FLAŞ HABERSANAT KÜLTÜR

DİBEKLİHAN’DA SANAT ETKİNLİKLERİ SERGİLERLE DEVAM EDİYOR

Dibeklihan Temmuz ayı sergilerinin açılışı 6 Temmuz 2024 Cumartesi saat 19.30’da aynı anda Dibeklihan Orhan Kemal Meydanı’nda sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek.

Dibeklihan beş solo sergi beş sanatçı ile Temmuz Ayı Sergilerinde Cam Sanatında Türkiye’deki önemli isimlerden Eskişehir Anadolu Üniversitesi Cam Bölüm Başkanı Prof. Mustafa Ağatekin’i, “İç dökme Serisi” ile toplumsal içerikli konularıyla figüratif heykeller yapan sanatçı Berkin Günsay’ı, düşüncelerini resimlerin içerisinde bir yolculuğa çıkaran eserleriyle Oben Yılmaz’ı ağırlıyor. İnsanın kendini keşfetme sürecini deniz temasıyla resimlerine yansıtan Deniz Sevinçli ve heykellerinde işitmeyi görselleştirerek insan rollerini konu alan Sercan İnam ilk solo sergileri ile Dibeklihan’da sanat severlerle buluşuyor.

Prof. Mustafa Ağatekin Cam Sergisi, Dibeklihan’da Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. “Sanki” serisi ile 2023 yılında “Araf” adıyla başlayan bir serinin devamı niteliğini taşıyan sergi, o dönem başlayan bir hikayenin ve söyleneceklerin devamı niteliği taşıyor. “Sanki…” boşlukları umutla ve huzurla dolu cümlelerle doldurulmayı bekleyen bir paragrafın ilk cümlesi.

Berkin Günsay Heykel Sergisi “İzlenilecek Bir Şey Değil” serisi İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. Küresel manipülasyonun bireysel psikolojik etkilerini mercek altına aldığı üçüncü seride küresel manipülasyondan etkilenmiş bireyler objektif altına alınarak bireylerin manipülasyon farkındalığına varma, uyanma anları konu alınmış. Seride bir film karesi gibi var sayılan sahneler durdurulmuş ve metaforlaştırılarak heykelin kompozisyon haline getirilmesine imkan sağlamıştır.

Oben Yılmaz Resim Sergisi Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

“Liminal space” kavramı üzerine kurduğu sergide sanatçı insan olarak ulaşmaya çalıştığımız noktaya kadar geçen zaman ve mekanda biriktirdiğimiz, edindiğimiz duygularla ilgili bir durumu anlatıyor. Sanatçı kişisel olarak varmak istediği yerin değil yolculuğun keyfinde, varmanın değil yolda olmanın kaygısındadır aslında…

Deniz Sevinçli Resim Sergisi Nedim Günsur Sokağında izlenebilecek.

“Kapıldığım Rüzgar” serisini sanatçı şöyle anlatıyor:“Özgürleşmek dışardan tırtıklı, hatta yer yer yosun bağlamış, pek de göz alıcı olmayan bir deniz minaresi gibi. Ancak dikenli telleri çekebilecek kadar arzularsan, ve kulağını kalbine yaklaştırırsan, içinde tüm okyanusu duyabilirsin. İçine doğduğum bu hayat ve benim için seçilen bu ad, beni her zaman denizin endamına çekti. Denize yakın oldukça içimde bazı şeylerin büyüdüğü ve güçlendiğini hissettim. Serin suyun üzerimden akıp gidişi sanki üzerime yapışan etiketleri ve bana ait olmayan diğer her şeyi alıp götürürken asıl benliğimi bana bırakırdı. Bu durumla benzeştiğini düşündüğüm, bir bireyin kendini bulma yolculuğu, hem bir dönüşüm, hem de tam tersi, başından beri olduğu kişiyi keşfetme ve dışarı etkenlere rağmen ona dönme hali, yazılarıma ve resimlerime ilham oldu.”

Sercan İnam “Odyolojik Alarm” ismini verdiği metal ve karışık teknik kullandığı Heykel Sergisi ile Orhan Kemal Meydanı’nda.

Açılışı 6 Temmuz Cumartesi günü yapılacak olan sergiler 1 Ağustos 2024 tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 10.00 – 13.00 ile 17.00 – 23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu