Anasayfa / FLAŞ HABER / 2018 Türkiye Dragon Şampiyonu Provezza…

2018 Türkiye Dragon Şampiyonu Provezza…

Türkiye Yelken Federasyonu’nun Faaliyet programında yer alan ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından Milta Bodrum Marina işbirliği ile düzenlenen Açık Dragon Türkiye Şampiyonası 01 – 04 Kasım tarihlerinde Bodrum’da gerçekleştirildi.

Yurt dışından gelen sporcuların da katılımıyla 10 Dragonun kıyasıya mücadele ettiği şampiyonadan detaylar şöyle;

4 Gün süren şampiyona haftasında, ekipler ilk iki gün hava engeline takılarak yarış yapamadılar. Son iki günde ise beklenen hava gelerek yarışçıların keyifli 4 yarış yapmasına izin verdi.

Rüzgarın olmaması nedeniyle yarışamayan dragoncular ilk günün akşamı Marina Yacht Club tarafından düzenlenen açılış kokteyli ve barbekü partisinde bir araya geldiler. Yapılan ikramlar eşliğinde gecenin tadını çıkarırken sergiledikleri dostluk ve samimiyet ile yarışların centilmence geçeceğini de gösteriyorlardı.

Şampiyonanın ardından Pazar akşamı Marina Yacht Club ta gerçekleştirilen ödül töreninde Provezza teknesinden Ali Tezdiker ve ekibi Türkiye Şampiyonluğu ödülünü tekrar alırken, Enchante Teknesi Levent Özgen ve ekibi ikinci, Elif teknesi Azat Baykal ve ekibi üçüncülük ödüllerini aldılar.

DRAGON NEDİR

KAYNAK  (http://www.turksail.com/yelkenli-yaris-siniflari/2008-dragon)

Johan Anker adlı bir Norveçli tarafından 1929 yılında tasarlanan Dragon’un orijinali Norveç fiyordlarındaki iç sularda rahatlıkla seyahat edilebilecek iki ranzalı bir kabini içerir.

Hareketli salmalı (Centerboard) ile Yat sınıfı arasında yer alan Dragon, ortaya ilk çıktığı anda kısa sürede benimsendi ve on yıl içinde Avrupa genelinde bir üne kavuştu.

1937 yılında Clyde Yelken Kulübü tarafından Dragon sınıfı için ilk kez “Gold Cup” adı altında bir yarışma düzenlendi.

Dragon, 8.9 m boyunda, 1,95 m eninde 1.700 kg. ağırlığındadır.

16 m2 ana yelken, 11,7 m2 genova ve 23,6 m2’lik balon alanına sahip olan Dragon, 3 kişilik bir ekiple kullanılır.

1948 yılında Olimpik sınıf olan Dragon son olarak 1972 Münih Olimpiyatları’nda yarıştı.

Türkiye’de de “kaybolan sınıflar” arasında yer almak üzere iken, meraklıları buna izin vermedi ve bu sınıf yeniden canlandırıldı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BODTO MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRMESİNE DEVAM EDİYOR

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ...