Anasayfa / FLAŞ HABER / VATANDAŞIN YÜREĞİNE DOKUNMAYI AMAÇLAYAN “EGE İNCİSİ” PROJESİ’NE 2019 YILINDA DA DEVAM…

VATANDAŞIN YÜREĞİNE DOKUNMAYI AMAÇLAYAN “EGE İNCİSİ” PROJESİ’NE 2019 YILINDA DA DEVAM…

Ülkemizde sadece ilimizde uygulanan Ege İncisi Projesi, Muğla Valisi Esengül CİVELEK’in teşvikleriyle, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde dezavantajlı vatandaşların istihdamlarına yardımcı olmak yanında hayatlarına da dokunmayı amaçlayan sosyal bir proje.

Titizlikle hazırlanan projenin logosunda bulunan; “Muğla bacası” projenin Muğla il merkezinde ve ilçelerinde uygulanacağını, “eller” devletin farklı kurumlarının ve projeye gönüllü destek verecek olan kişi ve kuruluşların, aynı amaç etrafında toplandıklarını ve ortadaki “inci” ise dezavantajlı konumdaki vatandaşlarımızı simgeliyor.
Projede İl Emniyet Müdürlüğünden Tümer YILMAZ ve Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Müzeyyen YILDIRIM “Proje Koordinatörü” olarak görev alıyor. Alınan bilgilere göre proje kapsamında 2018 yılı içerisinde 100 vatandaşın hayatına dokunma hedeflenmiş olup, yıl sonu itibariyle söz konusu hedef gerçekleştirildiği öğrenildi.
Psiko-sosyal model örnek alınarak hazırlanan Proje, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarınca ihtiyaçları tespit edilen vatandaşlarımızın, istihdam edilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, devletin farklı kurumlarının ve projeye destek veren gönüllü kişi ve işyerlerinin aynı kişi için hizmetlerini seferber etmeleri prensibine dayanmaktadır.
Proje kapsamında; annesi veya babası cezaevinde olan gençlerin, kadın sığınma evindeki şiddet mağduru kadınlarımızın, denetimli serbestlik kapsamındaki vatandaşlarımızın, suça sürüklenmiş/suç işlemeye eğilimli gençlerimizin, madde bağımlılarının, 18 yaşını doldurduğu için devlet koruması kapsamı dışına çıkan çocuklarımızın ve valilik halk gününe gelerek dertlerini anlatan vatandaşlarımızın İŞKUR’un sunduğu mesleki eğitim kurs ve programlarından yararlandırılmaları ve nihayetinde istihdam edilmelerine yardımcı olunması yanında,barınma, kıyafet, yakacak vb konularda devletin ilgili kurumlarının ve gönüllü birey/işyerlerinin desteğinin aynı kişi için toplanması sağlanmıştır. Proje kapsamında İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programlarına katılan katılımcıların asgari ücret düzeyindeki ücretleri ve genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.
Proje kapsamında; vatandaşların istihdam edilmeleri dolayısıyla gelir elde etmeleri sağlanmasıyla, olası suç işleme veya suça karışması da engel olunmuştur. Tek tek bireylerin dertleriyle dertlenen, merhametli ve kudretli devletin sımsıcak elinin vatandaşların hem yaşamlarında hem yüreklerinde hissetmesi sağlanmıştır. Hiçbir vatandaşımızın kimlik bilgileri, hikayeleri, ekonomik ve sosyal durumları, yapılan yardımlar, fotoğraflar hiçbir şekilde görsel/yazılı/sosyal medyada deşifre edilmemiştir.
Muğla basın camiası, projeye her aşamasında destek olmuş, projeden övgüyle söz etmiş ve projemizin duyulmasında ve dolayısıyla bize ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ulaşma da bizlere yardımcı olmuşlardır.
Sayın Valimizin desteği proje tarafı kurumların da ortak kararı doğrultusunda 2019 yılında da bize ihtiyacı olan vatandaşlarımızın yanında olmak arzusuyla kurumlar arası işbirliği protokolü yenilenmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...