Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM DAN YUNANİSTAN’A SÜNGER

BODRUM DAN YUNANİSTAN’A SÜNGER

Sünger avcılığının serbest bırakılmasıyla Bodrum’dan Yunanistan’a sünger ihracatı baladı.
Bir süredir toplanması yasak olan sünger için serbestlik gelince sünger avcıları özlemle bekledikleri günlere geri dönmeye başladılar.
Yıllar önce Bodrum’daki en önemli geçim kaynağı olan doğal deniz sünger ticareti, gelen yasaklar ve turizmin ilerlemesiyle unutulmaya yüz tutmuştu.
Yurt dışından birçok ülkeden talep gören doğal deniz süngeri Bodrum dan ilk olarak Yunanistan’a gönderildi. 380 kiloluk ilk parti çuvallandıktan sonra feribot ile Yunanistan a bağlı İstanköy Adasına gönderildi. Bodrumlu süngerciler, sünger ticaretinin eski günlerine geri döneceğini ve birçok ülkeye Ege Denizinin süngerlerinin ihraç edileceğini belirttiler.
Süngerleri Kos Adasına satan yılların tüccarı Yunus Gözen yaptığı açıklamada şöyle konuştu: ”Yunanistan, süngeri Libya, Tunus, Cezayir’den alıyor. O taraflarda hastalık çıkınca bizim bu süngere itibar çıktı. Süngere itibar olunca bu süngerden ihracata başladık bu sene ilk defa, iki yıldan beri yapamıyorduk yoktu sünger. Bu parti şimdi birinci parti bugün gönderiyoruz ikinci partide 15-20 gün sonra, oda süngerimiz hazır onu da ihraç edeceğiz. Peşin olarak geliyor dövizler. Peşin olduktan sonra, para geldikten sonra malı gönderiyoruz.”
Babadan süngerci İbrahim Totoz süngerleri Çanakkale bölgesi’nden çıkardığını ve eski günlerin geri geleceğini ifade ederek şunları söyledi: “Yıllar önce bu memleketin en büyük gelir kaynaklarından biri olan süngerciliği tekrardan hareketlendirdik. Şu an çok yoğun bir şekilde talebimiz var, dünyanın birçok ülkesinden, sadece Yunanistan’dan değil. İşte, Yunus Gözen aracılığı ile malları çıkarmaya başladık. Ben çıkartıyorum malları bir de bizim Türkiye’deki zaten yıllardır ilgilendiğimizi herkes bilir yani süngercilikle alakalı. Seneye İnşallah, busene başladı sünger avcılığı Türkiye’de serbestliği seneye İnşallah daha büyük ihracatlar yapacağız. Bizim için öneli olan bu 50 sene 60 sene önceki Bodrum’daki o süngerciliğin değerini tekrardan aynı yere getirebilmekti ve yeni başladık. Daha güzel olacağını düşünüyorum. İnşallah daha büyük ihracatlar yapacağız.”


ÜÇLÜ FOTOĞRAFTA ORTADAKİ YUNUS GÖZEN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum’da Kanalizasyonun Yüzde 22’si tamamlandı

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 160 kilometre uzunluğundaki kanalizasyonun yüzde ...