Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / KÜBA DA GÖZALTINDA TUTLAN TURİZMCİNİN BIRAKILMASINI İSTEDİLER

KÜBA DA GÖZALTINDA TUTLAN TURİZMCİNİN BIRAKILMASINI İSTEDİLER

Bodrum’da tanınmış bir turistik işletmenin sahibi Küba dostu Oktay Başyurt’un yaklaşık 3 aydır Küba’da gözaltında tutulması ile ilgili, Başyurt’un ailesi ve sevenleri bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Oktay Başyurt’un herhangi bir suçunun olmadığını ifade edilerek bir an önce serbest bırakılması talep edildi.

Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde faaliyet gösteren Küba konseptli otelin sahibi Oktay Başyurt, yaklaşık 3 ay önce Küba’nın Cienfiyagus kentinde gözaltına alındı. O günden bu yana gözaltında tutulan Başyurt’un serbest bırakılması için Bitez Sahili’nde ailesi ve sevenleri bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Bodrumlu turizmcinin hangi suçtan gözaltında olduğunun bile söylenmediği ve suçsuz yere gözaltında tutulduğu ifade edildi.

Oktay Başyurt’un babası Ziya Başyurt, annesi Menevşe Başyurt ve kız kardeşi Menevşe Başyurt’un da katıldığı basın açıklamasında Türk ve Küba bayrakları açılarak Türkçe, İngilizce ve İspanyolca olarak ‘Küba Adaletine Güveniyoruz’, ‘Oktay Tutsak Biz Özgür Değiliz’, ‘Haksız Gözaltına Son’ yazılı dövizler taşınıp ‘Oktay’a Özgürlük’ sloganları atıldı. Basın açıklamasına otel müşterilerinin de katıldığı görüldü.

Basın açıklamasını okuyan gözaltındaki turizmcinin yakın dostu Zeki Gündoğmuş, sözlerine şöyle başladı:

“Öncellikle değerli dostumuz Oktay Başyurt için burada bulunan herkese yürekten teşekkürler. iyi ki varsınız. Ben Oktay Başyurt’ un can dostu Zeki Gündoğmuş olarak sevenleri adına yetkililere sesleniyorum; Oktay hayatı boyunca Türkiye-Küba arası gönüllü fahri elçi gibi çalışmıştır. Küba sevdalısı olarak Tükiye’nin gözde tatil yerlerinden biri olan Bodrum’daki otelini de bu konseptle çalıştırmaktadır. Ancak, 20 yıldırsürekli olarak gittiği Küba’da suçsuz yere, hiçbir delil gösterilmeksizin gözaltına alınmıştır. Bizleri, ailesini ve yakınlarını söz konusu olumsuz durum derinden etkilemiştir. Bizler her an serbest bırakılır düşüncesiyle beklerken, maalesef Küba’da süresiz gözaltı olması nedeniyle; bu süre 3 ayı bulmuştur. Oktay’dan yeterli haber alamadığımız gibi sağlığından endişe etmeye başladık. Tüm uğraşlarımıza rağmen somut bir sonuç alamadık. Artık sesimizi devlet yetkililerine duyurmak istiyoruz. Bu sesimize lütfen kulak verin!”

Dünyadaki herhangi bir ülkenin, elinde hiçbir delil yokken suçsuz bir insanı gözaltında tutmaya hakkı olmadığını söyleyen Gündoğmuş, “Suçsuz birinin başka bir ülkede suçsuz olduğunu kanıtlaması da oldukça zordur. Uluslararası platformda belli bir yeri olan Küba Devleti’nin söz konusu tutumunu da anlamış değiliz. Tam anlamıyla Küba dostu olan Oktay kardeşimiz Küba’nın güvenilir ve aynı zaman da çok iyi bir ülke olduğunu, Küba halkına yardım etmekten büyük mutluluk duyduğunu her zaman, her yerde söylemiştir. Söz konusu durumlar göz önüne alındığında Oktay’ın suçsuz olduğu aşikardır. Küba devleti olarak suçsuz olan kardeşimizin bir an önce evrensel hukuk kurallarına bağlı olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Yetkililerine, özellikle Dışişleri Bakanlığımıza sesleniyorum: Turizmin gelişmesi açısından büyük gayretler sarf eden Oktay’ı Bakanlığımıza sesleniyorum: Turizmin gelişmesi açısından büyük gayretler sarf eden Oktay’ ı yalnız mı bırakacağız? 3 aydır hiçbir somut delil olmadan göz altına alınan bir insanı böyle insanlık dışı bir olaya terk mi edeceğiz? Sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’ndan bizlere acilen yardım eli uzatmasını ve gerekli kurumlarla iletişime geçerek bu durumu sonlandırmasını istiyoruz. Bizler, ailesi ve sevenleri olarak endişe içerisindeyiz. Böylesi bir haksızlığa son verelim! Bize yardım edin! Türk devletinin vatandaşlık görevini eksiksiz bir şekilde yerine getiren, 30 senedir Türkiye’de turizm sektöründe faaliyet gösteren saygıdeğer işletme sahibine sahip çıkacağına inancımız tamdır. Devletimizin bir Türk vatandaşına dünyanın neresinde olursa olsun sahip çıkacağından hiçbir zaman şüphemiz olmamıştır. Bu bağlamda; bu haksızlığa, bu insanlık dışı olaya her iki ülkenin de hassasiyet göstermesini talep ediyor, acımızı bir an önce dindirmenizi ve Oktay’ın ailesine ve sevenlerine kavuşturulmasını istiyoruz.” dedi.

Zeki Gündoğmuş, sözlerini şu sözlerle noktaladı:

“Buradan; Dışişleri Bakanlığı’na, Türkiye Cumhuriyeti Havana Büyükelçiliği’ne, Küba Büyükelçiliği’ne ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Son olarak sizlere Che Guevara’nın bir sözünü hatırlatmak isterim; ‘Dünyanın neresinde olursa olsun, haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.’ demişti.”

Basın açıklaması daha sonra İngilizce olarak da okundu.

Oktay Başyurt’un annesi Menevşe Başyurt ise, eşinin bu durum sonrası felç olduğunu belirterek, “Oktay gezmeye gitti tutuklandı. O Küba için canını veriyordu ama orada tutuklandı” dedi.

Avukat Remzi Kazmaz ise basın açıklamasının ardından telefon ile Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı arayarak gelişmeler hakkında ailenin bilgi almasını sağlarken, Tanal, Oktay Başyurt’un kurtulması için elinden geleni yapacağını belirterek şunları söyledi;

“Konunun hem siyasi boyutu hem burada hukuki boyutu ile ilgili ne gerekiyorsa yaparız. Hatta dayısı buradayken bakanlıkla da görüştük, bakanlık yetkililerinin devrede olduğunu, ilgilendiklerini söylediler ama bende bu işin peşini bırakmayacağım bilginiz olsun. Büyükelçilikle de ilgili onları yarın tekrar arayıp görüşeceğim. Yani büyükelçilik buradaki olayları oraya yansıtırsa gerçeğiyle, kişinin gerçekten suç işleyen birisi olmadığını, ticaret ve ekonomi ile uğraştığını, Küba’yla ilgili, Küba’nın kültürünün yayılmasıyla ilgili bir kültür elçisi olduğunu anlatacağım”.

Başyurt’un dayısı ise yeğenine haksızlık yapıldığını belirterek şunları söyledi;

“Oktay 30 seneye yakındır Küba Dostluk Derneğinin kurucusudur ama buna rağmen Oktay bu durumlarla karşı karşıya kaldı. Ne ile suçlandığını hala bizde bilmiyoruz, Oktay’da bilmiyor, 90 gündür kimse ne için tutuklandığını bilmiyor. Almışlar Oktay’ı içeriye 90 gündür suç isnat etmek istiyorlar ama 90 gündür hiçbir suç bulunmadı. Oktay orada esir biz de burada mutlu değiliz, özgür değiliz. Devletimizden Küba Hükümeti ile iletişime geçip Oktay’ı bir an önce sevdiklerine kavuşturmasını istiyoruz” dedi.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BALIKÇI ESNAFINA PANDEMİ DÖNEMİ DESTEĞİ

  İBB, mevsim normallerinden daha sıcak geçen hava ve pandemi koşulları sonucu ...