Anasayfa / FLAŞ HABER / GÖKMEN:ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLÜYORUZ; BU BEDEL DÜŞÜRÜLMELİ

GÖKMEN:ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLÜYORUZ; BU BEDEL DÜŞÜRÜLMELİ

 

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen günler önce Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılı Katı Atık Tarifelerinin kabul edilemez olduğunu açıklamış, bu bedelin turizmcilerin belini büktüğünü ve mutlaka düşürülmesi gerektiğini söylemişti. Bu yönde AK Parti ve MHP Meclis üyeleri Bodrum Belediye Meclisi’ne bir önerge vererek belediyece belirlenmiş bedelin mutlaka revize edilmesi gerektiğini söyledi.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, geçtiğimiz günlerde turizmcilerle yaptığı toplantı sonrasında bir açıklama yapmış ve Bodrum Belediyesi’nce belirlenen 2020 yılı Katı Atık Tarifelerinin turizmcilerin belini büktüğünü söylemişti. Bu açıklama sonrasında çalışmalarını yoğunlaştıran Cumhur İttifakının 2 ortağı AK Parti ve MHP Bodrum Belediye meclis üyeleri, bugün gerçekleşen Bodrum Belediye Meclis toplantısında bir önerge verdi. Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılı Katı Atık Tariflerinin Belirlenmesine İlişkin Rapor Taslağına itiraz eden Cumhur İttifakı meclis üyeleri önergede şunları belirtti;

“Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılı Katı Atık Tariflerinin Belirlenmesine İlişkin Rapor Taslağına ilişkin taslağın revize edilmesi gerektiğine dair kanaat ve taleplerimizi sunmaktayız.

Taslakta yaz ve kış ayları açısından bir genelleme yapılarak otel işletmelerinin katı atık üretim değerleri için hazırlanan tarifede yıllık sabit bir işletmenin sahip olduğu yatak başına 177,12 TL + KDV bedel belirlenmiştir.

Belirlenen bedelin yıl boyu sabit kalması nedeniyle otel işletmeleri ekonomik olarak zor duruma düşecektir. Zira bilindiği üzere, otel işletmeleri yıl boyu aynı doluluk oranı ile hizmet verememektedir. Ayrıca Bodrum genelinde bulunan çoğu otelin kış aylarında hizmet vermediği de aşikârdır. Bu nedenle kullanılmayan sistem karşılığı işletmelerden haksız şekilde sabit bedel tahsilatı yapılması gündemdedir.

Bununla birlikte, hazırlanan taslak kanuna ve hakkaniyete ters düşmektedir. Bodrum ilçemizde bulunan otel işletmelerinin neredeyse tamamı katı atıkları özel firmalar vasıtası ile işletmekte ve bu firmalara da bir bedel ödemektedirler. Bu sebeple belediyemizin öncelikle otel işletmelerinin hangi oranda katı atık ürettiğini ve bunun ne kadarını belediye kanalıyla işlettiğini tespit etmesi, akabinde bu oran üzerinden işletme başına ayrı ayrı değerlendirme yapması gerekmektedir. Bu şekilde katı atık üretimini belediye aracılığı ile işleme sokan işletmeler ile bu işlemi özel firmalara yaptıran işletmeler ayrılacak ve ödenecek bedeller hakkaniyetli olarak tahsil edilecektir.

Belirtmek istediğimiz bir başka husus ise; taslakta 4-5 yıldızlı oteller için tavan fiyat olan yatak başına 177,12TL + KDV belirlenmişken, diğer konaklama tesisleri için yatak başına 88,56 TL + KDV bedel belirlemesi yapılmışsa da bu durum uygulamaya yansımamaktadır. İşletmelerin tamamından alınması gerekli bedellerin farklılık göstermesi gerekirken tavan fiyat üzerinden tahsilat yapılmaktadır. Bu durum da özellikle yatak başına gelirleri büyük otellerle aynı olmayan küçük otel işletmeleri üzerinde haksız bir baskı yaratmaktadır. Ayrıca hazırlanan raporda sektörler arasında bir denge kurulmamıştır. Muğla İli sınırları içerisinde diğer İlçe Belediyelerinde uygulanan katı atık tarife fiyatları da farklılık arz etmektedir. Bodrum Belediyesinin belirlemiş olduğu fiyat diğer İlçe Belediyelerine nazaran çok daha yüksektir. Bu durum da Bodrum İlçemizde bulunan işletmelerin mağduriyetine sebep olmaktadır.

NETİCE VE TALEP :
Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, Bodrum Belediyesi 2020 Yılı Katı Atık Tarifelerinin Belirlenmesine İlişkin Rapor Taslağının mecliste tekrar görüşmeye açılmasını ve revize edilerek, taleplerimiz yönünde mağduriyetlerin giderilmesini saygılarımızla talep ederiz”.

BU BEDEL MUTLAKA DÜŞMELİ
Verilen önergeden sonra oturumu yöneten meclis üyesi Dursun Göktepe, bu tarifenin revize edilmesi konusunun önümüzdeki ay yapılacak meclis toplantısında görüşülme kararı alındığını söyledi. Meclis toplantısını takip eden AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen ise turizmcilerin ortak sıkıntısı olan 2020 yılı Katı Atık Tarifelerinin mutlaka düşürülmesi gerektiğini söyleyerek; “Keyfi uygulanan bu tarife hiçbir araştırma yapılmadan belirlenmiş. Turizmciler bu konuda endişeli, düşünceli. Her fırsatta sıkıntılarını bizlere belirtiyorlar. Cumhur İttifakı Meclis üyeleri bugün bir önerge vererek tarifenin mutlaka revize edilmesini istedi. Üstüne basa basa söylüyorum; Turizmcinin sırtına bir kambur daha yaratan bu bedel kabul edilemez. Tarifenin bir an önce kabul edilebilir bir bedele düşürülmesini bekliyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

DEZENFEKTE EDİLMEDİK YER BIRAKMIYORLAR

  BANKALARDAN NOTERLERE BİRÇOK NOKTADA DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR Bodrum Belediyesi, ilçe genelinde ...