Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM YANGINI SÖNDÜRÜLEMEDİ

BODRUM YANGINI SÖNDÜRÜLEMEDİ

Pazar öğlenden sonra çıkan ve yanarak etkilediği alanın sabah saatlerinde daha kesin belirlenebileceği tahmin edilen Milas ve Bodrum yangınlarında yüzlerce hektar orman arazisi kül oldu.

söndürme çalışmaları gece zor koşullarda devam ediyor

Bodrum Mumcular bölgesinde ki yangın hala söndürülemedi. Alevler, rüzgarın etkisi ile hızla yayılarak etkisini sürdürüyor. Havanın kararmasına kadar Bodrum Mumcular ve Milas Akgedik bölgesindeki yangınlara 13 helikopter müdahale ederken havanın karaması ile söndürme çalışmaları sadece kara ekipleri, iş makineleri ve insan gücü ile devam ediyor.

Bodrum Mumcular yangınına 40 arazöz, 10 su tankeri, 8 dozer, 200 orman personeli ile, Milas Akgedik Cehennem deresi yangınına ise 21 arazöz, 10 su tankeri, 2 dozer ve 150 orman personeli (yangın işçisi, orman muhafaza memuru ve orman mühendisi) ile söndürme çalışmaları devam ediyor.

Her iki yangına Muğla Belediyesi itfaiye ekipleri ilk müdahale ve iş makinesi olarak destek veriyor.
Muğla’nın diğer ilçeleri ve çevre illerden çok sayıda orman ekibi, çok sayıda itfaiye ekibi ile Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesine ait su tankerleri, dozerler, kepçeler, Muğla 911 Arama Kurtarma Derneği ile Akut Bodrum ekibi ve vatandaşlar müdahale ediyor

Yangın hakkında olay yerinde inceleme yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Orman Bakanlığı tarafından orman yangınlarının araştırılması değerlendirilmesi amacıyla panel yapılmasını istedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise, bu yaz sezonunda Bodrum da aynı bölgede ikinci kez yangın çıktığına dikkat çekerek, yangının daha da büyümesinden endişe duyduklarını ve takipte olduklarını açıkladı.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Milas ve Bodrum’un Mumcular Mahallelerinde gündüz saatlerinde çıkan orman yangınlarına ilişkin söndürme çalışmalarına katılarak bilgi aldı.
Demir, Mumcular Mahallesi’nde yangının çıktığı noktaya giderek burada Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’dan çalışmaların işleyişi hakkında bilgi aldı.

Demir’e beraberinde AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Bodrum İlçe Başkanı Ömer Özmen de eşlik etti.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere söndürme çalışmalarına destek veren tüm Orman Genel Müdürlüğü, belediye itfaiyeleri, güvenlik güçleri ve vatandaşlara teşekkür eden Demir, Mumcular’da yaptığı açıklamada, “Bölgemizde aynı anda iki büyük orman yangınının çıkması bizleri son derece üzdü. Ekiplerimiz canla başla yangınları söndürmek için mücadele veriyor. Rüzgarın etkili olması güçleştirse de cansiperane bir çalışma var.” dedi.

Demir, yangınların çıkış nedeniyle ilgili de güvenlik güçlerince çalışmalar yapıldığına işaret ederek, “Güvenlik güçlerimiz de hemen çıkış nedenine ilişkin incelemelere başladı. Şimdiye kadar insan kaybımız olmaması sevindirici ancak, ormandaki yüzlerce canlı yangından olumsuz etkilendi. Bölge halkımıza büyük geçmiş olsun.” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Türkbükü’nde Kanalizasyon Hattı Yenileniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri Muğla’nın Bodrum ilçesi Türkbükü Mahallesinde ...