Anasayfa / FLAŞ HABER / Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit ile Covid-19’u anlattı

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit ile Covid-19’u anlattı

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit, Bodrum’da yaşayan insanları bilinçlendirebilmek adına Covid-19 konusunda sorularımızı yanıtladı. Babayiğit, Covid-19’la ilgili genel sorulara yanıt verirken herhangi bir semptom yaşanması durumunda ne yapılmalı, hastaneye geldiğinizde hangi etaplar uygulanıyor gibi sorulara da açıklık getirdi.

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Yusuf Babayiğit’in, konuyla ilgili soruları ve cevapları aşağıdadır.

1. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüsü hakkında bilgi verir misiniz? Virüs hangi yollarla nasıl bulaşmaktadır?
Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan eyaletinde aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.
Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere, Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve dünya ülkelerine yayılmıştır.
Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüsün insanlarda soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu biliniyor. Yeni Koronavirüs hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.
2. Salgına karışı ne gibi önlemler alınmalı? Korunma yöntemlerini sıralar mısınız?
Salgınla ilgili Türkiye’de T.C. Sağlık Bakanlığı liderliğinde 10 Ocak tarihinden itibaren bilim kurulu oluşturularak ülkemizde vaka görülmeden önlemler alınmaya başlandı. Okul ve işyerlerinde uygulamaya başlatılan kısıtlamalar, sosyal izolasyonla ilgili uygulamalar, tüm ülkede yürütülen salgın önleme çalışmaları bilim kurulu önerileri doğrultusunda hayata geçiriliyor. Tüm bu süreçte salgınla mücadelenin gücü 83 milyon vatandaşımızın hep birlikte, yetkililerin uyarı ve önerilerine uymaktan geçiyor. Zorunlu sebepler olmadıkça evde kalmak, ev dışında maske kullanmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve hijyen kuralları bu hastalıkla mücadelenin temel taşlarını oluşturuyor.
Hastalıkla ilgili tam koruma sağlayacak bir aşı ya da ilaç tedavisi henüz mümkün değil. Yanımızda, yakınımızda hapşıran ya da öksüren biriyle karşılaşırsak ya da kendisini kötü hissettiğini düşündüğümüz birisi olursa mümkünse 1 metreden daha fazla yaklaşmamalıyız. Maske kullanımını bir daha hatırlatmak istiyorum. Maske kalkan değildir, % 100 koruyacağı hissine kapılmamalıyız. Maskenin verdiği güvenle mesafe kuralını bozmamalıyız. El yıkamak burada da çok önemli. Böyle bir insanla yakın temas kurmak zorunda kaldıysak en yakın yerde elimizi normal su ve normal sabunla en az 20 saniye ovalayarak yıkamalıyız. Koronavirüsten tek korunma yöntemi budur.
Koronavirüs hayatımızdaki mikroorganizmalardan sadece bir tanesi. Koronavirüs gibi salgınlar yapan onlarca virüs ve onlarca bakteri var. Bu virüslerle bu bakterilerle ya da mantarlarla her zaman karşılaşmaya devam edeceğiz.
3. Sosyal izolasyon döneminde özellikle beslenme konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor?
Vücudumuza bu virüsler girerse hepimizin etkilenme oranı çok farklı olacaktır. Biz eğer bağışıklık sistemimizi güçlü tutarsak, dengeli beslenirsek, güçlü oluruz. Bağışıklık güçlendirici beslenme önce dengeli beslenmeyle başlar. 4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmeli. Bunlar; süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıllardır. Bu gruplar içerisinde enfeksiyonla baş etme konusunda çok başarılı besinler var. Özellikle rengârenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri nedeniyle kıymetlidir.
Özellikle soğan, sarımsak, lahanagiller, turpgiller, brokoli, nar, portakal, avokado başta olmak üzere tüm sebze ve meyvelere beslenme programınızda çeşitli olmak üzere yer vermelisiniz. Sebze ve meyvelerin bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler olan probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olması özelliği de savunma sistemimize güç katar. Probiyotik sayımızı arttırmak için yoğurt, kefir, turşu, sirke gibi fermente ürünlerden faydalanacağımız gibi probiyotik-prebiyotik takviyelerden de doktor ve diyetisyeniniz uygun görürse kullanabilirsiniz.
Ortalama 8 saatlik bir gece uykusu sağlayabilmek çok önemlidir. Herkes yaşına, cinsiyetine, beden yapısına göre düzenli egzersizler yapmalıdır. Spor salonlarına gitmek ya da aletlerle jimnastikler yapmamız gerekmiyor. Basit yürüyüşler, terletmeyecek deniz kenarında ya da bulabileceğiniz oksijeni yüksek yerlerde yaptığımız kısa yürüyüşler. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin bir diğer yolu da elbette stresten uzak kalmak. Özel takviyeler ancak belli insanlar için gereklidir. Herkesin vitamin kullanması ya da bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar alması gerekmiyor. Dengeli beslenme, düzenli uyku ve egzersiz bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin anahtarıdır.
4. Bodrum Amerikan Hastanesi olarak bu dönemde nasıl bir yol izliyorsunuz? Hastanede alınan önlemler konusunda bilgi verir misiniz?
Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları olarak Koronavirüs ülkemiz sınırlarına gelmeden önlemler alınmaya başlamıştık. İlk vakanın ülkemizde tespitinden sonra bu süreç daha dinamik hale geldi. Tüm sağlık kuruluşlarımızda olduğu gibi Bodrum Amerikan Hastanesi’nde de bu süreçler Enfeksiyon hastalıkları kontrol komitesi tarafından belirlendi. 20 Mart tarihli T.C. Sağlık Bakanlığı kararlarıyla Türkiye genelinde pandemi hastaneleri belirlendi.
Hastanemizde sunulan tüm tıbbi ve misafir hizmetlerinde üst düzey önlemler uygulamaya devam ediyoruz. Hastalarımız ve ziyaretçilerimiz hastaneye girişte kontrolleri yapılarak hizmet binalarına alınıyor. Hasta ziyaretlerini kaldırdık. Vale, kafeterya hizmetlerinde de gerekli önlemlere uyuluyor. Ameliyathanelerimiz, kadın doğum servisimiz ve tüm tıbbi bölümlerimiz 24 saat güvenle hizmetine devam ediyor. Koronavirüse karşı artırılan önlemlerle hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanlarımızı koruyarak işimizi güvenle yapmaya devam ediyoruz.
Ercan Vuranlar _Olay gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Koronavirüs sonrası senyaryolar

BESİAD geleneksel perşembe toplantılarına online olarak devam ediyor. Perşembe toplantılarının bir yenisinde ...