Anasayfa / FLAŞ HABER / Çocuklar Hayal Etti, Denizler Temiz Kalacak

Çocuklar Hayal Etti, Denizler Temiz Kalacak

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliğiyle hayata geçirilen, çocukların doğaya yaklaşımlarına ışık tutarak bir bilim insanı gibi düşünmelerine, yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamayı amaçlayan “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi’nde proje değerlendirmeleri tamamlandı. Bu süreçte, öğrencilerin denizdeki yaşamı ve denizlere sahip çıkmanın önemini vurgulayan projeler değerlendirildi.

 

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin Kids ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 23 yıldır çalışan TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. Bu sene ikincisi hayata geçirilen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesinin eğitim ve proje değerlendirme süreci tamamlandı. Projenin ikinci yılında 8 köy ilkokulunda 300’e yakın çocukla bir araya gelindi. “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesi ile iki yılda yaklaşık 600 çocuğa denizdeki yaşam anlatıldı.

 

“Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesi, okul eğitimleri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluştu. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan proje kapsamında öğrenciler, bölgede bulunan D-Marin’leri ziyaret etti. D-Marin çalışanlarının da mentorluk yaptığı eğitimlerde çocuklar deniz ve marina hayatına dair bilgiler edindi.

 

Çocuklardan çevreci projeler

Proje ile çocukların sadece deniz hayatına değil, tüm doğayı algılamalarına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamak amaçlandı. Çocukların araştırma, sorgulama, birlikte hareket ederek takım halinde düşünebilme becerilerinin gelişimine katkı sağlanırken, bir projenin nasıl yapılacağı ve nasıl hayata geçirileceği konusunda da eğitim verildi. Kendi projelerini yaratan çocukların çalışmaları genel bir değerlendirme ile sonuçlandırıldı.

 

Yaratıcı ve akılcı düşünme, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenen çocuklar, denizlerin temiz kalması için fikirlerini sundu. Toplam 15 projenin değerlendirildiği yarışmada Didim’deki Fevzipaşa Akbudak İlkokulu 3. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Maviler Yunuslarla Hayat Bulsun” ve yine Fevziapaşa Akbudak İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı “Geleceği Kirletmeyin” projeleri birinci seçildi.

 

Cankurtaran ile denizleri kurtaracaklar

Fevzipaşa Akbudak İlkokulu 4. sınıf öğrencileri denizlere dökülen petrol ve atık yağlar ile kıyılara atılan metalleri temizlemeye yönelik tasarladıkları “Cankurtaran” projesi ile birinci oldular. Araştırmayı gözlemlemek üzere hazırladıkları iki ayrı şişeye deniz kabukları koyan öğrenciler birinci şişeye temiz ikinci şişeye ise atık yağ ve metaller koydular. İkinci şişedeki kabukların kirlendiğini ve karardığını gözlemleyen öğrenciler eğer bu kirliliğin önüne geçilmezse denizdeki yaşamı ve doğayı kaybedeceklerinden yola çıkarak “Cankurtaran” isimli bir maket hazırladılar.

 

Çıp Çıp Yunus ile denizleri temiz tutmak çok kolay

Fevzipaşa Akbudak İlkokulu 3. sınıf öğrencileri ise deniz kirliliğine dikkat çekmek ve deniz temizliğinin önemi konusunda topluma bilinç kazandırmak üzere yola çıktı. Yaz aylarında deniz yüzeyinde biriken atıklardan çok rahatsız olduklarının altını çizen öğrenciler, turistik yerlere tatile gelen tatilcilerin denizlere özensiz davranmaları ve kirletmeleri üzerine “Maviler Yunuslarla Hayat Bulsun” projesini hazırladı. İnsanların yaz mevsiminde eğlenmek amacıyla bindikleri deniz yunuslarını daha yararlı hale gelebileceğini düşünen öğrenciler, deniz yunuslarının önlerine tellerden bir düzenek kurulması ve bu düzenek sayesinde her pedal çevrildiğinde deniz yüzeyindeki çöplerin toplanabileceğini düşündü. Toplanan çöpler ise deniz yunuslarının arkasında bulunan bir hazneye gönderilerek gezi boyunca bu haznede toplanabiliyor. Bu sistemle çalışan bir maket hazırlayan çocuklar, bu makete Çıp Çıp Yunus adını verdi.

 

D-Marin Hakkında

Bir Doğuş Grubu şirketi olan D-Marin, marinaların faaliyetlerinde bir standart oluşturmak üzere kurulmuştur. Grup, marinacılık ve yatçılık endüstrisini yüksek gelişim potansiyeli olan alanlar olarak görmektedir. D-Marin; İyon, Ege ve Adriyatik denizlerindeki benzersiz 10 marinasıyla, Doğu Akdeniz Çanağı’ nın en büyük marina zincirlerinden biri olarak rekreasyonel yatçılığı teşvik etmekte, sunduğu altyapısıyla doğal su yollarına erişim sağlamakta ve ekonomik olarak da yerel istihdama ve büyümeye hizmet eden sürdürülebilir faaliyetler göstermektedir.

 

Grup, faaliyetlerine D-Marin Turgutreis ile 2003 yılında başlamış, 2009 yılında D-Marin Didim ve 2010 yılında da D-Marin Göcek ile Türkiye’deki marina ağını genişletmiştir.

 

D-Marin, 2009 yılında yurtdışına açılarak Šibenik’ te bulunan D-Marin Mandalina ile Hırvatistan’da faaliyetlerine başlamıştır. Nisan 2012’de Hırvatistan’ın en büyük marinası D-Marin Dalmacija ve butik marinası D-Marin Borik gruba dahil olmuştur.

 

D-Marin, Aralık 2012’de Lamda Development ile imzalamış olduğu ortaklık anlaşmasıyla, dünya standartlarında bir süperyat marinası olan Flisvos Marina’yı ve Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping ile kurduğu ortaklık neticesinde, Yunanistan’da bulunan Gouvia, Lefkas ve Zea marinalarını bünyesine katmasıyla toplam bağlama kapasitesini 8.270’ e çıkartmıştır.

 

Barselona’da bulunan MB’92 ile Aralık 2015’te imzaladığı ortaklık anlaşması ile yatçılık sektöründeki hizmet alanını süperyatlara sağladığı refit, bakım ve onarım hizmetleri ile genişletti. Fransa’ da bulunan Blohm + Voss La Ciotat’ nın 200 metre uzunluğundaki rıhtımı da, süperyat bakım onarım alanında 25 yıllık deneyim ve bilgi birikimine sahip olan MB92 tarafından Nisan 2017’ den itibaren yönetilmeye başlandı.

 

TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 23 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi. 23 yılda TURMEPA;

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;

8 milyon 200 bin öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;

15 bin 300 eğitimci yetiştirdi;

Gönüllü sayısı 6.300’e ulaştı;

Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;

33 milyon litre sıvı atık topladı;

2 milyon 650 bin kilogram katı atığın denizlere karışmasını önledi;

TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve billboardlarla 52 milyona ulaşıldı.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

BODTO MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRMESİNE DEVAM EDİYOR

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ...