FLAŞ HABERSANAT KÜLTÜR

Müfit Karzek “Zeytin Zamanı” sergisi ile Kraft’ta…

Müfit Karzek 2022 yılı sergisi, Bodrum’un genç mekânı Kraft Bodrum’da 15 Aralık günü sanatseverlerle buluştu.

Karzek çalışmalarında el yapımı pamuk kâğıt üzerine kendi karışımları olan çini mürekkebi kullanıyor. Bu keyifli sergiyi görmek, sanatçının zeytin ağaçlarıyla tanışmak isterseniz yolunuzu sımsıcak mekân Kraft Bodrum’a düşürmelisiniz.

Karzek’ten resimlerinde varak kullanma nedenini de öğrenebilirsiniz.

Bodrum’da yaşayan Müfit Karzek, kendine has tekniğiyle zeytin ağaçlarını çizmeye başlamasını şöyle anlatıyor:
“Zeytin ağacının bir yüzü olduğunu düşünüyorum ama uzun zaman benim çizdiğim zeytin ağaçlarının yüzlerinin neresi olduğu kafamda bir soru işaretiydi.

Zeytin ağacının yüzünün güneşe baktığına şahit oldum. Yüzü güneşe dönük ve her daim güneşi takip ediyor. Yıllarca yaşadığı coğrafyada, güneşi takip ederek -bir Mevlevi gibi- burulması, dönmesi beni çok etkiledi.
Tabiatta izler var; parmak izlerimiz, salyangoz kabukları, ağaçlar. Hepsinde izler var ve bu izler birer helezon. Bu helezonlar bana Nebula’yı hatırlatıyor. Dünyamız dönüyor, güneş dönüyor, Nebula dönüyor. Bu dönüşü en iyi anlatan zeytin ağacı dedim ve bunu insanlara yorumlamaya başladım…”

Müfit Karzek
@karzekmufit
1953 yılında Ankara’da doğan sanatçı sanat hayatına Ankaralı ressam Işıl Özışık ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel’le aynı atölyede yetmişli yıllarda başladı.
Ardından İstanbul’da kendi stüdyosunu kurarak beş yıl resim, heykel ve seramik üzerine çalıştı. 1979 yılında Bodrum’a yerleşen sanatçı burada özgün sanat hayatının temellerini attı. Aynı zamanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde ressamlık, danışmanlık ve INA – Bodrum Araştırma Merkezi’nde arkeoloji ressamlığı üzerine çalıştı.
Kâğıt üzerine çini mürekkebi tekniğiyle kendi ekolünü yarattı.
Doğanın en yüksek sembolü olarak nitelediği zeytin ağacı desen çalışmalarının yanı sıra yine kâğıt üzerine akrilik boyayla gerçekleştirdiği “Doğal Ortamın Fantezi Uçları” adını verdiği renkli eserlerini de sergilerde paylaşmaktadır.
Sanatçının yurt içinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu