Anasayfa / FLAŞ HABER / Neyzen Tevfik ölümünün 68. yıl dönümünde Kartal’da anıldı

Neyzen Tevfik ölümünün 68. yıl dönümünde Kartal’da anıldı

Neyzen Tevfik ölümünün 68. yıl dönümünde Kartal’da anıldı

 

Attila Güvenç

(İstanbul) – Bireysel ve toplumsal yozlaşmalara ve yolsuzluklara karşı yaptığı hicivler ve şiirler ile bilinen babasının Bodrum’daki memuriyeti sırasında, 24 Mart 1879’da Bodrum’da doğan, asıl adı Tevfik Kolaylı olan Neyzen Tevfik ölüm gününde unutulmadı ve  Kartal Belediyesi tarafından mezarı başında dualarla anıldı.

Toplumdaki düzensizliklere taşlamalarıyla başkaldıran, birçok taksim ve saz semailerinin bestecisi Bodrum’lu Neyzen Tevfik (Tevfik Kolaylı)   için düzenlenen anma töreni, her yıl olduğu gibi bu yıl da 28 Ocak Perşembe günü, saat 11.00’da merhumun Kartal Merkez Mezarlığı’ndaki kabri başında gerçekleşti.

Ney ve Hiciv’in büyük ustası ve şair Neyzen Tevfik (Tevfik Kolaylı), vefatının 68. yıl dönümünde Kartal Belediyesi tarafından  Hiciv ustası Neyzen Tevfik’in Kartal Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma programına; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu Başkanı (SAMDEF) Metin Şenel, Kartal Samsunlular Derneği Başkanı Kenan Yılmaz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Yöneticileri, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Yönetimi, Kartal Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

Pandemi koşulları nedeniyle mezarlık girişinmde maske ve dezenfektan dağıtımının yapıldığı programda Neyzen Tevfik için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Neyzen Tevfik bir hiciv ustası, hiciv sanatının önde gelen ismi; hiçbir şeyden çekinmeyen, hiçbir şeyden korkusu olmayan, hiçlik duygusuyla sanatını icra eden, geçmişimizin önemli bir parçasıdır. Kendisini burada dostlarımız ile birlikte anıyor olmak çok özel bir duygu. Sevgili üstadın mezarının Kartal’da olması vesilesiyle ve burada yaşamının bir kısmının geçmesi nedeniyle de bu anma etkinliğini elbette üstlenmiş durumdayız.  SAMDEF Dernek Yönetimi, Başkanı, Cumhuriyet Halk Partisi Yönetimi dostlarımız, Kartallı dostlarımız, sanatçı dostlarımız, Atatürkçü Düşünce Derneği’nden dostlarımız ile birlikte sanatçımızı; hiciv üstadını anmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde de sadece anma etkinliğiyle kalmasın diye sanat camiasında hiciv ve şiir camiasında bir rol üstlenerek, öncülük yaparak bir yarışma düzenledik. Ne mutlu ki 500’ün üzerinde şair, yazar bu etkinliğe, bu yarışmaya katılarak hem bizleri mutlu etti hem de ciddi anlamda gururlandırdı. Demek ki Neyzen’in sesi, Neyzen’in ruhu hala aramızda dolaşıyor. Bu anlamda bugün burada olan herkese çok teşekkür ederek aramızdan ayrılışının yıl dönümünde büyük üstadı rahmetle anıyorum” dedi.

Neyzen Tevfik

Şair ve neyzendir. Gerçek adı Tevfik Kolaylı’dır. Babasının Bodrum’daki memuriyeti esnasında, 24 Mart 1879’da Bodrum’da doğdu. Neyzen Tevfik’in şiire olan ilgisi de Bodrum’daki çocukluk yıllarında başladı.

Dönemin gezgin saz şairlerinden dinlediği “Leylâ İle Mecnun”, “Tahir İle Zühre”, “Arzu İle Kamber”, “Ferhat İle Şirin” gibi halk hikâyeleri, Neyzen’de şiire karşı olan ilginin başlangıcı oldu. Babasının görev yaptığı Urla kasabasında amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek başladığı ney çalışmalarını kendi kendine ilerletti. Ney’e duyduğu tutkuyla İzmir Mevlevihanesi’ne girdi. Burada Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Baba ve Şair Eşref gibi pek çok ünlü isimle ile tanıştı.

1898’de, babası Neyzen Tevfik’i medrese öğrenimi için İstanbul’a gönderdi ve Fethiye Medresesi’ne yerleştirdi. Ama Neyzen Tevfik, zamanını daha çok Galata ve Yenikapı Mevlevihanelerinde geçirdi. Bu arada Mehmet Akif Ersoy’la tanıştı. Akif, Neyzen Tevfik’in dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağladı. Toplumsal kuralları hiçe sayan yaşam tarzı ve sınır tanımaz hicivleriyle döneminin en çok dikkat çeken isimlerinden biri olan Neyzen Tevfik (Kolaylı), yergilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya, çıkarcılığa yöneltmiş, toplumdaki tüm haksızlıkları çekinmeden dile getirmiştir.

Adaletsizliğe, çıkarcılığa, baskıya, otoriteye, din istismarına sert ve etkili bir üslupla hicivlerinde ve hayatında başkaldırdı. Neyzen Tevfik, sanatını bir geçim kapısı yapmamak için direnmiş; yalnızca içinden geldiği zamanlarda ney üflemiştir. Neyzen Tevfik (Kolaylı)’in yaşamı 28 Ocak 1953’de son buldu. Memurların, profesörlerin, devlet adamların, siyasetçilerin, sanatçıların yanı sıra kılıklarına çeki düzen vermeye çalışmış sarhoşlar, sokak serserileri ve bin bir çeşit insan Neyzen’i uğurlarken bir aradaydı. Neyzen Tevfik’in mezarı Kartal Merkez Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM BELEDİYESİ’NDEN KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ

KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ   İlçemiz Yalıkavak Mahallesinde 2012 yılında verilmiş olan Enerji Piyasası ...