FLAŞ HABERHABERLER

BODRUM’DA BETON SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Bodrum’da “Beton teknolojileri ve doğru beton uygulamaları” adlı bir seminer gerçekleştirildi. İnşaat mühendisliği öğrencilerinin de katıldığı seminerde oldukça faydalı bilgiler verildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bodrum Temsilciliği ve Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’nin destekleriyle “Beton teknolojileri ve doğru beton uygulamaları” adlı bir seminer gerçekleştirildi. Kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması amacıyla düzenlenen Seminere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin yanı sıra Bodrum, Muğla ve çevre illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar, yapı denetim kuruluşlarının temsilcileri ve hazır beton tesislerinin yetkilileri katıldı.

Seminer öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi eski dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, şöyle konuştu:

“Beton herkesin bildiği bir malzeme olarak görülse de beton teknolojisinde her zaman gelişmeler vardır. Betondan beklenen performansı şöyle söyleyebiliriz; çevresel etkilere dayanıklı olmalı, mukavemeti yeterli olmalı, estetik olarak görünüşünün iyi olması lazım, sürdürülebilir ve ekonomik olması lazım. Mühendisten beklenen budur. Betonun dayanımına etki eden en önemli faktörlerden birisi su bağlayıcı oranı ve agregadır(inşaat kumu). Özellikle betonun hacminin yüzde 70’ini agrega oluşturur. Agreganın temizliği mineralojik ve petrografik özellikleri, betonun performansında oldukça önemlidir. Kötü bir agrega iyi bir beton yapmanın olanağı yoktur. Burası sıcak bir iklim olduğu için taze beton çatlaklarından, sıcak havada beton dökümünden de bahsedeceğiz.”

Depremde betonun kalitesinin etkisine de değinen Taşdemir, “Depremde betonla birlikte zemin etüdünün iyi yapılmış olması lazım. Projenin tüm detaylarının iyi çözülmüş olması lazım. Kısa kolon yumuşak kat gibi şeylerden sakınmak lazım. Antraj boylarının yeterli olması lazım. Geçtiğimiz depremler göstermiştir ki bu tip şeyler aksamıştır. Ama beton da bunlardan birisidir. Depremde sadece betonun kalitesinin iyi olması, o yapının depreme kesinlikle dayanıklı olacağı anlamına gelmez.  Donatı miktarı, uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmemesi önemlidir. Zamanında kür yapılması, sıcak havalarda betonun korunması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan THBB Genel Sekreteri Aslı Özbora Tarhan, Türkiye ve Dünyadaki hazır beton sektöründeki gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Tarhan, şunları söyledi:

“Türkiye 2009’dan bu yana beton üretiminde Avrupa’nın lideri, Çin ve ABD’den sonra Dünyanın en büyük 3’üncü hazır beton üreticisidir. Hazır beton sektörü, bu performansı ve 38 bini aşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Türkiye sadece miktar açısından değil, kullanılan betonların dayanım sınıflarında da öndedir. Kullanılan betonun dayanım sınıflarına baktığımızda c25, c30 dayanım sınıflarında Türkiye yüzde 74 ile yüzde 62.3 olan Avrupa ortalamasının üstündedir. Benzer şekilde yüzde c35 ve üzeri dayanım sınıflarında Türkiye yüzde 18 ile yüzde 11.6 olan Avrupa ortalamasının üstündedir. Bu sayılar sektörümüzün başarısını ortaya koymaktadır.”

2016 yılında THBB Başkanı Yavuz Işık ile ERMCO Başkanlığının Türkiye’ye taşındığı ifade eden Aslı Özbora Tarhan: ”Bu başarı ulusal olarak ülkemizin saygınlığına saygınlık katmanın dışında sektörümüz için çok önemli gelişmelere de zemin hazırlamıştır. Bu gelişmelerden, ülkemiz ve hazır beton sanayimiz için çok büyük bir adımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak “The Concrete Sustainability Council – Beton Sürdürebilirlik Konseyinin” kurduğu “Beton Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgelendirme Sistemi’nin “Bölgesel Sistem Operatörü” olmaya hak kazandık. Aynı zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de bu sistem içerisinde görev alacak “Belgelendirme Kuruluşu” olmuştur. Bölgesel Sistem Operatörlüğü ve Belgelendirmesi, Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin sistem dokümanlarının adaptasyonu, denetçilerin eğitimi ve deneme (demo) denetimlerinin tamamlanmasının ardından ülkemizde aktif hale gelecek.” dedi.

Ülkemizde ve son aylarda Bodrum’da yaşanan depremlerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Aslı Özbora Tarhan, “T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre 2017 yılında eylül ayına kadar Türkiye ve çevresinde 29.293 deprem gerçekleşmiştir. Türkiye; jeolojik yapısı, topoğrafyası ve iklim özellikleri nedeniyle, başta depremler olmak üzere afetlerle sık sık karşılaşmış, tüm bu afetlerle baş edebilme konusunda Cumhuriyet döneminden bu yana önemli gelişmeler ve deneyimler sağlamış bir ülkedir. Ülkemizin jeolojik yapısı nedeni ile maalesef büyük can ve mal kayıplarına yol açan depremler yaşıyoruz. Mevcut bilimsel tekniklerle depremin nerede ve ne zaman olacağını önceden bilemiyoruz. Depremi önleyemeyiz fakat depreme dayanıklı yapılar inşa ederek yani yapı stoğumuzu; kaliteli, güvenliği kanıtlanmış betonlarla güçlendirerek ve toplumu depreme karşı bilinçlendirerek depremin zararlarını azaltabiliriz.“ dedi.

Ardından kürsüye gelen İstanbul Teknik Üniversitesi eski dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, “Beton teknolojisinde son gelişmeler” başlıklı sunum yaparak beton bileşenleri, taze beton, betonun yerleştirilmesi ve bakımı, betonun dayanımı ve dürabilitesi, yüksek dayanımlı betonlar, hafif ve ağır betonlar, lifli betonlar, silindirle sıkıştırılmış beton yollar konularında katılımcılara bilgiler aktardı.

 

Betonun üretim aşamasından şantiyelerde kullanımına kadar kalite denetimlerinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi veren Selçuk Uçar, kentsel dönüşüm mevzuatıyla gündeme gelen mevcut yapılardaki beton kalitesinin ölçümü konularına değindi. Konuşmasında Kalite Güvence Sisteminin önemine vurgu yapan Selçuk Uçar, “Beton kalitesindeki en önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasıdır. Bu nedenle beton alırken, betonun KGS denetiminden geçmiş olması aranmalıdır.” dedi.

 

Kent Haber Hamdi Yörür

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu