Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / Bodrumlu çöplük sorunundan, duman solumaktan bıktı

Bodrumlu çöplük sorunundan, duman solumaktan bıktı

Bodrum çöplüğü ile ilgili sorunlar yaklaşık 30 yıl önce Torba Mahallesinde bulunan bir vadi çöp toplama alanı olarak kullanılmaya başlaması ile başladı.Turizmin gelişmesi ile hızla artan nüfus karşısında son yıllarda çöp toplama merkezinde yaşanan sorunda arttı. Çöp toplama alanında özellikle yaz aylarında çıkan yangınlar rüzgar esen yönde yaşayanların kabusu oldu. Solunum rahatsızlığı çekenlerin sağlık sorunları arttı.

Yaşanan çöp sorunu karşısında Bodrum da yaşayan kişilerle görüştüğümüzde aldığımız cevaplar da herkes çöp toplama sahasında çıkan yangından duman solumaktan bıktığını açıkça dile getiriyor. Vatandaş sorunun çözülmesi için yetkililerden çözüm beklediklerini söylüyorlar.

30 yılda 2.5 milyon metreküp çöp biriken Torba mahallesinde bulunan vadide Muğla Büyükşehir Belediyesi rehabilite çalışmalarına başlamış. 13 adet 50 metre çap aralıklarla, metan gazı çıkış bacası açılmış. Çöpün üzerine toprak ile kapatma çalışmaları devam ediyor. Ancak hala yeni düzenli çöp toplama sahası ne zaman nereye yapılacağına dair bir açıklama yok.

Turizmin incisi Bodrum halkı da bu belirsizlik ve çaresizlik karşısında şaşkın ve tepkili.

 

Mustafa Demiröz Kent Konseyi Başkanı Denizciler Derneği Başkanı:

Son durumunun ne olduğunu bilmiyorum. Bildiğimiz bir yer tahsis edildi. Arkeolojik kalıntılar çıktı durduk. Buradaki vahşi depolamanın devam etmesi hoş değil. Bi de yanıyor. Biran evvel çözülmeli diyoruz.

Bu herkesin ayıbı Bodrumlunun ayıbı Bodrumlu idarecilerin ayıbı Büyükşehirin ayıbı Hükümetin ayıbı. Devletin ayıbı Bodrum gibi gözbebeği bir turizm beldesinde bunların yaşanıyor olması Türk Milletinin ayıbı. Böyle bir şey olabilir mi.

Bu çözülmeli ama nasıl çözülmeli bunun aslını idareciler bir şekilde bulmalı. Burası turizmin gözbebeği ama biz gelen turiste yaşayanlara duman solutuyoruz.

 

 

Lon Briet Hollandalı Bodrum da 44 yıldır yaşıyor Bodrumlu.

Bu çöplük yangını yüzünden evvelsi gece yine  camları kapattık. Türkkuyusu Mahallesini çok etkiliyor. Sen marka şehir olmak istiyorsan, burası böyle bir çöplükle hiçbir markaya benzemiyor. Öyle değil mi?.

Nüfus çoğalıyor. Nüfusun çoğalmaması lazım. Burası marka oluyorsa nüfusun kesinlikle çoğalmaması lazım. İnşaata dur demek lazım. Elimizde kalan şeyleri kaliteli bir yaşam için bu kaliteyi yükseltmemiz lazım. Sürekli çoğalırsak alt yapı hiçbir tarafı yetmeyecek

 

 

 

 

 

 

 

Rezan Sebin Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Çevre Çalışma Gurubu ve  Muğla Çevre Platformu üyesi,

Sanki bir cezalandırma gibi düşünüyorum bunu. Giderek öyle düşünmeye başladım. Bodrum cezalandırılıyor herhalde. Daha önce Ak Parti li ilgili bakanlar ve dönem valisi ile birlikte yer tahsisi yapıldı. O tahsis yapılan yere projede hazırdı. İlk adım atıldığında bu sefer ağaçlar var orada diye milletvekili Nihat Öztürk ağaçlara sarılarak bizleri de Kent Konseyini de hatta suçlayarak niye karşı çıkmıyorsunuz diye bizleri de eleştirdi. Bu sefer altından arkeolojik değerler çıktı durduruldu. Anlayamadığım gerçekten gerek belediyenin gerek devletin ilgili birimlerinin orada o ağaçlar olduğunu bilmiyorlar mı? Arkeolojik değerler olduğunu bilmiyorlar mı? Bunu hiç anlayabilmiş değilim. Hem belediyenin, hem dönemin valisi, iktidarın ilgili birimleri bunu nasıl bilemezler. Dolayısıyla bir soru işareti olarak o kaldı. O bitti arkasından bizimle görüşsün büyükşehir belediyesi istesin yer verelim görüşelim diyorlar. Bilmiyorum Osman beyde görüşüyor mu görüşmüyor mu? Ortada yer yok henüz sonuçlanmış bişey yok. Dolayısı ile bu siyasi bir sürtüşmeye dönüşüyor. Osman bey de kalksın görüşsün,  devlette görüşmeyi mi bekliyor illa burada insanların zehirlenmesini mi bekliyor. Belediye Başkanın onun ayağına mı, o nun belediye başkanının ayağına gitmesi mi, bekleniyor. İnsan hayatı bu kadar mı önemsiz, bu kadar mı politikaya alet ediliyor. Bunu da anlayabiliyor değilim. Milas belediyesin oraya bir atık tesisi yapılıyor, oraya gönderirim dedi başkanımız. Ama o nun da olabileceğini pek sanmıyorum. oraya da gönderemeyecek. Peki bu işi kim çözücek. Devlet kenarda duruyor belediye kenarda duruyor. Dolayısı ile haksız mıyım. Konuşmamın başında ilk söylediğim Bodrumu birileri cezalandırıyor. Hem devlet, hem Muğla Büyükşehir Belediyesi. Ben artık bunu düşünüyorum. Hem belediye hem devlet Bodrumu siyasi nedenlerden ötürü cezalandırıyor. Başka bir diyeceğim yok.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir Okulları Dezenfekte Ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ...