Anasayfa / FLAŞ HABER / YAŞAR AKSOY YAZDI: “EVLİYA” CENAP BABA’YI KAYBETTİK…

YAŞAR AKSOY YAZDI: “EVLİYA” CENAP BABA’YI KAYBETTİK…


Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü’nün kurucusu, Bodrum’un sevilen siması, Yılmaz Özdil ile beraber ortak kadim dostumuz Cenap Tezer hayatını kaybetti. Daha 1,5 yıl önce beni kurduğu Dibeklihan’a davet edip, Kurtuluş Savaşı üzerine bir konferans verdirmişti. Beni ağırladı, evinde kendi yatağında yatırdı, taa 1960’lardan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilik yıllarından tanıdığım bu güzel insan beni kucaklayarak Çeşme’ye uğurladı. Ona getirdiğim geçmişi ile ilgili bazı özel anı armağanlarını gözyaşları içinde incelemiş ve amansız hastalığından bahsedip bazı temennilerde bulunmuştu. Hiç merak etme Cenap’çım, yolumuza seni ilham alarak devam edeceğiz.Toprağı bol, ruhu şad, mekanı cennet olsun, Allah gani gani rahmet eylesin. Cenazesi, 12 Şubat 2019 Salı günü öğlen Bodrum Ortakent Kerem Aydınlar Camii sonrası Yakaköy mezarlığına defnedilecektir.
CENAP TEZER KİMDİR?Aile, Üsküp’ten yurda gelip İzmir’in Dikili kazasına iskan edildi. Cenap Tezer, 1943’te doğdu.. 
Yaşam ve üretim süreci şöyle gelişerek zirveye tırmandı: Dikili’de Ali Çetinkaya İlkokulu, Dikili Ortaokulu, İzmir Atatürk Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği bölümü, Türkiye’de eğitim gören ilk petrol mühendisi oluşu, Batman’da TPAO, İzmir’de yol, su, elektrik (YSE) kamu kurumunda çalışma, ihalelere girip yol, su ve elektrik gibi köy alt yapı inşaatları, oğlu Emrah’ın doğumu, Bodrum’a yerleşme, oğlu Uluç’un doğumu, mimar eşiyle birlikte 25 yıl boyunca  yoğun bir proje ve inşaat faaliyetleri, Yakaköy’de satın aldıkları 40 dönüme yakın arsayı bir kültür ve sanat köyü yapma niyeti, yoğurt dibeklerinden esinlenerek 2009’da açılan sanat köyün ismini “Dibeklihan” koyuşları, her sanat sezonunda 50’ye yakın sergi açılışı, çeşitli kültürel etkinlikler, konferanslar, söyleşiler, tiyatro oyunları, konserler, sinema gösterilerileri düzenlenişi.. İşte tek bir kişinin  ailesi ile beraber yarattıkları ülkemizde eşi benzeri olmayan bir sanat köyünün kuruluşu.. 
Benim kendisi hakkında “Evliya” dediğim Cenap Tezer’in vatana millete hizmetleri.. Güle güle dostum.. Ardında bir hoş seda bıraktın..

YanıtlaYönlendir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BİLİM ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Bodrum’da okullarda gerçekleştirilen Bilim Şenlikleri başladı. Bodrum Çırkan Mahallesi’ndeki Şehit Mahmut Coşkunsu ...