Anasayfa / FLAŞ HABER / Bodrumlu Aysu Türkoğlu, Tarihe Geçti

Bodrumlu Aysu Türkoğlu, Tarihe Geçti

Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu, İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi’ni 16 saat 28 dakikada geçerek Manş’ı geçen en genç Türk yüzücü oldu.

Dünyanın en zorlu kanallardan olan Manş Kanalı’nı yüzerek geçen en genç Türk sporcu olan, kendisinin ve Türkiye’nin adını tarihe yazdıran, 2001 Bodrum doğumlu Aysu Türkoğlu, amacına ulaşmış oldu.

Çok yönlü akıntılar ve dalgalarla boğuşan genç yüzücü, Manş geçişini 16 saat 28 dakika sonunda Fransa’nın Cap Gris-Nez kıyılarında bitirdi.

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan Türkoğlu’nun Manş geçisi dün Türkiye saatiyle 12.02’de Dover’dan başladı. Bodrumlu yüzücüyü antrenörü Bengi Su Avcı ve babası Mustafa Türkoğlu, botla takip etti.

Rekora imza atan yüzücü, gözyaşlarına engel olamadı. Yüzücünün 16 saat boyunca kulaç attıktan sonra tekneye çıktığı anlar sosyal medya hesabından yayınlandı.

1979’da da Nesrin Olgun Arslan, Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk kadını olmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk: Aysu Türkoğlu. Harikasın Aysu, seninle gurur duyuyoruz!” dedi.

Aysu Manş geçişi öncesi çok yoğun bir antreman programı uygulamıştı.

Bodrumlu genç yüzücünün başarısı sosyal medya da, Bodrum da ve yurtta  geniş yankı uyandırdı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

GÜMBET MAHALLESİNDE KAPSAMLI TEMİZLİK 

  Bodrum Belediyesi tarafından turizm sezonunun bitmesiyle genel temizlik çalışmaları başlatıldı. Bodrum ...