BODRUM KENT HABERLERİFLAŞ HABERHABERLER

TÜRK TURİZMİNDE İNSAN KAYNAĞI SIKINTISI DERİNLEŞİYOR

POYD Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin, turizmde tesis yatırımı kadar insan kaynağının da önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Nitelikli insan kaynağı bulmakla ilgili sıkıntının her geçen gün derinleştiğini vurgulayan Yiğit Girgin, turizm sezonunun 6 ayla sınırlı olması nedeniyle insanların farklı sektörlere yönelmeye başladığını ifade etti.

 

Sürdürülebilir turizm için hizmet sektöründe çalışan yeni personele her dönem ihtiyaç olduğunu hatırlatan Girgin, “ 30 yıllık bir işletme bile günümüzde resepsiyonist bulmakta zorlanıyor. Çalışanlar sezonluk iş istemiyor, 12 ay devamlılık arıyorlar. Veya 6 aylık kazancıyla yıl boyu geçinebilmek için yüksek meblağ talep ediyorlar” diye konuştu.

 

SEKTÖRÜN OKULLARLA İŞ BİRLİĞİ ARTMALI

 

Turizmden diğer sektörler arasındaki geçişkenliğin de çok fazla olduğunu kaydeden Yiğit Girgin, “Yeni öğrenci yetiştirmekte de zorlanıyoruz. Düşünün siz turizm meslek lisesi öğrencisisiniz. Okul 15 Haziran’da kapanıyor. Ben 1 ise Mayısta otelin kapılarını açıyorum. Öğrencilerden sektör olarak yeterince verim alamıyoruz. Stajyer öğrencinin 30 günlük süresi var. Bu süreyi tamamlayınca gidiyor. Sektör cazibesini kaybetmeden sürdürülebilir insan kaynağı için ciddi adımlar atılması gerekiyor. Yeni otel yatırımı yapmak elbete çok önemli. İnsan kaynağı yetiştirmediğiniz müddetçe otel yatırımı da hizmet kalitesi de eksik kalmış oluyor. Sektörde yetişmiş personel elbette ki var fakat belli bir noktaya kadar yetiyor. Turizmin kendi kendini beslemesi için Milli Eğitimin de destekleyici olması lazım” dedi.

 

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR İNSAN KAYNAĞI ÖNEMLİ

 

Sektörün hem beyaz hem de mavi yakalı insan kaynağı açığının devam ettiğini belirten Girgin sözlerine şöyle devam etti: “Bir şekilde istihdam ettiğimiz, hizmet içi eğitim verdiğimiz, yatırım yaptığımız insanları kaybetme lüksümüz artık yok. Yerine yenisini koymak zor oluyor. Turizm Otelcilik mezunların tercihi de artık değişiyor. Çünkü parası az ve çalışma saati çok. Türk turizminde en büyük engel sürdürülebilir insan kaynağının olmaması. Sadece yönetici ve resepsiyonist değil bahçıvan, aşçı, teknisyen bulmak da zor. Artık Türki Cumhuriyetlerden Tayland’dan insan ithal eder olduk. Çalışan bulmakta zorlandığımız için mevcut çalışanların da maliyeti artıyor. Personel maliyetinin artması da oda fiyatlarına yansıyor. Yüksek enflasyonla her sektör gibi bizler de mücadele ediyoruz. Türk turizmi şu anda sürekli Yunan adalarıyla kıyaslanıyor. Bu çok haksız bir kıyaslama. Pahalı turizmin sebebi turizmcilermiş gibi bir yanlış algı var. Turizm birçok farklı sektörü besleyen bir iş alanı aslında. Sektörün daha çok desteklenmesi lazım”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu