Anasayfa / FLAŞ HABER / İNME ÜNİTESİNDE BİR MUTLU BAŞLANGIÇ DAHA YAŞANDI.

İNME ÜNİTESİNDE BİR MUTLU BAŞLANGIÇ DAHA YAŞANDI.

İNME ÜNİTESİNDE BİR MUTLU BAŞLANGIÇ DAHA YAŞANDI.

 

Klinik tablosu ağır felçli ve komada kurumumuza gelen hastamızın tıkalı beyin damarı başarılı bir şekilde açılmış ve hastanın yaşamını kurtarmanın mutluluğuyla yeni bir başlangıç yapmasını sağlamış bulunmaktayız.

Doğru zamanda, doğru koşullarda ve doğru bir şekilde müdahale ve ekip çalışması inme tedavisinde oldukça önemli olup böylesi ciddi bir vakada yaşanılan süreç mutluluk vericidir.

 

Girişimsel Nörolog Dr. Utku Cenikli’nin Muğla’da inme ile ilgili olarak şu sözleri söyledi:

 

Beyin damar tıkanmasına bağlı gelişen inme, erken dönemde müdahale edildiğinde tedavi edilebilir bir durumdur. Burada zaman çok önemli bir faktördür. Bu yüzden bir kişinin felç geçirdiği anlaşılır anlaşılmaz 112 aranması ve en kısa sürede uygun sağlık kurumuna getirilmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü erken dönemde gelen hastaya damardan pıhtı açıcı ilaç tedavisi verilmesi veya nitelikli personel ve ekipman bulunması halinde anjio uygulaması ile tıkalı damar açılması mümkün olabilmektedir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uyguladığımız bu yöntemle ağır felçli ve komada gelen bir hastamızın tıkalı beyin damarını başarılı bir şekilde açmış ve hastanın yaşamının kurtarmış bulunmaktayız. Bu başarı ortak bir ekip çalışmasının ürünüdür. Muğla’da beyin damar hastalıkların yönetiminde etkili bir eğitim planlaması ile bir girişimsel nörolog olarak eğitim almama öncülük eden Profesör Dr. Gülnihal Kutlu başta olmak üzere, tüm nörolog meslektaşlarım, hemşirelerimiz,  kalp damar cerrahları, kardiyologlar, beyin cerrahları, anestezi, 112 ve acil servis birimleriyle oluşan bu ekibin özverili ve koordineli çalışması inme tedavisinin ilimizde dünya ile eşdeğer duruma gelmesini sağlamıştır. Bu muhteşem organizasyonun fevkalade başarılı sonuçlarını anjio ünitemizin kurulması ve ünite personelimizin beyin anjiosuna adaptasyonu ile keyifle almaktayız. Dünya ve Türkiye’de nadir merkezlerde yapılan anjio ünitesinde yaptığım pıhtı çıkartma işlemi ile bir hastamızda daha emeklerimizin karşılığını almak tüm ekibimizi mutlu etmiştir. Memleketim olan Muğla’da akut inme yönetiminin başında bir girişimsel nörolog olarak görev yapmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyorum. 

İnme hastalarında ilk birkaç saat çok önemlidir. Bu süre içinde, damar içine uygulanan pıhtı çözücü tedavilerle hastaların sağ kalma ve bağımsız yaşama şansları yükselmektedir. Bunun beraber anjiyo ünitesinde pıhtı çıkarma yöntemi de son yılların önemli gelişmeleri arasındadır. Hastaları inmeden korumak ise en önemli konudur ve toplum bilincinin risk faktörleri konusunda arttırılması gerekmektedir. İnme için en önemli risk faktörleri; başta hipertansiyon olmak üzere, diyabet, sigara içmek, hareketsiz yaşam, obezite ve kan yağlarındaki dengesizliktir. Bunların kontrolü, inmeden korunmak için esastır.

 

Uzm.Dr.Utku Cenikli  son olarak “Doğru zamanda, doğru koşullarda ve doğru bir şekilde müdahale ile ekip çalışması inme tedavisinde çok hayati önem taşımaktadır. Muğla’da böyle vakalara oldukça başarılı bir şekilde müdahaleler yapılmaya devam edilecek. 

 Uzm. Dr. Salih AKKUŞ

  Başhekim V.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...