici hiç bir katkı sağlamayacak.

Bodrum eski otogarını başka bir kullanıma dönüştürmeyi düşündüğünüzde Bodrum merkezde dolmuşların yolcu alıp indirmesi için gayet büyükçe bir durak yapmanız gerekecek, aynı anda 20 den fazla dolmuşun ve hatta gelenler ve gidenler çakışırsa daha da fazla aracın art arda dizilip yolcu indi bindi yapmak isteyeceği anlar olacak. Artık dolmuşların Bodrum’dan kalkış saatleri olmayacağından duraklarda yığılmalar yaratacaksınız.

Bodrum’da otogar dışında devasa bir durak alanı yapabilmeniz olanaksız. Mecburen bu indi bindiyi eski otogar içinde yapacaksınız ve otogar işlevine devam etmiş olacağından taşınma beyhude olmuş olacak.

Mantık, İstatistik, deneyim, örnekler, varsayım, veriler, önerilerin hiç hükmü olmaz mı? Deneyip görmeden içiniz rahat etmez ise “Bir musibet bin nasihatten evladır” atasözünü doğrulamaya çalışıyor olacaksınız. 

Trafiği rahatlatmak için de birkaç resmi daireyi Turgutreis Yolu üzerinden alıp yeni otogar diye yaptığınız yere taşırsanız epeyce faydası olur. Mesela MUSKİ’yi, MALİYE’yi, taşıyın rahatlayalım. Başkaca bir tasarrufta da bulunabilirsiniz ancak yeni otogarın giriş ve çıkışına kazadan beladan uzak duracak bir düzenleme yapmak şart.

Olumsuzluklara rağmen çok fazla ısrar, trafiği içinden çıkılmaz hale sokup çevre yoluna razı olacak bezginliğe mi sürükleniyoruz? Sorusunu akla getiriyor olacak.

Aklınıza mukayyet olun saygılarımla. Ali Dizdar 04 Ekim 2020

Otogar konulu ilk yazı için burayı tıklayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ALİ DİZDAR YAZDI: ESKİ SOKAK OYUNLARI…

Eskiden sokakta ya da okul bahçesinde oynadığınız oyunlarınızı hatırlıyor musunuz. Eski diyorum ...