ALİ DİZDAR’IN YAZISI: SIKIYOSA SEN YAP…

Nazım Hikmet eşine itafen yazdığı “Saman Sarısı” adlı şiirinin içinde arkadaşı Ressam Abidin Dino’ya de bir gönderi yapar ve o meşhur söz de işte burada ortaya çıkar.

“ SEN MUTLULUĞUN RESMİNİ YAPABİLİRMİSİN ABİDİN.?

İşin kolayına kaçmadan ama,

Gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin resmini değil,

Ne de ak örtüde elmaların,

Ne de akvaryumda su kabarcıklarının arasında dolanan kırmızı balığınkini,

Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin”

Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya bu soruyu sorması ressamın sanatını ispatlama sorgulaması değildir elbet, Nazım’ın Dino’dan bir resim beklentisi de yoktu. Mutluluğun resmini en iyi ressamların bile yapamıyacağını vurguluyordu Nazım. Abidin Dino da Nazım Hikmet’e resimle değil de, Nazım gibi şiirle karşılık vermişti.

“MUTLULUĞUN RESMİ

Kokusu buram buram tüten

Limanda simit satan çocuklar

Martıların telaşı bambaşka

İşçiler gözler yolunu.

İnebilseydin o vapurdan

Ayağında Varna’nın tozu

Yüreğinde ince bir sızı.

Mavi gözlerinde yanıp tutuşan

hasretle kucaklaşabilseydim seninle, bir daha.

Davullar çalsa, zurnalar söyleseydi

Bağrımıza bassaydık seni Nazım,

Yapardım mutluluğun resmini

Başında delikanlı şapkan,

Kolların sıvalı, kavgaya hazır

Bahriyeli adımlarla düşüp yola

Gidebilseydik Meserret Kahvesine,

İlk karşılaştığımız yere

Ve bir acı kahvemi içseydin.

Anlatsaydık

O günlerden, geçmişten, gelecekten,

Ne günler biterdi,

Ne geceler…

Dinerdi tüm acılar seninle

Bir düş olurdu ayrılığımız, anılarda kalan.

Ve dolaşsaydık Türkiye’yi

Bir baştan bir başa.

Yattığımız yerler müze olmuş,

Sürgün şehirler cennet.

İşte o zaman Nazım,

Yapardım mutluluğun resmini

Buna da ne tuval yeterdi; ne boya…”   Abidin Dino

 

**********

 

BODRUM DENİZ MÜZESİ – MAVİ YOLCULUK – RESİM YARIŞMASI 2020

KONU: Mavi Yolculuk

SON KATILIM TARİHİ: 30 Nisan 2020

AMAÇ: 1940’larda Halikarnas Balıkçısı ile Bodrum’da başlayan Mavi Yolculuk hareketinin önemini çocuklara öğretmek; yaşadıkları kentin bu değerini korumaları için bilinç oluşturmak.

ÖDÜLLER

1.Kategori: Bisiklet, Sualtı Fotoğraf Makinesi, Sualtı Keşif Seti

2.Kategori: Yelken Kursu, Bisiklet, Sualtı Fotoğraf Makinesi

3.Kategori: Mavi Yolculuk, Dalış Kursu, Yelken Kursu

MAVİ YOLCULUK hediyesi kazanan öğrenci ve ailesinden bir kişi olmak üzere toplam iki kişiyi kapsamaktadır. Tur tarihleri Barbaros Yachting temsilcileri ile koordineli olarak kararlaştırılacaktır. Haziran 15’e kadar ve Eylül15’ten sonraki tarihlerde 2020 yaz sezonu için geçerlidir.

                               *********

Ben çıldırmayayım da kimler çıldırsın. Mavi yolculuk yapmayan çocuklardan mavi yolculuğu anlatmasını nasıl istersiniz. Hem de resimle. Yapamayacaklarını bile bile. Abidin Dino’dan mutluluğun resmini ister gibi.

Bunu Mavi Yolculuk yaptıran kaptanlardan isteseniz ya da Mavi Yolculuktan yeni dönmüş turistlerden belki anlamlı olurdu. Resimle değil yazıyla bile anlatamazlar, eksik kalırdı. Ben yıllardır onlarca mavi yolculuk yaptım, hele ilk yaptığım Mavi Yolculuğu hiç unutamadım ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım bir kaç kez de yayınladım. Kendi yazdıklarımı okuyunca benim yaptığım Mavi Yolculukları anlatamamışsın diye kendimi eleştiririm.

Önce çocukları Mavi Yolculuğa götürün sonra anlatmalarını isteyin. Mavi Yolculuğu basite indirgemeyin. Mavi Yolculuk bir fotoğraf karesinde ya da bir tuvalde anlatılamaz. Belki bir şiirle Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Destanı şiiri benzeri bir anlatımla. Ya da Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kitaplar dolusu anlatımını bir sayfaya sığdırmasını isteyebilirdiniz öğrencilerden.

Ancak…..Bu geziyi yaşamış olmaları gerekmez mi?

Rüyalarında görüp de mi anlatmaları gerekiyor üstelik resmederek. Ben öğrencilerden biri olsan tuvalin üzerine “SIKIYOSA SEN YAP” diye yazar gönderirdim.

Ödüllere sıra gelince daha da dehşete kapıldım. Yarışmalara konu olan Mavi Yolculuk gezisini ancak 3.olana veriyorsunuz. Yani 1. lik ödülü olacak kadar değerli değil Mavi Yolculuk, öyle mi?

Üstelik öğrenci gidemesin diye tüm engelleri de unutmamışsınız. Öğrenciyle birlikte aileden sadece biri daha gidebilir öğrenciyi geziye ebeveyn olmadan götüremeyeceğinize göre ya annesi ya da babası olacak. Evde kalana Buruk acı şarkısı gibi. Aile içi kavgaya bile sebep olabilirsiniz, “Ben Gideceğim” hayır “Ben Gideceğim” diye anne ile baba kavgaya tutuşursa kim ayıracak. Neyse ki kavga olmayacak çünkü gezi tarihlerini eğitimin devam ettiği okulun açık olduğu günlere koymuşsunuz 15 Hazirandan önce ya da 15 Eylülden sonra, herhalde gidemesinler diye.

Değiştirirseniz ki henüz epeyce vakit var benim bir önerim var. Yarışmanın konusu Su altı Yaşamı olmalıydı. Hem anlamlı olurdu süratle kirlettiğimiz denizimizde yavaş yavaş yok olan su altı yaşamına da dikkat çekmiş olurdunuz. Üstelik ödüller sualtı ile çok ilgili. Öğrencinin gitmesini zor şartlara bağladığınız Mavi Yolculuk ödülünü de kaldırın. Ya da doğru düzgün hale getirin. Bence Denizciler Derneği ve Deniz Ticaret Odası ile konuşun tüm dereceye girenleri Mavi Yolculuğa götürün ebeveynleri ile birlikte yarışmanın konusu ne olursa olsun.

Halikarnas Balıkçısı ile Bodrum’da başlayan Mavi Yolculuk hareketinin önemini çocuklara öğretmek; yaşadıkları kentin bu değerini korumaları için bilinç oluşturmak istiyorsanız önce onları Mavi Yolculuk ile tanıştırmalısınız, Mavi Yolculuğu yaşamalarını sağlamalısınız. İnsanlar değerini bilemedikleri şeylerin korumasını da bilemezler.

Yarışma çağrısındaki resmin Mavi Yolculuğu anlattığını düşünüyorsanız, derhal Mavi Yolculuğa çıkmanız gerekiyor demektir. Ya da yaptığınız Mavi Yolculuk sahteymiş, aslını yapmalısınız.

Arkadaşım Mustafa Demiröz’ün bir sözü geldi aklıma

“Mavi Yolculuktaki yaşam; insanın doğayla bütünleşerek aslına dönüş biçimidir”

Buyurun haydi, var mı resmini yapmak isteyen?

Sağlıcakla kalın saygılarımla. Ali Dizdar 03 Aralık 2019

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ne olacak benim sosyal yaşamım?

KUMBAHÇE’DE SOSYAL YIKIM VE GASP başlığıyla 2015 yılında sosyal medyada yayınladığım bu ...