Anasayfa / FLAŞ HABER / ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ JİZEL İLE SONA ERDİ

ULUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ JİZEL İLE SONA ERDİ

3-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale ve modern dans yapıtlarını buluşturan “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, Jizel ile sona erdi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan “17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” sanatseverlerin karşısına yine zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şöleni yaşattılar.
Festivalin kapanışı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genç ve dinamik grubu Modern Dans Topluluğu İstanbul ( MDTist)in “Jizel” dans- drama eseri ile gerçekleştirildi.

Bir dünya klasiği olan Giselle balesi’nin koreograf Aysun Aslan tarafından modern bir dans drama formunda sunumu olan “Jizel” eseri, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu MDTİstanbul tarafından sahnelendi. Giselle balesi, JİZEL ismi ile bulunduğumuz coğrafyaya has, günümüz sosyal dokusunda örülen bir form ile hayat buluyor. Albrecht, Giselle, Hilarion, Myrtha gibi klasik karakterlerin, Alb, Jizel, Hila, Mirta olarak tanımlandığı ve Aysun Aslan’ın özel uslübuyla anlatıldığı bu farklı JİZEL dünyasının güncelliği, Adolphe Adam’ın klasik değeri ile sahnelendi. Seyirci son derece dinamik ve coşkulu anlar yaşadı. Bu özel eser ile 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi.

Ülkemizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan 17. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’n de bu yıl yabancı konukları kendi alanlarında dünyada hayranlık uyandıran Dünyanın en profesyonel dans topluluklarından olan Gürcü Ulusal Balesi ile dünyada Flamenko Kraliçesi olarak kabul edilen Aida Gomez ve Dans Topluluğu sahne aldılar.
Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl on yedincisi gerçekleştirilen “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

EVRİM ÖZKESKİN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

DATÇA DA BALIK İÇİN DENİZE AÇILAN TEKNEDE KAYBOLAN YANKI KOCABAŞ CESEDİ BODRUM DA KIYIYA VURDU

Muğla’nın Datça ilçesinde 2 gün önce batan teknede kaybolan Yankı Kocabaş’ın cesedi ...