ÇEVRE - DOĞAFLAŞ HABERHABERLER

Kumbahçe ÇED Toplantısı Yapılamadı Kumbahçe ÇED Toplantısı Yapılamadı 

Vatandaş ÇED Yapılamayınca tutanak tuttu

 

Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’nde mevcut yolcu gemi yanaşma iskelesinin, büyütülmesi projesi için düzenlenen ÇED projesi, sert protestolara sahne oldu. Bodrumlular ve Kumbahçe Mahalle sakinleri, projeye İSTEMİYORUZ, HAYIR diyerek karşı olduklarını dile getirdiler.

 

ÇED Değerlendirme Toplantısı Karıştı

Bodrum Yolcu Limanı İşletmeleri A.Ş tarafından Kumbahçe Mahallesi, Mantar burnu mevkiinde işletilmekte olan Bodrum Yolcu Gemisi  Yanaşma İskelesi büyütülmesi amaçlanıyor. “Bodrum Tekne Yanaşma Yeri ve Feribot İskelesi Projesi” çerçevesinde Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Toplantı Salonu’nda Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri, ÇED projesini hazırlayan firma görevlileri ile vatandaşlar katıldı. Toplantının başında ÇED projesini hazırlayan firmanın temsilcisi Saygın Kemal Derebay, bir sunum yapmaya  çalıştı. Derebay, projenin tasarım, çevresel, ekonomik ve sosyal olmak üzere bütün etkilerini araştırmaya çalıştıklarını ve bölgedeki plajların hiçbir şekilde etkilenmemesine gayret ettiklerini söyledi.

 

Derebay konuşma yaptığı sırada, salondaki katılımcılar tepki gösterdi. “Kumbahçe’de Marina İstemiyoruz”, “Kumbahçe’ye Marina Cinayettir”, “Kumbahçe’de Yağmacı İstemiyoruz”, yazılı dövizler tutan vatandaşlar, projede kamu yararına hiçbir şey olmadığını, denizin kirleneceğini, halkın Kumbahçe ve Mavi Bayraklı Giritli Teyze sahilinde denize giremeyeceğini, bahse konu projenin yolcu gemi yanaşma değil bir marina projesi olduğunu dile getirdiler. Toplantı sonunda vatandaşlar, toplantının tamamlanamadığına dair tutanak tutup altına imza attılar.

 

Toplantının devamı sert tartışmalar ve protestolarla sürdü. Söz alan mahalle sakinleri, projeye neden karşı olduklarını kürsüye çıkarak anlattılar. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de dile getirenleri not almaya çalıştı.

 

Toplantı sonrası açıklama yapan Şehir Plancısı Vildan Tekin, şunları dile getirdi;

 

“Bu alanda ön izin sözleşmesi yapılmadan ki ÇED dosyasında da yazılmış durumda, izinler alınacaktır diye. Herhangi bir izin sözleşmesi olmadan bu çalışmaların yapılması hukuka aykırıdır. Hiçbir şekilde bu izin alınmadan, jeolojik etütler, hidrografik raporlar, modelleme raporları yapılmadan hiçbir şey yapılamaz. Ayrıca hiçbir kurum görüşü alınamamış. Milli Emlak Müdürlüğü’nün zaten ön izni yok. Bu proje, kime göre, neye göre, kimin izniyle buralara geldi, bunun sorgulanması lazım. Biz bunları toplantıda dile getirdik. Burada marinanın olmasını istemiyoruz.” dedi.

 

Çevre Mühendisi Ahmet Acar ise toplantıyla ilgili şunları dile getirdi;

 

“ÇED’in Ek 1 ve Ek 2 değerleri vardır. Burada Ek 2’den müracaat edilmiş. Halbuki bakanlığa tabi yat limanı ve marina projesi olduğu için müracaat Ek 1’den olması lazımdı. Bakanlığın ilk başta bunu usulden reddederek bunu bildirmesi gerekirdi. ÇED raporunu inceledik. Dosyanın içeriğinde halkı doğru bilgilendirecek şekilde verilerin olmadığını gördük. Doğru bilimsel verilerek ulaşılmamıştır.”

 

ÇED dosyasında halkın yararına hiçbir konudan bahsedilmediğini dile getiren Mimar Gamze Türk de, “Bu projenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bilimsel araştırmalardan yoksun bir projedir.” diye konuştu.

 

Muhabir; Hamdi Yörür, Kent haber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu