Anasayfa / FLAŞ HABER / CHP’DE YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

CHP’DE YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

CHP Bodrum İlçe Örgütü, İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun da katılımıyla bir toplantı yaptı. Zaman zaman karşılıklı tartışmalarla hararetlenen toplantıda yaklaşan yerel seçimler ve özellikle son dönemde İYİ Parti-CHP İttifakı kapsamında Mehmet Tosun’un CHP’den Bodrum Belediye Başkan adayı gösterileceği yönündeki haberler tartışıldı. İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, ittifak görüşmeleri kapsamında CHP’nin Bodrum Belediye Başkan adayını belirleme yetkisinin Genel Merkez’de olduğunu vurgulayarak, kendisinin de bu toplantıda edindiği izlenimleri Ankara’ya aktaracağını ” Diren Bodrum ” kelimeleri ile dile getirdi.

CHP’nin Çarşı Mahallesi’ndeki İlçe Binasında düzenlenen toplantıya İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’nun yanı sıra İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye başkan aday adayları ile 100’e yakın partili katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Halil Karahan, Mehmet Tosun’un CHP’den Bodrum Belediye Başkan adayı olacağı yönündeki haberleri eleştirerek bu olasılığın mümkün olmadığını iddia etti. İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı hakkında siyasi nezaket sınırlarını zorlayan ifadeler kullanan Karahan şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta bir bilgi kirliliği ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’nın patavatsız, haddini aşan bir üslupla Bodrum Belediye Başkanlığına bir tanımlama yapmaya kalkışmıştır. Net bir şekilde söylüyorum, CHP 31 Mart seçimlerine şu an hali hazırdaki üyelerinden bir arkadaşımızla yola devam edecektir. Mehmet Tosun’un CHP’den Bodrum Belediye Başkan adaylığı mümkün değildir. Bu ne genel başkanımız tarafından ne de genel başkan yardımcılarımız tarafından teyit edilmemiştir. Böyle bir şey söz konusu değildir. Talep vardır. Bir benzetme yapacağım, kendilerine darı ambarında görüyorlar” dedi.

Karahan’ın ardından söz alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise “Bazen olumsuzluklardan güzel şeyler çıkıyor. Her işte bir hayır vardır. Bu bir algı operasyonudur. Böyle bir şey mümkün değildir. Ben son günlerden beni arayan arkadaşlarıma sakin kalmalarını söyledim. Bildiğiniz gibi basın, mevcut iktidarın elindedir. Bunları iktidar istediği şekilde yayınlanabiliyor. Bizler de bu haberlerden paniğe kapılıp kendi aramızda birbirimizi suçlamalara başlıyoruz ki bu bize yakışmaz. Bize sakin olup beklemek düşer” dedi.

Kocadon’un ardından konuşan İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP’nin Bodrum Belediye Başkan adayının mutlaka CHP üyesi olacağını söyleyerek, Mehmet Tosun’un CHP’ye geçeceğine inanmadığını söyledi. Zeybekoğlu konuşmasına şöyle devam etti;

“Mehmet Tosun arkadaşımızın belirli dünya bakışı, dünya görüşü var. O arkadaşımızın gelip CHP’ye üye olacağını ben düşünmüyorum. Nasıl biz gitmeyeceksek onun da geleceğini düşünmüyorum. Bunu kesin söylüyorum, belediye başkan adayımız CHP’li bir arkadaşımız olacaktır, Bodrum’da da bu seçimi alacağımızı düşünüyorum. Biz bu süreçte genel merkezimizle sık sık görüşme yapıyoruz. Genel merkezimizin dediği şudur; ‘Bir ittifak görüşmemiz var, biz CHP olarak Muğla’da kimseyi üzmeyiz’ diyorlar. Ben buradan CHP’li birinin belediye başkanı olacağını anlıyorum” diye konuştu.

Toplantıya katılan partililer ise Zeybekoğlu’na ‘Genel merkezimiz adayımız Mehmet Tosun derse o zaman ne yapacağız? Siz bunun olmaması için ne yapıyorsunuz? sorusunu sordu. Partililerden bazılarının sorularını oldukça yüksek sesle dile getirmesi üzerine tansiyon yükseldi.

Adem Zeybekoğlu, partililerin bu soruları üzerine “Ben Bodrum’da CHP’li bir adayın belediye başkanı seçileceğini düşünüyorum. Şu anda diplomasi mücadelesi yürütüyoruz. Olmaması için gerekirse sokak eylemi de yaparız. Ben devrimci gelenekten geliyorum” dedi.

Bunun üzerine Bodrum Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylarından Yaşar Çelikhan “Atamanın neresi devrimcilik?” sorusunu sordu. Bodrum’da en başından beri sandık konulmasını savunan isimlerden biri olan Çelikhan; “Madem direnç gösterecektin koyaydın sandığı, 8’i 1’e indireydin, öyle gideydin. Yuvarlak laflar kurmayın. Burada il başkanı var, ilçe başkanı var. Bunu net konuşabiliriz. Demokrasiyi hangi yöntemlerle belirleyeceksin. Belediye başkanını, meclis üyesini hangi yöntemlerle belirleyeceksin. Bunu bize söylemek zorundasınız. Geldiğin gün sandık koyacağım dedin. Bugün başka bir şey söylüyorsun.Bu tam bir tiyatrodur” dedi.

İlçe Başkanı Halil Karahan ise Çelikhan’ın bu sert eleştirilerine “Bu kapıdan CHP üyesi olmayan kimse giremez. Ben İlçe Başkanınız olarak sokmam. Burada direnç gösteririz” şeklinde cevap verdi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

ALİ ÖZTÜRK 10 YIL ÖNCEKİ BİR OLAYI GÜNDEME TAŞIDI

Yaklaşık 2 saat süren toplantının sona ermesinin ardından Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Ali Öztürk bir açıklama yaptı. 10 yıl önce Konacık’ta yaşanan bir olayı gündeme taşıyan Öztürk’ün, Mehmet Tosun üzerinden huzur mesajı vermeye çalışması şaşkınlık yarattı. Geçtiğimiz günlerde bazı CHP Parti Üyelerine de gönderildiği öğrenilen haberlerle Mehmet Tosun’un eleştiren Öztürk şöyle konuştu;

“Bugün sizin karşınızda konuşamadığını bildiğimiz insanların geçmişte konuştukları var. 2009 yılında Konacık’ta CHP adına bir seçim bürosu açılmaması için her türlü baskıya, zorbalığa başvurdular. Çoğunuz o günleri hatırlıyorsunuz. Bizi bir kıl çadıra mahkum etmişlerdi. O dönem Konacık MHP’li bir belediyeydi ve belediye başkanı da Mehmet Tosun’du. Partimizin kampanya döneminde kurduğu kıl çadırda üyelerimize maalesef saldırdılar. Yalçın Alkaç isimli kardeşimizi de öldüresiye dövdüler. Gece saatin 3’ünce gecenin kuytusunda 8-10 kişinin saldırısına uğramıştı. Yalçın’ın tek suçu kıl çadırda partimizin propagandasını yapmaktı. Bugün demokrasi havarisi kesilenler o gün bize saldırıyorlardı. CHP tarafından yönetilen kentlerde hiçbir parti kıl çadıra mahkum edilmez. Bugün bu arkadaşın adı Bodrum Belediye Başkanlığı için özel formülle anılıyor. Haklı. Çünkü normal koşullarda bu ismi CHP’nin gündemine Bodrum Belediye seçmenin karşısına kimse getiremez. Onların ancak böyle içeriğinin ne olduğu bilinmeyen özel formüllere ihtiyacı var. Biz CHP olarak yüzde 50’nin üzerinde oya sahibiz. Biz bize yeteriz. Kimse bugün gelip de bunlar geçmişte kaldı demesin” diye konuştu.

Saat 14:00’te başlayan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Covid-19 pandemisi dizlerimizi de vurdu!

DİZDE KİREÇLENMEYE KARŞI 6 ETKİLİ EGZERSİZ! Tüm dünyayla birlikte Mart ayından itibaren ...