Anasayfa / HABERLER / EĞİTİM-TEKNOLOJİ / 21 OKUL PROJELERİNİ SERGİLEDİ

21 OKUL PROJELERİNİ SERGİLEDİ

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bilim şenliğinde 21 okul projelerini sergiledi.
Bugün sabah saatlerinde Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen şenliğe ilçe genelindeki 17 ortaokul ve 4 lise katıldı. Yaklaşık 100 adet projenin sergilendiği şenlikte birbirinden ilginç çalışmalar dikkat çekti.
Kent Haber’e Led Matrik Küp projesinin anlatan TED Bodrum Koleji 7’nci sınıf öğrencisi Zeynep Ülküm Çiçek, “Bu projede ilk defa lehim yapmayı öğrendim. 512 tane ledi teker teker büküp lehimlemek diğer projelerimden biraz uzun sürdü ama başardım. Böylece bilgisayardan veya cep telefonumdan yolladığım komutlarla istediğim her türlü yazıyı yazıp efektler ekleyebilmeyi deneyimledim.” dedi.

11. sınıf öğrencisi Burçak Erdoğan da israf edilen suyu elektriğe çeviren projesini anlatarak “Bu suyun olmadığı ortamda rüzgarla çalışıyor. Devir döndüğü an öndeki lambayı yakıyor. Hem suyla hem de rüzgarla çalışıyor.” diye konuştu.

Mikroskoptan aldıkları görüntüyü aynı anda ekrana yansıttıkları “Tek Hücreliler Acıktı” projesini anlatan Cumhuriyet Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi İlayda Süzen de şöyle dedi:

“Bu projede öğrenme hedefimiz tek hücrelileri kendi doğal yaşam alanlarında gözlemlemek. Biz gözlemledik, beslenmelerini inceledik. Önce beklemiş su birikintilerinden örneklerimizi aldık. Daha sonra aparatlarımız hazırlayıp paramesyum ve bakterilerin beslenmelerini gözlemledik.”

Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu’ndan Sevgi Deniz Özel ise “Işıklı Dağcı Ayakkabısı”nı anlatarak “Bu ayakkabı dağcılar için üretildi. Dağcılar el feneri kullandıklarında sıkıntılar yaşıyorlar. Dağa tırmanmak istediklerinde sıkıntılar yaşıyorlar. Biz de bu yüzden bu ışıklı ayakkabıyı geliştirdik. Karanlık olduğunda bu ayakkabının ışıkları yanıyor.” şeklinde konuştu.
KENT HABER HAMDİ YÖRÜR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

POLİSTEN AYAKKABI VE TOP HEDİYESİ 

  Bodrum’da basketbol ayakkabısı için bahşiş kutusunda biriktirdiği parası çalınan 17 yaşındaki ...