Anasayfa / FLAŞ HABER / İFTAR İÇİN ÇİN ÇORBASI

İFTAR İÇİN ÇİN ÇORBASI

Bodrum’da Çin mutfağının en eski ve en deneyimli temsilcisi Red Dragon, Marina’daki mekanında Bodrum basınını ağırladı. Mekanın kurucusu Haşim Işık, Ramazan ayının ilk iftarını Bodrum’da çalışan gazetecilerle birlikte yaptı. 

Red Dragon’un iftar yemeğinde gazetecilere klasik bir Çin lezzeti olan acılı ekşili çorba ile Çin salatası ve böreği ikram edildi. Bademli tavuk, sebzeli pilav ve sebzeli noodle ile devam eden iftar yemeği, ballı kızarmış ceviz ve kalburabastı ile son buldu. Haşim Işık’ın ev sahipliğindeki iftar buluşmasında bol bol sohbet edildi, Bodrum’un hem eski günlerinden hem de bugünkü gündeminden söz edildi.

HERKES FARKLI BİR LEZZET BULUYOR

1989 yılından bu yana Bodrum Marina Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde Çin mutfağını Türk damak tadıyla sentezleyerek hizmet veren Red Dragon, Bodrum merkezde 1, Gümbet’te ise 2 mekanı ile yaz kış konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Red  Dragon’un bir şubesi de İzmir’de hizmet veriyor.

Marina’daki Red Dragon, son dönemde genç ve güleryüzlü işletmeci Tolga Işık’a emanet. Işık, özellikle yabancı turistlerin çok yoğun olarak tercih ettiği Çin mutfağını yerli müşteriye de sevdirdiklerini söyleyerek “Çin mutfağından gelen eşsiz lezzetleri çoğaltarak konuklarımızın beğenisine sunuyoruz. Menümüz çok zengin ve bu mekanda yemek yiyen herkes farklı bir lezzeti daha tatmak için mutlaka bir kez daha uğruyor. Bu da bizim için gurur kaynağı” diyor.

 

BODRUM’UN EN ESKİ MEKANLARINDAN BİRİ

Mekanın kurucusu Haşim Işık, son dönemde vaktinin çoğunu İzmir’deki Red Dragon’da geçirse de Bodrum’un kendisi için hep ayrı bir yerde olduğunu vurguluyor. Bodrum’un en köklü ve en eski mekanlarından biri olan Red Dragon’un uzun yıllar boyunca çizgisinden asla taviz vermediğini söyleyen Işık, “Lezzette, hizmette ve kalitede iddiamızı koruyoruz. En büyük ayrıcalığımız ise personelimizle uzun yıllardır birlikte çalışıyor olmamız. Hem birbirimizi, hem müşterimizi hem de Bodrum’u iyi tanıyoruz.” diyor.

ÇİN VE TÜRK MUTFAĞININ EŞSİZ SENTEZİ

Çin mutfağının en lezzetli yemeklerini Türk damak tadıyla buluşturan Red Dragon’un baş aşçısı Şef Ay, Çin lokantalarını Türkiye’ye tanıtan Hong Konglu bir şef. Yemek kültürüne ve mutfağına tam anlamıyla hakim olan Şef Ay, şimdiki adıyla Şef Abdullah, Çin mutfağının pişirme alışkanlıklarından, kullanılan malzemelere kadar dünyanın en sağlıklı mutfağı olduğunu söylüyor. Salata, makarna, sebze ve meyve ağırlıklı mutfakta çok az oranda yağ kullanıldığını anlatan Şef Abdullah, Red Dragon’da Çin yemek kültürünün özünü koruduklarını ancak Türklerin damak tadına göre minik ama etkili ayarlamalar yaptıklarını belirtiyor.
Red Dragon adeta bir ev mutfağı gibi çalışarak farklılığını ortaya koyuyor. Şef Abdullah’a göre dışarıdan paketletip eve getirttiğiniz yiyecekler kesinlikle sağlığınız için çok tehlikeli… Çin mutfağında tüm yemekler derin tavalarda ve doğal ateş üzerinde pişiriliyor. Tüm malzemeler taze taze kullanılıyor ve doğallıktan asla vazgeçilmiyor.

Bu arada mekanın sahibi Haşim Işık, personelinin eğitimine ve restorandaki lezzetlerin çeşitlendirilmesine çok önem veriyor. Sık sık gittiği Çin’e zaman zaman personelini de eğitim amacıyla götürmeyi ihmal etmiyor. Böylece Red Dragon aşçıları hem Çin mutfağını yerinde öğrenmek hem de Çin kültürünü yakından tanımak imkanını buluyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’DA SAHİLLER AĞAÇLANDIRILIYOR

  YALIÇİFTLİK MAHALLESİ GERENKUYU SAHİLİNE 30 AĞAÇ FİDANI DİKİLDİ Bodrum Belediyesi Yalıçiftlik ...