Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / Bodrum’da plaja gelen beyaz fok balığı görenleri şaşırtıyor

Bodrum’da plaja gelen beyaz fok balığı görenleri şaşırtıyor

Fok Badem gitti,  Binnaz geldi

 

Bodrum’u da bir turistik tesis plajını mesken tutan beyaz fok balığı görenleri şaşkına çeviriyor. İnsanlardan kaçmayan ve nesli azaldığı için koruma altında bulunan Monacus monacus (akdeniz foku) türü fok balığı Gümbet koyunun maskotu haline geldi. Binnaz ismini koydukları fok balığı rahat tavırları ise dikkatlerden kaçmıyor.

Gümbet mahallesi sahilinde bulunan Aura koyunu mesken tutan ve her sabah uğradığı plajdaki yerli ve yabancı turistlerin ve tatilcilerin gözdesi haline gelen beyaz fok balığı görenleri şaşkına çeviriyor. İnsanlardan kaçmayan ve her sabah dinlenmek için geldiği koyda maskotu haline geldi. Sabahları erken saatte kalkan yerli ve yabancı turistler beyaz fok balığı görmek için sıraya giriyor. Her sabah uğradığı aura beach, restoranda çalışanları ve çevredeki vatandaşlar tarafında ismi Binnaz koyulan fok balığının nerden geldiği ise bilinmiyor. Bazen günde iki kez uğradığı koyda 1 saat dinlendikten sonra Ege denizinin soğuk sularına tekrar dönüyor. Gümbet sahilinden ayrılmayan Binnaz’ı görmek isteyenler fok balığının geldiği plajda yüzmeyi tercih ediyor.

Her gün plaja uğradığını söyleyen Göksun Mutlu “Fok balığı her sabah burada oluyor. Sabahları geldiğimiz gibi çıktığı karaya bakıyoruz. Bir ses geldiğinde hemen fok balığının geldiğini anlıyoruz ve hemen aşağıya iniyoruz. Yerli ve yabancı turistlere ve tatilcilere uyarılarda bulunuyoruz. Elle beslenmemesi ve dokunulmaması konusunda uyarıyoruz. Sabahları yaklaşık 1 veya 2 saat dinlendikten sonra suya dönüyor. Bilirkişilere sorduk hasta olabilme durumu vardı diye. Çok fazla yüzdüğünü ve o yüzden dinlenmek için burayı seçtiğini söylediler. İsmini Binnaz koyduk maskotumuz oldu artık. Biraz gövdesi büyük olduğu için böyle bir isim koyduk” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Bu Haberi Kaçırmayın

Tirhandiller, Kuzey Rüzgârına Takıldı…

  Tırhandil Cup Oktay Tüfek Trofesi, 18-19 Mart tarihlerinde parkura çıkıp bu ...