GÜLE GÜLE KIVIRCIK USTA.ALİ DİZDAR YAZDI

 

KIVIRCIK MUSTO

MUSTAFA ÇENGİZ

TİRHANDİL USTASI

TİRHANDİL YARIŞÇISI

Yaptığı tırhandillerle yarışlara katılır, zevk için yarışır, yarıştığı için birinci olmayı hedeflerdi. Çoğu yarışta dereceye girerdi, ya kendi ya da imal ettigi diğer tırhandili. Popüler tekne yapayım da çok para kazanayımı amaçlamadı, tırhandilin nasıl daha iyisini yaparım diye tasarladı, hem yarışçı, hem konforlu, hem kaliteli tirhandili tasarladı. Başardı da imalatları yurt dışında salınıp dururlar.

Ara sıra ofisine gider yarışlarda çektiğim fotoğraflardan sunum yapardım. Ziyareti geciktirirsem, arar sitem ederdi. Beğendiği fotoğraflardan posterler yaptırıp ofisin duvarlarına asmak istemişti. Birçok poster yaptırıp getirmiştim ki ofisin duvarlarını süsleyecekti, gelenlere işte benim teknelerim diyecekti ancak bir daha gidişimde bir tane bile kalmamıştı. Bonkör ve eli açık adamdı, hepsini eşe dosta dağıtmıştı. Dostlukları kusursuz olduğundan tekne yaptığı İspanyol dostları, adına şarkı bestelemişlerdi “KIVIRCIK MUSTAFA”.

Kurduğu cümlede muhakkak bir mesajı olur manalı cümleler kurardı. Laf ola beri gele konuşmaz, anlatmak istediğini basit cümlelere yüklemez, laubali olmazdı. Adam gibi adamdı 69 yaşındaydı, erken yaşta aramızdan ayrıldı. 

Tırhandile değer katan, adını yücelten ustası olmuştu. Rekabeti sevdiğinden diğer tırhandil ustalarına da hırs yaptırmış ve kaliteyi arttırmıştı. Benim hafızamda kalan son yaptığı tırhandilleri COCOTE, MAVİ DENİZ, NOA, KNİDOS, KALİTA VE BASTARDA. 

Tırhandilleri mi öksüz kaldı bizler mi tenhalaştık bilemedim, her yarışta gözümüz onu arayacak, kalbimiz burulacak, güle güle KIVIRCIK USTA…

Saygılarımla Ali Dizdar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

SÜNGERE DALMAK… Yazan : Ali Dizdar

  Takdir edersiniz ki bir döneme damgasını vurmuş, ekonomiye çok fazla tesir ...