Anasayfa / FLAŞ HABER / CİNEBODRUM ZİRVESİ İLE BAŞLADI

CİNEBODRUM ZİRVESİ İLE BAŞLADI

  1. BODRUM TÜRK FİLMLERİ HAFTASI SİNEMA İŞLETMECİLERİ, YAPIMCI, OYUNCU VE YÖNETMENLERLE SİNEMA PROFESYONELLERİNİN BULUŞTUĞU CİNEBODRUM ZİRVESİ İLE BAŞLADI.

 

Kısıtlamalar nedeni ile verilen zorunlu aradan sonra bu yıl 10 uncu kez gerçekleşen Bodrum Türk Filmleri Haftası geniş katılım ve yoğun programı ile 1100 günlük bir aradan sonra yeniden sinema sektörünün buluştuğu adres oldu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Belediyesi’nin himayesinde Bodrum Sinema ve Kültür Derneği tarafından organize edilen haftanın ilk etkinliği olan “Pandemi’nin Öğrettikleri” başlıklı toplantıda bir araya gelen sinema salonu yatırımcıları, artlarında bıraktıkları zorlu sürece dair çıkarımlar ve sektör geleceğine dair görüş alışverişinde bulundular. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği SİSAY’ın yönetim kurulu ile hazır bulunduğu toplantıda ayrıca yeni dönemde dernek tarafından gerçekleştirilmesi planlanan proje ve ortak yatırım planları paylaşıldı. 

Toplantı sonrası Özen Film tarafından 2022-23 sezon filmlerine yönelik sunumun ardından yönetmen Murat Şeker, oyuncular Didem Balçın ve Murat Akkoyunlu’nun katılımı ile Çakallarla Dans-6’nın tanıtımı gerçekleşti. 

Oasis Açıkhava meydanında gerçekleşen Gülay Afşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Maç Şimdi Başlıyor: Beyazperde Dijitale Karşı” adlı panelde yapımcı-yönetmen Murat Şeker, oyuncu Didem Balçın, Murat Cemcir ve sinema işletmecisi Cenk Sezgin sektörün geleceğine ışık tutacak önemli detayları masaya yatırdı. Sektör temsilcilerinin ilgi ile takip ettiği panelde Cenk Sezgin, “Türk Sineması dijital platformlara yenilmeyecek, dijital platformların hamle yaptığı süreçte pandemi sebebiyle sinemalar kapalıydı, dolayısıyla bir oyuna dahil olamadık. Asıl maç şimdi başlıyor. Türk sineması gerek sanatçıları gerekse yatırımları ve yenilikleri ile dünya sinemacılığında üst sıralardaki yerini yeniden alacak” diyerek sözlerini bitirdi.

Panelin ardından “Aykut Enişte-2” adlı filmin açıkhava gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinliğin bugün gerçekleşmesi planlanan bölümünde 2022-23 sezonunda gösterime girmeyi bekleyen Garip Bülbül Neşet Ertaş, Mahalleden Arkadaşlar, Çakallarla Dans-6, Komutan, Tamirhane, Sil Baştan Kaynanam, Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey ve çok sayıda film vizyon öncesi Türkiye’deki sinema işletmecilerine Bodrum’da özel gösterimlerle tanıtılacak. 

TÜRK SİNEMASINA VEFA ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Saat 20:00’de Trafo Bodrum‘da gerçekleşecek 10. Bodrum Türk Filmleri Haftası açılış töreninde yönetmen, yapımcı, etkinliğe katılan sanatçı ve  katkı sağlayanlara teşekkür plaketleri sunulacak. Saat 21:00’den itibaren Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğinde, Mustafa Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği oyuncular Aslı Bekiroğlu, Atay Yıldız, Deniz Can Aktaş ve Erkan Kolçak Köstendil’in katılımıyla 21 Ekim’de vizyona girecek olan Bandırma Füze Kulübü özel gösterim, gala ve basın toplantısı gerçekleştirilecek. 

Ayrıca bu yıl ilk kez pandemi döneminde beyaz perdelerin kararmaması için emek ve desteğini esirgemeyen kişi ve kurumlara Bodrum Sinema Kültür Derneği tarafından vefa ödülleri sunulacaktır. 

 

ÇAKALLARLA DANS’IN TANITIMI YAPILACAK

Aynı akşam eş zamanlı olarak İskele Meydanı’nda Çakallarla Dans 6‘nın yönetmeni Murat Şeker ve oyuncuları Didem Balçın ile Murat Akkoyunlu’nun katılımıyla tanıtımı yapılacak, sonrasında Çakallarla Dans 5’in halka açık gösterimi gerçekleştirilecek. 

İskele Meydanında halka açık gösterimler 25 Eylül Pazar akşamı Kesişme : İyi ki varsın Eren, 26 Eylül Pazartesi akşamı Dilberay ve 27 Eylül Salı akşamı Benden ne olur filmleri ile devam edecek.

  1. Bodrum Türk Filmleri Haftası Dere Tepe Sinema Günleri kapsamında Mumcular Meydanında 25 Eylül Pazar akşamı saat 20:00’de Kesişme: İyi ki Varsın Eren ve 26 Eylül Pazartesi akşamı saat 20:00’de Dilberay filmleri halka gösterilecek. 

Hafta boyunca Cinemarine sinemalarında ise halka açık 28 film gösterimi yapılacak.

Sinemanın tüm bileşenlerinin bir arada bulunduğu bu özel etkinlik aynı zamanda Bodrum’un farklı mekanlarında gerçekleşecek ücretsiz gösterimler ile geçmiş yılın en beğenilen filmlerini seyirci ile bir araya getirecek.

 

Halka açık etkinlikler, Bodrum İskele Meydanı, Oasis Avm Gösteri alanı, Oasis AVM Cinemarine Sinemaları ve Mumcular Kent meydanında gerçekleşecek. 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haberi Kaçırmayın

YANIBAŞIMIZDA, TARİH VE AŞK AYDINLANIYOR.

AYHAN KARAHAN’IN HABERİ  Bafa Gölü’nde bulunan antik Latmos/Heraklia kentinde 1 yıldır süren ...